KU AZS UŚ oferuje studentom udział w 46 sekcjach sportowych. Znajdują się wśród nich najpopularniejsze sporty zespołowe: siatkówka, koszykówka i piłka ręczna (sekcje zarówno męskie, jak i żeńskie) oraz piłka nożna (na razie bez sekcji dla kobiet) i futsal. Zespół mężczyzn w tej odmianie piłki nożnej przez cztery ostatnie sezony występował w futsalowej ekstraklasie.
Dla osób nieprzepadających za sportem zespołowym czekają sekcje aerobiku, aerobiku sportowego, fitnessu, stepu, zumby oraz bokwy (oryginalnego sposobu podejścia do ćwiczeń w grupie, który polega na „rysowaniu” na podłodze kształtów liter i cyfr za pomocą kroków przy równoczesnym wykonywaniu energetycznego treningu cardio).
Zadowoleni będą także ci, dla których sportem są wszelkie odmiany tańca: KU AZS UŚ proponuje studentom sekcje tańca towarzyskiego, tańca jazzowego oraz salsy. Mocną reprezentację mają także sztuki walki, czyli aikido, akrobatyka XMA (tzw. ekstremalne sztuki walki), judo, ju-jitsu, karate kyokushin, karate tradycyjne, kendo oraz kung-fu. Ze sportów związanych z Dalekim Wschodem KU AZS UŚ proponuje także zajęcia z jogi.
Miłośnicy odbijania piłek, piłeczek i lotek wszelkiego rodzaju rakietami będą mogli spełniać się w sekcjach tenisa stołowego, tenisa ziemnego, badmintona oraz coraz bardziej popularnego squasha.
Dla przedkładających siłę ponad precyzję Uniwersytet Śląski przygotował sekcje trójboju siłowego oraz cross workoutu. Przez sporą część roku akademickiego na siłowni pracują także adepci żeglarstwa. Osoby szczycące się dobrą wydolnością i wytrzymałością powinny spróbować swoich sił w ergometrze wioślarskim, kolarstwie górskim lub biegach przełajowych, nie zabraknie również miejsca dla tych, którzy zamiast lasów i pagórków wolą tradycyjną bieżnię stadionu lekkoatletycznego z jego skoczniami i rzutniami.
Kto natomiast wiąże sport z aktywnością intelektualną, zapewne zapisze się do sekcji brydża sportowego lub szachów. Interesującą propozycją – szczególnie dla pań, ale nie tylko – jest sekcja samoobrony. Jest to przede wszystkim rozwinięcie technik kung-fu z niewielkim udziałem podstaw karate, a celem treningu jest, aby dana osoba czuła się pewniej na co dzień i by potrafiła się odpowiednio zachować w sytuacji konkretnego zagrożenia.
Amatorzy sportów zimowych swoje pasje zrealizują w sekcjach narciarstwa alpejskiego oraz snowboardu. Rosnącą popularnością cieszy się także wspinaczka sportowa – dyscyplina, która znajdzie się w programie igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Klasyczną i zawsze popularną dyscypliną jest również obecne wśród propozycji KU AZS UŚ pływanie.
Kilka słów warto poświęcić dwóm sportom zespołowym, wciąż dość egzotycznym, ale z roku na rok zyskujących coraz większą grupę sympatyków w Polsce – mowa o lacrosse oraz futbolu amerykańskim. Lacrosse, czyli wymyśloną przez Indian północnoamerykańskich grę polegającą na podawaniu piłki za pomocą specjalnych kijów wyposażonych w siatkę do jej łapania oraz zdobywaniu w ten sposób goli, na Uniwersytecie Śląskim uprawiają zarówno studenci, jak i studentki, przy czym sekcja żeńska wciąż jest na etapie tworzenia, a pasjonatki tej dyscypliny sportu z wielkimi nadziejami oczekują początku każdego kolejnego roku akademickiego, aby nowe osoby wzmocniły ich drużynę. To samo dotyczy również sekcji męskiej, która przez kilka lat występowała nawet w ogólnopolskiej lidze lacrosse i bardzo liczy na powrót drużyny AZS Legion Katowice do rywalizacji z innymi ekipami.
Ambicje powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej i ponownej walki o mistrzostwo Polski przejawiają również członkowie zespołu AZS Silesia Rebels – drużyny futbolu amerykańskiego. Rebelsi są spadkobiercami tradycji zespołu AZS Silesia Miners, który był jednym z założycieli ligi futbolu amerykańskiego w naszym kraju i który może poszczycić się dwoma medalami mistrzostw Polski: złotym w 2009 i srebrnym w 2007 roku. Futbol amerykański to sport bardzo wymagający pod względem fizycznym, ale również jedna z tych dyscyplin, w którą mogą grać tylko wszechstronni atleci: zawodnicy dysponujący nie tylko siłą fizyczną, ale także sprinterską szybkością, wytrzymałością oraz sprawnością.
Członkowie KU AZS UŚ co roku przywożą kilkadziesiąt medali z akademickich mistrzostw Polski (AMP) w wielu dyscyplinach. W szeregach najlepszych sportowców naszej uczelni znaleźć można postaci z sukcesami łączącymi tak różne dziedziny sportu, jak judo i ergometr wioślarski czy narciarstwo alpejskie i wspinaczkę sportową. Medaliści AMP spotykają się na podsumowującej ich zmagania uroczystej gali, która stanowi też ukoronowanie i docenienie ich całorocznych starań i codziennego treningowego trudu.
Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Śląskiego w każdym roku akademickim jest gospodarzem kilku zawodów o randze finałów lub półfinałów AMP i rokrocznie jest za organizację bardzo chwalony.
Zapraszamy do realizacji sportowych pasji i marzeń na Uniwersytecie Śląskim! Szczegółowe informacje o wszystkich sekcjach oraz drużynach ligowych dostępne są na stronie: azs.us.edu.pl.
Kontakt:
Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Śląskiego
ul. Bankowa 12, pok. 412 (rektorat UŚ)
40-007 Katowice
e-mail: azs@us.edu.pl
tel. 32 359 19 97