21 listopada 1969 roku mieszkańcy akademików Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach-Ligocie usłyszeli pierwsze słowa wypowiedziane na antenie Studenckiego Studia Radiowego Egida. W związku z czterdziestą rocznicą tego wydarzenia zorganizowano wielką galę urodzinową uniwersyteckiej rozgłośni.
14 listopada w kinoteatrze Rialto zebrały się osoby, które przez 40 lat tworzyły oblicze radia. Nie zabrakło pierwszego redaktora naczelnego – Franciszka Procka, pojawił się Henryk Grzonka – najdłużej urzędujący redaktor naczelny, a obecnie dziennikarz Polskiego Radia Katowice. Dużo uwagi skupili na sobie Kamil Durczok i Marek Czyż, obaj debiutujący na antenie Egidy w latach 90., a obecnie gwiazdy telewizji. Władze Uniwersytetu reprezentowała prof. dr hab. Barbara Kożusznik, prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą.
Gala była okazją do wspomnień. Prowadzący zafundowali zebranym mnóstwo wzruszeń. Pomocna była w tym kronika, którą na początku lat 80. założył Henryk Grzonka. Osobiście dokonał pierwszego wpisu, który zakończył zdaniem: „Mam nadzieję, że podczas 40-lecia zasiądziemy razem przy kronice i z łezką w oku powspominamy stare czasy”. Nie mógł przypuszczać, jak prorocze będą to słowa.
Kolejne dziesięciolecia działalności Egidy zilustrowano zeskanowanymi stronami kroniki oraz archiwalnymi materiałami dźwiękowymi. Zobaczyliśmy m.in. zdjęcia z wizyty członków redakcji Sygnałów Dnia Programu 1 Polskiego Radia, wizyty na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, a nawet wyprawy na Syberię. Mogliśmy usłyszeć relację z wyścigu prorektorów Uniwersytetu Śląskiego w katowickim Spodku, materiał z biegu narciarskiego z udziałem Egidowiczów, czy reportaż Kamila Durczoka o ruchu Hari Krishna. Sala trzęsła się od śmiechu, a szczególna radość panowała wśród osób, które rozpoznały swój głos w materiale.
O swojej działalności w Egidzie mówili Marek Czyż i Kamil Durczok. Co może zaskakiwać, Kamil Durczok prowadził audycję o muzyce new romantic, a razem z Markiem Czyżem tworzyli audycję satyryczną.
– Trudno było go zmontować, bo podczas każdego skeczu parskaliśmy śmiechem – zdradził Czyż.
– Z tego co pamiętam, to ten program śmieszył tylko nas – wspominał Durczok.
Dużo pozytywnych emocji wywołał Andrzej „Toluś” Skupiński, były Egidowicz. Zaśpiewał m.in. powstałą w Egidzie piosenkę, która następnie zdobyła nagrodę na przeglądzie twórczości radiowej. Na zakończenie gali wystąpił Józef Skrzek, wybitny muzyk, założyciel legendarnej grupy SBB.
Egida zaczynała jako rozgłośnia nadająca poprzez system głośników w pokojach akademika nr 1. Z czasem jej zasięg rozszerzył się na pozostałe akademiki w Katowicach - Ligocie. Stanowiła znakomitą szkołę warsztatu dla młodych i obiecujących dziennikarzy radiowych. Również słuchacze dużo zyskiwali na jej obecności.
– Każdy mieszkaniec akademika miał w pokoju głośnik – wspominał Henryk Grzonka. – Nie było internetu, telewizor znajdował się tylko w jednej sali. Egida była oknem na świat.
Dziennikarze Egidy starali się, aby to okno było jak najszerzej otwarte. Z biegiem lat rozgłośnia się rozrastała. W grudniu1981 roku rozpoczął się remont, który miał umożliwić przejęcie przez nią całego piętra. Kilka dni później ogłoszono stan wojenny i prace trzeba było przerwać. Egidowicze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i własnymi siłami zaczęli remont. Robili to nielegalnie, bo panował zakaz przebywania poza miejscem zameldowania. O ich odwadze może świadczyć fakt, że prace trwały mimo, że w sąsiednich akademikach zakwaterowano oddział ZOMO. Funkcjonariusze nie domyślali się, co dzieje się na najniższym poziomie Domu Studenckiego nr 1. Ostatni remont Egidy miał miejsce w 2009 roku – wyciszono studio, zainstalowano klimatyzację. Ważnym wydarzeniem w dziejach rozgłośni było rozpoczęcie nadawania przez internet. Stało się to w 2004 roku, jednak po krótkim czasie wycofano się z tego pomysłu, Egida wróciła do internetu w 2008 roku i teraz można jej słuchać pod adresem
www.egida.us.edu.pl14 listopada w kinoteatrze Rialto w Katowicach odbyła się uroczysta gala z okazji 40-lecia Studenckiego Studia Radiowego Egida. Na estradzie były „egidowiec” Andrzej Skupiński, w tle Kwartet Jazzowy z Cieszyna
Prowadzący uroczystość: redaktor muzyczny radia Egida Justyna Szostek i redaktor naczelny SSR Egida Radosław Aksamit
Henryk Grzonka, wieloletni redaktor naczelny SSR Egida oraz prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik
Uroczystość uświetnili swą obecnością byli egidowcy, Kamil Durczok i Marek Czyż
Koncert Józefa Skrzeka