Posłanka Parlamentu Europejskiego spotkała się z władzami uczelni, wygłosiła wykładna Wydziale Nauk Społecznych i odwiedziła laboratoria Wydziału Biologii i OchronyŚrodowiska. Mówiła o perspektywach rozwoju Europy i przekonywała, że przyszłość zależy od stopnia otwarcia młodych ludzi na wiedzę.
Prof. dr hab. Danuta Hübner była gościem Uniwersytetu Śląskiego 13 kwietnia. Wizyta posłanki do Parlamentu Europejskiego rozpoczęła się od spotkania z prorektorem ds. finansów i rozwoju prof. zw. dr. hab. Stanisławem Kucharskim. W auli im. Kazimierza Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych gościa powitał prof. zw. dr hab. Wiesław Kaczanowicz, dziekan WNS, oraz Mateusz Gogolewski, przewodniczący Samorządu Studenckiego WBiOŚ. Posłanka wygłosiła wykład pt. „Przyszłość Unii Europejskiej z polskiej perspektywy”. Mówiła o zmieniającej się Europie i świecie, a także o możliwych drogach rozwoju.
– Jestem przekonana, że świat dokonuje jednego z największych zwrotów w historii. Żyjemy w okresie przełomu, zmian demograficznych, klimatycznych, globalizacji. Zmiany zachodzą w całym świecie. Dynamicznie rozwijają się gospodarki wschodnie. Europa już nie stanowi centrum. Wchodzi w okres ubytku ludności. Europejczyków jest coraz mniej. Przestajemy być mierzalnym centrum świata. Dlatego rodzi się pytanie: czy chcemy to uznać i oddać przewodnictwo innym czy jesteśmy w stanie mobilizować nasze gospodarki? Jestem przekonana, że tylko jednocząca się Europa może wyzwalać taki potencjał, który pozwoli stawić czoła różnorodnym zagrożeniom. Pomimo tego, że Europa ma skłonność do myślenia narodowego, nie ma takiego państwa na tym kontynencie, które mogłoby samodzielnie zmierzyć się ze światem – mówiła podczas wykładu prof. Danuta Hübner.
Była minister i komisarz unijna dostrzega przemiany zachodzące w Unii Europejskiej. Zauważa, że na przestrzeni ostatnich pięciu, sześciu lat struktura instytucji i myślenie o idei wspólnoty europejskiej zmieniły się. Danuta Hübner przestrzega przed ryzykiem Europy dwóch prędkości. Do takiego zjawiska „rozchodzenia się” Europy może dojść w wyniku zbyt wolnego rozszerzania strefy euro. Eurodeputowana proponuje stawianie na wzrost i konkurencyjność.
– Dzisiaj nie wystarczy porównywać się z Ameryką. Jesteśmy w sytuacji kryzysu długu publicznego. Przez najbliższe lata będziemy w nastroju oszczędzania. Pojawiają się głosy, aby ciąć budżety narodowe i budżet Unii Europejskiej. To pogląd niesłuszny. Budżet unijny to budżet inwestycyjny, mający charakter katalizacyjny. Inwestycje dają gwarancję sukcesu, są silnie koordynowane. W 95 proc. te pieniądze wracają do państw europejskich – powiedziała Danuta Hübner.
Danuta Hübner (ur. 1948) – polityk, była minister ds. europejskich w rządzie Leszka Millera, pierwsza polska komisarz w Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej, od 2009 r. posłanka do Parlamentu Europejskiego. W 1971 r. ukończyła studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoły Głównej Handlowej), w 1974 r. doktoryzowała się na tej uczelni, a w 1980 r. została doktorem habilitowanym. 18 lutego 1992 r. uzyskała tytuł profesora nauk ekonomicznych. Uhonorowana tytułami doktora honoris causa w dziedzinie ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Uniwersytetu Gospodarki Narodowej i Światowej w Sofii, doktora honoris causa w dziedzinie prawa Uniwersytetu Sussex oraz w dziedzinie nauk politycznych Universita degli Studi Camerino i Universite de Valenciennes. W 1996 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autorka wielu publikacji naukowych, artykułów i książek.
Na podstawie:
www.danuta-hubner.pl