Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego

Zdjęcie z planu filmu Warszawianka (reżyseria Marcin Maziarzewski, zdjęcia Weronika Bilska)
Zdjęcie z planu filmu Warszawianka (reżyseria Marcin Maziarzewski, zdjęcia Weronika Bilska)

Katowice
ul. Bytkowska 1b
tel.: 32 258 24 20
writv@us.edu.pl
www.writv.us.edu.pl

O sukcesach Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego jest głośno nie tylko w kraju. Studenci, absolwenci i wykładowcy zdobywają prestiżowe nagrody na festiwalach na całym świecie. Wśród nauczycieli akademickich większość to ścisła czołówka polskiej kinematografii. Są tu takie nazwiska, jak Filip Bajon, Ryszard Czernow, Beata Dzianowicz, Andrzej Fidyk, Bartosz Konopka, Marcin Koszałka, Andrzej Kowalczyk, Jerzy Łukaszewicz, Magdalena Piekorz, Maciej Pieprzyca, Michał Rosa, Adam Sikora, Krzysztof Zanussi.

Działalność akademicka Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego koncentruje się na kilku obszarach. Należą do nich kształcenie w dziedzinie sztuki filmowej i telewizyjnej oraz w zakresie zawodów medialnych w szeroko pojętym sektorze audiowizualnym, badania naukowe w zakresie wiedzy o mediach oraz twórczość filmowa, telewizyjna i teatralna.

Od wielu lat studenci katowickiej filmówki są organizatorami międzynarodowego festiwalu filmowego o nazwie Węgiel International Student Film Festival. Jego celem jest prezentacja twórczości studentów uczelni filmowych z całego świata szerszej publiczności, a także wzajemna wymiana doświadczeń twórczych i integracja szkół. Konfrontacja dokonań filmowych jest dla studentów dobrą okazją do obserwacji techniki i rzemiosła kolegów.

Już wkrótce Wydział zmieni adres. Dobiega końca budowa długo wyczekiwanej nowej siedziby. W nowym gmachu zlokalizowanym na terenie kampusu uniwersyteckiego w Katowicach znajdą się nowoczesne pracownie, m.in. do nauki montażu i produkcji, przestronne sale wykładowe, studio filmowo-telewizyjne, sala projekcyjna dla 150 osób, a także przestrzeń do kształcenia z zakresu fotografii cyfrowej i eksperymentalnej.


Fotografie: WRiTV