Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała rodzina: Andrzej, Magdalena i Tomasz Bochenkowie
Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Krystyny Bochenek

Pozostanie w sercach

10 kwietnia 2011 r. – w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej – w budynku Wydziału Filologicznego przy pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach została odsłonięta tablica poświęcona pamięci Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP i absolwentki filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Arcybiskup Damian Zimoń, metropolita katowicki, poświęcił tablicę
Arcybiskup Damian Zimoń, metropolita katowicki, poświęcił tablicę

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał mąż śp. Krystyny Bochenek – Andrzej Bochenek wraz z córką Magdaleną i synem Tomaszem. W uroczystości wzięli udział przyjaciele, współpracownicy dziennikarki i działaczki społecznej, a także przedstawiciele lokalnych władz, świata nauki, duszpasterze.

Krystyna Bochenek ukończyła filologię polską w 1976 r. Była dziennikarką Radia Katowice i pomysłodawczynią ogólnopolskiego Dyktanda. W 2004 r. została senatorem RP.

– Zrobiła tak dużo, że nie sposób jednym słowem ogarnąć tego wszystkiego. To jej nieustanne dbanie o innych zostanie w naszych sercach na zawsze. Odszedł od nas wspaniały człowiek. Za tym skromnym napisem kryje się wielkość działania. Nauczyła nas pracować nie dla siebie, ale dla innych – wspominał JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

JM Rektor przypomniał inicjatywy śp. Krystyny Bochenek. Jedną z ostatnich był mecz Senat kontra Senat, dzięki któremu zebrano fundusze na stypendia dla utalentowanych studentów.

Krystynę Bochenek wspominał również Jacek Filus – redaktor naczelny Radia Katowice, Tadeusz Donocik – prezes zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UŚ, fundator tablicy pamiątkowej, oraz Zenon Nowak – prezes śląskiego oddziału Polskapresse.

Tablica poświęcona pamięci Krystyny Bochenek znajduje się w budynku Wydziału Filologicznego
Tablica poświęcona pamięci Krystyny Bochenek znajduje się w budynku Wydziału Filologicznego

Dziękując za inicjatywę wmurowania pamiątkowej tablicy, Andrzej Bochenek powiedział: – Nie myślałem, że przyjdzie mi w takim miejscu i w takich okolicznościach zabrać głos. Poznaliśmy się w 1975, a w 1976 Krysia pisała magisterium. Pamiętam, z jaką atencją mówiła o profesorach, którzy ją uczyli. Krystyna dbała o promowanie ludzi, którzy coś zrobili dla innych. Dziękuję całej społeczności akademickiej.

Tego dnia złożono kwiaty na grobie Krystyny Bochenek na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Jej pamięć uczcił Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, który koncertował w kościele Mariackim. Natomiast muzycy z Filharmonii Śląskiej wykonali w katedrze Chrystusa Króla 111 „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Autorzy: Jolanta Kubik
Fotografie: Szymon Nawrat, Lucyna Sadzikowska