Bez reprezentantów UŚ - niestety

Uniwersjada - 93

Uniwersjada - akademickie mistrzostwa świata, organizowane pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego (FISU). Odbywają się w systemie olimpijskim: igrzyska zimowe i letnie od 1910 roku. W uniwersjadzie mogą uczestniczyć maturzyści, studenci wyższych uczelni oraz absolwenci w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu.

Raz na dwa lata cała akademicka społeczność żyje UNIWERSJADĄ, rywalizując tym razem nie intelektem a tężyzną fizyczną. Fakt" że do najbliższej Uniwersjady, która odbędzie się w Zakopanem 5-14 lutego 1993 roku zgłosiło swój akces ponad 2000 młodych sportowców, reprezentujących wszystkie kontynenty, świadczy o randze i zainteresowaniu tą imprezą. Dla Polski, a w szczególności dla Zakopanego to niewątpliwe wyróżnienie tym bardziej, że miasto to zostało uhonorowane rolą gospodarza tak wielkich zawodów po raz drugi w historii. Wcześniej, a było to w 1958 roku, Zakopane gościło uczestników Zimowych Akademickich Mistrzostw Świata (od 1962 r. noszących nazwę Uniwersjady) i wywiązało się wówczas ze swej roli w sposób należyty.

Należy mieć nadzieję, że tym razem będzie podobnie choć problemów, pomimo przekształcenia PRL w RP raczej przybyło niż ubyło. Świadczą o tym trudności jakie napotkali organizatorzy tegorocznej Uniwersjady. Dopiero w lipcu 1992 roku rząd przyznał dotację do imprezy, którą zresztą pomniejszono później z 30 do 20 mld złotych. Nie uregulowane sprawy z zakresu tzw. prawa górskiegó doprowadziły do absurdu - gospodarze zaczęli ustawiać na trasach zjazdowych płoty, twierdząc skądinąd słusznie, że to ich ziemia. Poradzono sobie z tym problemem w drodze indywidualnych negocjacji, ale jednak była to taka nieduża międzynarodowa kompromitacja. Gratulacje dla organizatorów, no bo przecież nie dla posłów z sejmowej komisji turystyki i sportu, którzy nie potrafili na czas rozwiązać tak poważnego problemu, dotyczącego przecież nie tylko zawodów sportowych.

Na razie wszystko zmierza w dobrym kierunku. Wykupienie praw transmisji całej imprezy przez stację TV (sat EUROSPORT), a co za tym idzie wpływy finansowe z reklam będą się z pewnością liczyły w bilansie imprezy. Co do przygotowania tras narciarskich i infrastruktury turystycznej to można śmiało powiedzieć, że wszystko zapięte jest niemal "na ostatni guzik" i właściwie pozostaje tylko problem śniegu, aby spadł on na czas, bo jak mówią organizatorzy nie można do końca wierzyć w niezawodność armatek śnieżnych. Gdyby jednak śnieg nie dopisał będzie co zaśnieżać: na narciarzy czekają zbocza Kasprowego Wierchu, Gubałówki, Butorowego Wierchu, Nosala oraz okolice Bukowiny Tatrzańskiej. Mają się tam odbyć takie konkurencje jak narciarstwo alpejskie, biegi" skoki, kombinacje norweskie oraz biathlon. Pozostałe zawody odbywać się będą w Nowym Targu oraz w Tarnowie. W pierwszym z tych miast rozegrany zostanie turniej hokeja na lodzie, a także konkurencje w łyżwiarstwie szybkim. Natomiast w Tarnowie wykwintni znawcy urody" gracji i elegancji będą mogli obserwować konkurs łyżwiarstwa figurowego kobiet i mężczyzn. Szkoda tylko, że w żadnej z tych rywalizacji nie obejrzymy nikogo" kto w polskiej, ekipie reprezentowałby barwy Uniwersytetu Śląskiego. Trudno uwierzyć, że w tak licznej rzeszy studentów niema utalentowanych narciarzy bądź łyżwiarzy. Może są, tylko zagubili się w, zatłoczonych i zadymionych korytarzach US, który proponuje studentom TYLKO: 1 rok obowiązkowych zajęć WF. Miejmy nadzieję, że za 2 lata będzie lepiej.

Autorzy: Marek Newald