Szanowni Czytelnicy!

Po uroczystej, jubileuszowej inauguracji roku akademickiego 2007/2008 w Teatrze Śląskim w Katowicach nadeszła kolej na uroczystości wydziałowe. Imprezy te są pretekstem do skupienia się na temacie tegorocznej rekrutacji. Na końcowe wyniki będziemy musieli jeszcze poczekać, ale liczba blisko 7 tys. młodych ludzi przyjętych na pierwszy rok studiów stacjonarnych świadczy o tym, że oferta Uniwersytetu spotkała się z dużym zainteresowaniem maturzystów. Tradycyjnie najbardziej oblegane były kierunki humanistyczne, a wśród nich największą popularnością cieszył się język angielski w biznesie. O szczegółach tegorocznej akcji rekrutacyjnej możecie Państwo przeczytać w wywiadzie przeprowadzonym z prorektor ds. kształcenia prof. UŚ dr hab. Anną Łabno.

W październiku odbyło się także pierwsze, inauguracyjne, spotkanie w Śląskiej Kawiarni Naukowej (w Rondzie Sztuki w Katowicach). O jej powstaniu pisaliśmy już w poprzednich numerach ăGazety Uniwersyteckiej UŚÓ, ale słowem przypomnienia, w założeniach Śląskiej Kawiarni Naukowej jest połączenie kameralnej atmosfery, zapachu kawy i naukowej dyskusji. Podczas spotkania inauguracyjnego można było podyskutować na temat ewolucji, a gościem był dr Marcin Ryszkiewicz, geolog i ewolucjonista z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Zapraszamy do lektury relacji z tego spotkania.

Ciekawą imprezą, choć odbywającą się wiele tysięcy kilometrów od Uniwersytetu Śląskiego, były I Europejskie Targi Edukacyjni Szkolnictwa Wyższego w Pekinie, podczas których uczelnie z 39 krajów, w tym 26 Unii Europejskiej, prezentowały swoje oferty edukacyjne. Stoisko miał również Uniwersytet Śląski, który promował możliwości przyjęcia studentów chińskich na studia w języku angielskim na kierunkach matematyka, fizyka i chemia. Zachęcamy do przeczytania relacji oraz obejrzenia fotoreportażu z wizyty przedstawiciela naszej Uczelni w Pekinie.

23 października w Uniwersytecie Śląskim odbyło się również uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych i Medali Komisji Edukacji Narodowej pracownikom naszej Uczelni. Zapraszamy do zapoznania się z listą nagrodzonych.

Autorzy: Redakcja