Fascynujący Świat Roślin

W sadzeniu roślin przed rektoratem pomagali studenci UŚ oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
W sadzeniu roślin przed rektoratem pomagali studenci UŚ oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

18 maja na deptaku przed rektoratem rozpoczęło się oficjalne rozpoczęcie Dnia Roślin. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska prof. zw. dr hab. Iwona Szarejko, prodziekan WBiOŚ prof. dr hab. Zofia Piotrowska- Seget, prodziekan WBiOŚ prof. UŚ dr hab. Ewa Kurczyńska, prorektor-elekt ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji UŚ dr hab. Mirosław Nakonieczny oraz p.o. kanclerza dr Agnieszka Skołucka i zastępca kanclerza mgr Krystyna Pienta. Przybyli także studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, którzy uczestniczyli w sadzeniu drzewek, krzewów i roślin ozdobnych na klombach przed rektoratem. Ideą wydarzenia jest kreowanie i budowa „Zielonych Ogrodów Uniwersytetu Śląskiego”, czyli kształtowanie harmonijnej, zielonej przestrzeni kampusu. Atrakcją wydarzenia były specjalnie na tę okazje przygotowane potrawy z dzikich roślin, zbieranych przez studentów i pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Wśród nich znalazły się między innymi: bluszczyk kurdybanek, czosnek niedźwiedzi czy barszcz zwyczajny. Wielkim powodzeniem cieszyły się kanapki z pastą z czerwonej fasoli, cieciorki czy zielonego groszku. Wszystkie potrawy wykonała pani Anna Pękalska.

Rośliny gromadzą energię słoneczną i są najważniejszymi producentami biomasy. Umiejętność bezpośredniego syntezowania żywności dla własnych potrzeb umożliwiła roślinom skolonizowanie, zaadaptowanie się i rozpowszechnienie niemal we wszystkich zakątkach naszej planety. Biolodzy oceniają, że na świecie występuje obecnie około 250 tys. gatunków roślin. Specjalny dzień poświęcony roślinom, wyznaczony na 18 maja, został zorganizowany pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach w Brukseli (EPSO – European Plant Science Organisation: www. epsoweb.org).

Życie roślin zawsze zaczyna się od maleńkiego nasiona umieszczonego w glebie. Z niego wyrosnąć może wiele zielonych żyjących istot – od drobnych ziół do wielkich drzew, od kwiatów ozdobnych do roślin uprawnych, od których zależy życie zwierząt i przetrwanie ludzi na Ziemi. Organizatorzy mają nadzieję, że tą inicjatywą wzbudzą w ludziach przekonanie, że nauki o roślinach mają do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu teraźniejszego i przyszłego krajobrazu społecznego, środowiskowego i ekonomicznego ludzkości.

Udział w dniu „Fascynującego Świata Roślin” zgłosiło kilkadziesiąt krajów świata, w tym Polska. W ramach obchodów na Uniwersytecie Śląskim odbyły się liczne spotkania, pokazy, wystawy i konkursy. Swoje drzwi otworzyło wiele laboratoriów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. Można było dowiedzieć się więcej m.in. o: naturalnych barwnikach roślinnych stosowanych w produktach spożywczych, drobnoustrojach w warzywach fermentowanych, metodach wykrywania ołowiu w roślinach i glebie a także sposobach „uwodzenia” wśród roślin.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Agnieszka Sikora