Przygoda ze skautingiem w Podlesicach

Najlepsi w Europie

W połowie lipca Jurę Krakowsko-Częstochowską odwiedziła grupa 22 studentów z 11 krajów: od Turcji po Holandię. Obóz "Letnia Przygoda ze Skautingiem" zorganizowało Europejskie Forum Studentów AEGEE - Katowice. Był on częścią ogólnoeuropejskiego projektu wymian wakacyjnych Summer University. Katowicki oddział Organizacji wrócił do idei survivalu, która była tematem przewodnim jego Letnich Uniwersytetów w latach 2003-2005. W tym roku, czwarta edycja przybrała dodatkowo formę obozu skautowskiego.

Uczestnicy poznawali trudy ratownictwa górskiego
Uczestnicy poznawali trudy ratownictwa górskiego

Studenci uczestniczyli w krótkich kursach umiejętności harcerskich, dla osób z zagranicy Grupa Jurajska GOPR przygotowała trzy dni zajęć. Studenci zwiedzili też kilka interesujących miejsc w regionie: Muzeum Królewskie na Wawelu w Krakowie, Muzeum Browarnictwa w Tychach oraz hutę w Dąbrowie Górniczej. Wielkie poruszenie wywołała wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau.

W trakcie trwania obozu wszyscy musieli używać języka angielskiego. To był jeden z warunków przyjazdu. Największą, a zarazem najbardziej zwartą grupę stworzyli Hiszpanie, których przyjechała siódemka.

Letni Uniwersytet pozwala nawiązać kontakty z rówieśnikami z całej Europy. Pokazuje też, że ludzie z rozmaitych zakątków kontynentu nie różnią się od siebie za bardzo. Uśmiech na twarzy wszystkich wywołała sytuacja, gdy przy rozbijaniu namiotów pracowała jedna osoba, a reszta tylko się przypatrywała.

- Tak się pracuje na Bałkanach - powiedziała wówczas Słowenka Neza

- Nie, tak się pracuje w Hiszpanii - przekonywał Jose Carlos.

Polaków ta rozmowa rozbawiła - wszakże taka efektywność pracy nie jest i nam obca.

Uczestnicy docenili organizację wyjazdu. Dzięki ich głosom katowicki Letni Uniwersytet okazał się najlepszy na całym kontynencie - otrzymał same najwyższe noty.

Autorzy: Marek Wizner, Foto: Bartłomiej Drzazga