Uniwersytet Śląski to nie tylko ośrodek akademicki, ale również uczelnia, która dba o rozwój pasji artystycznych swoich studentów oraz pracowników

Zespoły artystyczne

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”
Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”

W najdalszym kącie najgłębszych piwnic budynku Rektoratu UŚ są masywne drzwi. Ty, który wchodzisz, żegnaj się z... dotychczasowym dniem powszednim. Niczym Alicja po drugiej stronie lustra wkraczasz właśnie do krainy pełnej barwnych postaci, z niejednym Kapelusznikiem i niejedną Królową. Jesteś bowiem w siedzibie Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”, gdzie góralskie kapelusze, śląskie korony z kwiatów, łowickie pasiaki i haftowane bluzki mogą zdziałać cuda. W nich zatańczysz każdy taniec ludowy i narodowy, od romantycznego kujawiaka po ognistego oberka; wyśpiewasz też każdą nutę, jaką tylko kapela wydobędzie ze swych instrumentów.

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” został założony w 1969 roku przez choreografa Józefa Zielinę, chórmistrza i kompozytora Władysława Byszewskiego oraz kierownika kapeli Stanisława Wodnickiego. Obecnie szefową zespołu jest Barbara Uracz, próby tańca i śpiewu prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę: choreografem jest Zofia Czechlewska, wieloletnia solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a chórmistrzem Adam Kawa z Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. W 1979 roku członkowie zespołu zainicjowali Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, który do dziś odbywa się w miastach uniwersyteckich (i nie tylko) pod koniec każdego sierpnia. W bogatym repertuarze „Katowic” jest folklor wielu regionów Polski, a na szczególne okazje pojawiają się nawet zupełnie współczesne perełki, takie jak rock’n’roll czy kankan.

Zespół bierze udział w wielu festiwalach i koncertach na całym świecie. Jest to świetna okazja, aby poznać tradycyjną kulturę ludową odwiedzanych krajów, a także współczesną codzienność ich mieszkańców.

Zespół koncertował w najdalszych zakątkach świata, między innymi w Peru, Argentynie, Tunezji, Meksyku, Brazylii, Indiach i w większości krajów europejskich. Zespół „Katowice” to przede wszystkim dobra zabawa w świetnym towarzystwie, przyjaźnie i miłości, spotkania, imprezy, warsztaty, wyjazdy… Członkowie zapraszają w swoje szeregi wszystkich, którzy już kochają folklor, a także tych, którzy dopiero chcą zacząć przygodę z folklorem.

Kontakt:
szpit.katowice@gmail.com,
www.katowice.us.edu.pl,
www.facebook.com/szpit.katowice

Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”

Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”
Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”

Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie od dawna jest już nie tylko wizytówką śląskiej Alma Mater i regionu, ale przede wszystkim wysokiego poziomu kultury muzycznej Polski. Występował i nadal występuje z wieloma orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, orkiestrami filharmonicznymi z Katowic, Krakowa, Zabrza i Białegostoku, Orkiestrą Państwowej Opery w Koszycach i Opery Krakowskiej. Chór miał zaszczyt współpracować ze znakomitymi dyrygentami, byli to m.in.: Mirosław J. Błaszczyk, Sławomir Chrzanowski, Igor Dohovic, Michał Dworzyński, Jose Maria Florencio, Jan Wincenty Hawel, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Wojciech Rodek, Maciej Tworek, Antoni Wit.

W swojej długoletniej działalności (chór kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” w Cieszynie; pod egidą Uniwersytetu Śląskiego występuje od 1971 roku) koncertował m.in. w Austrii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Irlandii, Tajlandii, Rosji, Szwajcarii, Czechach; brał udział w wielu konkursach krajowych i zagranicznych, zdobywając najcenniejsze laury. Chórzyści mają na swoim koncie Wielką Nagrodę Festiwalu Kultury Europejskiej w Luksemburgu, złoty puchar Piotra I na II World Choir Festival (St. Petersburg), z konkursu Jaro Se Otvírá w Žd’āre nad Sāzavou w Czechach wrócili z tytułem najlepszego chóru, zdystansowali konkurencję na II World Choir Festival w Tajlandii, zdobywając Grand Prix Pattaya i dwa złote medale, w Szwajcarii na Montreux Choral Festival otrzymali prestiżową ocenę „tres bien”, na 45. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach dwa złote medale w kategorii musica sacra i chóry mieszane, na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ejszyszkach na Litwie wyśpiewali Złotą Wstęgę Solczy, a na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Rumi złoty dyplom oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu w języku kaszubskim… Swoje sukcesy zawdzięczają w dużej mierze dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek, która kieruje zespołem od blisko 20 lat. Nie poprzestają jednak na sukcesach i nagrodach, w 2015 roku zainicjowali I Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra. 


Fotografie: SZPiT „Katowice”, Tomasz Stolz