My załatwiamy „papierki”, ty prowadzisz firmę

Zapewnij sobie START w biznesie!

Od czerwca 2009 r. w największych śląskich uczelniach realizowany jest projekt START, którego celem jest zachęcenie studentów do zakładania własnych firm oraz promowanie przedsiębiorczości. Na Uniwersytecie Śląskim wsparcia udziela również Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

Projekt START, za który odpowiedzialne jest na naszej uczelni Biuro Karier, daje możliwość szerokiego zaznajomienia się ze sposobem organizacji firmy. Studenci mogą korzystać z porad konsultantów, brać udział w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach. Jego głównym założeniem jest podniesienie poziomu kreatywności młodzieży oraz usprawnienie procesu powstawania opartych na jej pomysłach firm. Pełen wykaz uczelni biorących udział w projekcie można znaleźć na stronie internetowej start.us.edu.pl. Najważniejszy jednak przy zakładaniu własnego biznesu jest kontakt z osobami, które prowadzą swoje przedsiębiorstwo, posiadają więc wiedzę praktyczną. W projekcie kładziony jest nacisk na coaching, tj. spotkania z osobistymi trenerami (tzw. coachami), którzy swym doświadczeniem i radą mogą wesprzeć działania studentów.
Projekt START przewiduje również preinkubację pomysłów na biznes. Każda osoba, mająca styczność z programem, będzie miała możliwość założenia własnej firmy, korzystając przez cały czas ze wsparcia. Projekt ma trwać do 2011 roku. Aktywnych żaków wspiera również Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, odpowiadający na obawy studentów, dotyczące biurokracji związanej z założeniem i prowadzeniem firmy. Wychodząc im naprzeciw daje możliwość wcielenia pomysłów w życie bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.
Jedną ze studenckich firm działających pod banderą AIP jest agencja „Szafagra! Events”, zajmująca się organizacją wszelkiego rodzaju konferencji i imprez. Stworzyli ją młodzi ludzie wywodzący się ze Stowarzyszenia Działań Nietypowych Szatnia.
 – Doszliśmy w pewnym momencie do takiego etapu, kiedy stwierdziliśmy, że dobrze byłoby spróbować zacząć zarabiać na organizowanych projektach – opowiada Magdalena Michulec, szefowa firmy. – Zaletą Inkubatorów jest to, że nie trzeba się martwić o księgowość i stronę prawną, jak również rejestrować swojej firmy jako działalności gospodarczej. Każda umowa podpisywana jest przed dyrektora AIP Antoniego Gwarka, wcześniej natomiast sprawdzana przez specjalistów pod względem merytorycznym i prawnym.
AIP działa zgodnie z zasadą: my załatwiamy „papierki”, ty prowadzisz firmę! Jaki jest więc przepis na udany start w biznesie?
 – Na pewno trzeba mieć pomysł i konsekwencję w jego realizowaniu – stwierdza Magda. – Inkubatory Przedsiębiorczości nie są lekiem na wszystkie problemy. Poza tym bez z góry ustalonego planu, firma może po krótkim czasie zbankrutować.
 – Jest to natomiast dobry sposób sprawdzenia swojego pomysłu na rynku – podsumowuje Adam Pisarek.
Akademickie stowarzyszenia i projekty wychodzą w stronę studentów, zachęcając do podjęcia działań w celu założenia własnej firmy. Okazuje się, że prowadzenie biznesu wcale nie musi oznaczać katorżniczej pracy i zabijającej inwencję biurokracji. Liczy się przede wszystkim przedsiębiorczość i kreatywność. Od tego natomiast niedaleko do zawodowego spełnienia.
 
 
Autorzy: Marta Rusek