12 października odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA)

Biblioteka otwarta!

CINiBA to wspólna jednostka Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, stąd na zasoby nowej biblioteki złożyły się księgozbiory obu uczelni. Centrum zapewnia dostęp do krajowych i światowych publikacji naukowych w postaci tradycyjnej i elektronicznej. Do dyspozycji czytelników oddano kolekcję liczącą blisko milion woluminów książek i czasopism.

Najważniejszym elementem wydarzenia było przecięcie wstęgi przez rektorów obu uczelni – prof. zw. dr. hab. Wiesława
Banysia i prof. zw. dr. hab. Leszka Żabińskiego
Najważniejszym elementem wydarzenia było przecięcie wstęgi przez rektorów obu uczelni – prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia i prof. zw. dr. hab. Leszka Żabińskiego

W uroczystości otwarcia Centrum wzięli udział przedstawiciele władz obu uczelni, środowisk biznesu, kultury, sztuki i polityki, a także pracownicy i studenci. Okolicznościowe przemówienia wygłosili rektorzy obu uniwersytetów, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś i prof. zw. dr hab. Leszek Żabiński, oraz wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, arcybiskup senior dr Damian Zimoń i wieloletnia dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego Wanda Dziadkiewicz. Uroczystość poprowadził dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec. W programie spotkania znalazło się m.in. odsłonięcie interaktywnej tablicy pamiątkowej lodowiska Torkat, którego dokonał Tadeusz Janik – były redaktor naczelny ogólnopolskiego dziennika „Sport” (ukazującego się w Katowicach), a także były hokeista AZS-u, który swój pierwszy mecz na Torkacie rozegrał w roku 1938.

W programie uroczystości znalazło się m.in. odsłonięcie interaktywnej tablicy pamiątkowej lodowiska Torkat, którego
dokonał redaktor Tadeusz Janik w otoczeniu młodych członków drużyny hokejowej GKS Katowice
W programie uroczystości znalazło się m.in. odsłonięcie interaktywnej tablicy pamiątkowej lodowiska Torkat, którego dokonał redaktor Tadeusz Janik w otoczeniu młodych członków drużyny hokejowej GKS Katowice

Przypomnijmy, że gmach biblioteki stanął w miejscu, w którym znajdowało się kiedyś słynne w Katowicach lodowisko. Torkat został oddany do użytku w 1930 roku i był pierwszym sztucznym lodowiskiem w Polsce. Posiadał chłodzoną taflę, odkryte trybuny i budynek klubowo-techniczny w centrum jednej z trybun. Jego wybudowanie było warunkiem przyznania Polsce organizacji Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie w 1931 roku jako zabezpieczenie, gdyby warunki pogodowe nie pozwoliły rozegrać turnieju na lodowisku naturalnym w Krynicy. Rozgrywano na nim mecze hokejowe i zawody w łyżwiarstwie figurowym. Rywalizowali tu najlepsi sportowcy świata, a oklaskiwały ich wielotysięczne tłumy. Nie dziwi więc fakt, że w uroczystości otwarcia biblioteki uczestniczyli byli hokeiści, którzy niegdyś szlifowali po katowickim lodowisku. Na Torkacie odbywały się nie tylko imprezy sportowe, zimą funkcjonowała ogólnodostępna ślizgawka łyżwiarska, latem – kino plenerowe, odbywały się także występy artystyczne. Wystąpiła tu m.in. słynna wokalistka jazzowa Ella Fitzgerald. Obiekt dwa razy był niszczony przez pożar – po raz pierwszy w latach 50., a potem w 1973 roku. Po drugim pożarze zapadła decyzja o odbudowie lodowiska, jednak nigdy do tego nie doszło. Ruiny Torkatu przez wiele lat straszyły okolicznych mieszkańców oraz pracowników i studentów UŚ.

Wypożyczanie książek znajdujących się w wolnym dostępie
jest samoobsługowe
Wypożyczanie książek znajdujących się w wolnym dostępie jest samoobsługowe

Celem powołania do życia CINiBA było uruchomienie nowoczesnej książnicy naukowej, spełniającej standardy XXI wieku – zarówno w dziedzinie udostępniania informacji niezbędnej do realizacji programów studiów obu uczelni, poprawy jakości nauczania poprzez zwiększenie potencjału badawczego i dostępności literatury naukowej w regionie, jak również zwiększenia roli Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w międzynarodowych relacjach naukowych. Projekt realizowany był w latach 2008–2012. Budowę Centrum oraz wyposażenie sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Użytkowników biblioteki na pewno ucieszy fakt, że znaczna część księgozbioru znajduje się w otwartych strefach i ma charakter ogólnodostępny. Oznacza to, że każdy egzemplarz można swobodnie przejrzeć i dopiero wtedy zdecydować, czy i na ile chce się z niego skorzystać. W wolnym dostępie czytelnicy sami sięgają po książki na półce, by po zakończeniu korzystania z wybranych egzemplarzy odłożyć je na wyznaczone miejsca (pomarańczowe boksy znajdujące się na regałach) lub wypożyczyć. Wypożyczanie książek znajdujących się w wolnym dostępie jest samoobsługowe dzięki interaktywnym urządzeniom samowypożyczalni, które umieszczone są na każdym poziomie gmachu CINiBA.

CINiBA oferuje ponadto 14 kabin pracy indywidualnej, wyposażonych w komputery lub z możliwością podłączenia własnego laptopa do internetu. Mogą z nich korzystać wszyscy czytelnicy, aczkolwiek pierwszeństwo przysługuje pracownikom naukowym i doktorantom, a w następnej kolejności studentom UŚ i UE. Do dyspozycji czytelników oddane zostały również: mediateka (oferująca dostęp do multimediów oraz stanowisk komputerowych, na których można odtwarzać płyty wymagające zainstalowania programu i zrestartowania komputera), pracownia komputerowa (z 21 terminalami posiadającymi dostęp do sieci) oraz liczne czytelnie.

Warto zaznaczyć, że Centrum otwarte jest także dla osób niepełnosprawnych, z różnymi rodzajami dysfunkcji organizmu. Na równi z innymi czytelnikami mogą korzystać z książek i czasopism oraz materiałów multimedialnych, wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie i sprzęt komputerowy. Dyżurni bibliotekarze chętnie udzielają niezbędnej pomocy, np. dostarczają zamówione materiały czy pomagają w korzystaniu z księgozbioru w strefach wolnego dostępu. Osoby niesłyszące mogą korzystać z pomocy pracowników CINiBA, posługujących się w stopniu podstawowym językiem migowym.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Agnieszka Sikora