Ukazanie się publikacji książkowej www.poradniajęzykowa.pl autorstwa. Katarzyny Wyrwas kierownika Internetowej Poradni Językowej działającej przy Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego, stało się pretekstem do spotkania w gronie miłośników poprawnej polszczyzny.
18 października Instytut Języka Polskiego zorganizował spotkanie promocyjne książki, na którym wykład wygłosił prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego. Uczestniczyli w nim, oprócz pracowników IJP, m.in. prof. Edward Polański, autor Wielkiego słownika ortograficznego języka polskiego, a zarazem artykułu wstępnego do książki www.poradniajęzykowa.pl, a także prof. Antonina Grybosiowa, która kierowała Poradnią Językową IJP od jej początków w latach 70. XX w. Swoimi pierwszymi wrażeniami z lektury książki podzieliła się także prof. Irena Bajerowa, założycielka Poradni oraz autorka wstępu.
Gości przywitała dr Magdalena Pastuch, adiunkt w Zakładzie Leksykologii i Semantyki |
Publikacja została wydana jako skrypt, ma służyć jako uzupełniająca pomoc dydaktyczna dla studentów polonistyki na zajęciach z kultury języka, ze względu jednak na zawarty w niej materiał jest także poradnikiem językowym, skierowanym do szerszego grona czytelników - każdego, komu na sercu leży dobra i poprawna polszczyzna. Zgodnie z założeniem "o trudnym - łatwo" książka w sposób komunikatywny przekazuje ważne treści z różnych dziedzin językoznawstwa. Znalazło się tu aż 450 trudnych kwestii językowych, rozstrzygniętych przez językoznawców. Inspiracją były najciekawsze pytania kierowane w ostatnim czasie do Poradni przez internautów z całej Polski.
Na spotkaniu wykład wygłosił prof. dr hab. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego |
Poradnia Językowa Uniwersytetu Śląskiego działa w internecie od lutego 2004 roku pod adresem www.poradniajezykowa.pl. Poradnictwo językowe, a więc także nasza Poradnia są ucieleśnieniem idei, którą w artykule wstępnym wyraziła prof. Irena Bajerowa, pisząc: "obowiązkiem człowieka nauki jest przekazywanie posiadanej wiedzy do użytku społecznego". Idea ta przyświeca wszystkim, którzy zaangażowali się w prace Poradni, dzieląc się z pytającymi swym czasem i umiejętnościami.