Od 26 do 28 marca w Cieszynie odbywał się IX Studencki Przegląd Filmowy „czASKina”

Czas na kino Skandynawii

IX Studencki Przegląd Filmowy „czASKina” został zorganizowany przez studentów III roku
animacji społeczno-kulturalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ
IX Studencki Przegląd Filmowy „czASKina” został zorganizowany przez studentów III roku animacji społeczno-kulturalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ

Przegląd filmowy organizowany jest od 2004 roku przez studentów III roku animacji społeczno-kulturalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ. Imprezą opiekuje się dr Ewelina Konieczna. Projekcje filmowe odbywają się w cieszyńskim kinie Piast.

Tegoroczny przegląd przebiegał pod hasłem „Ciepłe Prądy Skandynawii”. Filmy podzielono na trzy grupy. Pierwszego dnia, pod hasłem „Przypomnienie”, zostały pokazane obrazy nieco starsze: Jak w niebie (reż. Kay Pollak, Szwecja 2004) i Jabłka Adama (reż. Anders Thomasa Jensen, Dania, Niemcy 2005). Drugiego dnia, w cyklu „Nowości”, publiczność obejrzała Parę do życia (reż. Joonas Berghäll, Mika Hotakainen, Finlandia, Szwecja 2010) oraz norweski film w reżyserii Joachima Triera Oslo, 31 sierpnia z 2012 roku. O repertuarze trzeciego dnia przeglądu zdecydowali internauci, którzy podczas głosowania na Facebooku (po raz pierwszy uczestnicy przeglądu mieli wpływ na wybór filmów) wybrali norweską komedię Pewien dżentelmen (reż. Hans Petter Moland, 2010) oraz zrealizowany w 2003 roku Noi Albinoi w reżyserii Dagura Kári (Dania, Islandia, Niemcy, Wielka Brytania).

Należy także wspomnieć o wielu wydarzeniach towarzyszących. Drugiego dnia przeglądu została zorganizowana konferencja z udziałem studentów kulturoznawstwa UŚ o specjalności filmoznawstwo. Spotkanie odbyło się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, a jego głównym tematem była „Skandynawia: Import – Eksport”. Tego dnia odbył się także pokaz etiud filmowych studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz spektakl Mijając jawę Teatru Tańca „Samaya”. Trzeciego dnia można było wziąć udział w spotkaniu z niezależną grupą filmową Butcher’s Films, obejrzeć trzy krótkometrażowe filmy i porozmawiać z reżyserem oraz twórcą grupy Filipem Rudnickim.

Studencki Przegląd Filmowy „czASKina” już od dziewięciu lat stwarza studentom wspaniałe możliwości obcowania z ciekawym kinem i jego twórcami, jak również jest okazją do spotkań i rozmów z ludźmi interesującymi się filmem. W tym roku wydarzenie cieszyło się wyjątkowo dużym zainteresowaniem, sala kinowa wypełniona była do ostatniego miejsca – co przerosło oczekiwania organizatorów. Ciekawy program, wiele atrakcji i niespodzianek przełożyły się na zadowolenie publiczności i sukces imprezy.

Autorzy: Daria Cyganik
Fotografie: Sara Filińska