6 listopada 2012 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbyły się „amerykańskie wybory prezydenckie”

Election Night w Katowicach

W programie spotkania znalazły się m.in.: „głosowanie” na kandydatów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, wykłady i prezentacje dotyczące wyborów oraz pokazy filmów i koncert jazzowy zespołu Piotr Schmidt Quartet. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta i regionu, Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, British Council, Goethe Institut i Alliance Française oraz dyrektorzy bibliotek naukowych i publicznych z regionu.

Podczas wieczoru można było oddawać głosy na „swoich”
kandydatów
Podczas wieczoru można było oddawać głosy na „swoich” kandydatów

Wieczór wyborczy poprzedziło otwarcie Centrum Informacji i Kultury Amerykańskiej American Corner na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (w budynku Instytutu Matematyki). Będzie pełnić rolę nie tylko czytelni, ale również ma być miejscem spotkań i szkoleń. American Corner zwiększy dostępności do książek, płyt DVD i baz danych dotyczących Stanów Zjednoczonych. Placówka będzie także miejscem wydarzeń kulturalnych oraz spotkań studenckich.

– Otwarcie American Corner świadczy o tym, że chcemy rozszerzać nasze kontakty i współpracę z władzami, społecznością akademicką oraz instytucjami kultury na Śląsku – powiedziała podczas uroczystości otwarcia Ellen Germain, konsul generalna USA w Krakowie.

Wieczór wyborczy prowadziła Aneta Chwalba z TVP Katowice. Podczas uroczystości można było wziąć udział w wielu konkursach, prezentacjach i wykładach dotyczących charakterystyki kampanii wyborczych w USA. Spotkanie zgromadziło ponad trzysta osób, w tym wielu studentów i nauczycieli akademickich. Gościem specjalnym wieczoru był prof. Creston Davis z Rollins College na Florydzie, który opowiadał o tym, jak wybory odbierane są przez amerykańskie społeczeństwo. Prawo wyborcze w USA przedstawił prof. zw. dr hab. Ryszard Małajny z Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji UŚ, a prezentacje kandydatów na prezydenta przeprowadziła dr Małgorzata Domagała i dr Agnieszka Turska-Kawa z Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UŚ. Atrakcją wieczoru było połączenie telefoniczne ze Stanami Zjednoczonymi – z przedstawicielami Partii Republikańskiej i Demokratycznej, które moderowali konsul Newton Jeff Gaskill i Joseph Muller.

Podczas wieczoru można było oddawać głosy na „swoich” kandydatów. Ostatecznie w wyborach zwyciężył Barack Obama, na którego oddano 154 głosy, na Mitta Romneya głosowało 89 osób. Głosujący mieli także możliwość wpisania innego nazwiska w trzecim, pustym polu – i tak siedem głosów zdobył znany i lubiany w Polsce kongresmen z Teksasu, Ron Paul. Łącznie oddano 253 głosy, a dwa były nieważne. Rozstrzygnięto też konkurs na plakat wyborczy, co ciekawe wszyscy uczestnicy na plakatach umieścili wizerunek Baracka Obamy. Warto podkreślić, że wynik głosowania wskazał kandydata, który wygrał również w prawdziwych wyborach.

„Społeczny odbiór wyborów w USA”, „Reklamy wyborcze – różnice między Polską a USA” – to tematy wykładów, których można było wysłuchać tego wieczoru. Interesujące było wystąpienie dr. Michała Gramatyki z Wydziału Prawa i Administracji UŚ, w którym wskazywał na bardzo duże różnice między USA a Polską w sposobie przeprowadzania kampanii wyborczych, jak i samym gromadzeniu funduszy. Finansowanie poszczególnych etapów kampanii wyborczych w USA jest oparte na zbieraniu datków od prywatnych jednostek. To obyczaj, na który w Polsce jeszcze najprawdopodobniej długo poczekamy.

Autorzy: Dawid Zapała
Fotografie: Jakub Sikora