II Studencki Festiwal Nauki

Pierwsze dni kwietnia były w tym roku dla Uniwersytetu - a przede wszystkim dla jego studentów - bardzo szczególne. Od 4 do 6 kwietnia na wszystkich wydziałach odbywał się II Studencki Festiwal Nauki, po raz pierwszy połączony z Dniami Otwartymi Uniwersytetu Śląskiego. Podczas jego trwania studenci oraz odwiedzający nas licealiści mieli okazję uczestniczyć w licznych warsztatach, wykładach oraz prezentacjach przygotowanych przez koła naukowe naszej Uczelni. Uroczyste otwarcie z udziałem władz Uniwersytetu oraz gości zaproszonych do Kinoteatru "Rialto" uświetnione zostało sztuką "Oto My!" Koła Naukowego Teatr Integratio.

W organizację tegorocznego Festiwalu włączyło się 30 kół naukowych działających na Uniwersytecie Śląskim oraz studenci zaprzyjaźnionych uczelni: z Opawy oraz Torunia. Całość imprezy koordynowana była przez Uczelnianą Radę Samorządu Studenckiego pod dowództwem Kamila Grajnera oraz Natalii Grzesiek.

Warsztaty zoologiczne na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska
Warsztaty zoologiczne na Wydziale
Biologii i Ochrony Środowiska

Założeniem II Festiwalu Nauki, podobnie jak pierwszej jego edycji, była prezentacja i promocja dokonań naukowych studentów naszej Uczelni zarówno w środowisku akademickim, lokalnym, jak i na szczeblu ogólnokrajowym. Poprzez warsztaty, pokazy i prezentacje studenci zrzeszeni w Kołach Naukowych mieli okazję zaprezentować swoją działalność nie tylko kolegom, na codzień zajętym zgłębianiem tajników swojej dyscypliny studiów, ale także licznemu gronu licealistów zastanawiających się dopiero nad wyborem dalszej drogi życiowej. Festiwal stworzył możliwość pokazania Uniwersytetu od innej niż zazwyczaj strony. Studenci udowodnili, że studia to nie tylko nudne wykłady i obowiązkowe zajęcia, które zdaniem większości nie różnią się niczym od licealnych lekcji. Przez trzy dni jego trwania odczuć można było atmosferę zaangażowania, pasji i radości, z jaką młodzi naukowcy oddają się prowadzonym przez siebie badaniom.

Wyciąganie DNA z pomidora metodą domową
Wyciąganie DNA z pomidora
metodą domową

W porównaniu jednak do poprzedniego roku, tegoroczny Festiwal miał dużo większy zasięg. Poprzedzony był szeroko zakrojoną akcją informacyjną, do której włączone zostały wszystkie media; patronaty objęły "Echo miasta", Radio Katowice oraz Telewizja Katowice. Informacje na temat Festiwalu oraz Dni Otwartych znalazły się na ulotkach, plakatach oraz w Internecie.

Równolegle do festiwalu Nauki w Uniwersytecie odbywały się Dni Otwarte. Ich celem było zaproszenie kandydatów na studia do zapoznania się z oferta edukacyjną oraz zasadami rekrutacji na Uniwersytet Śląski. Centrum informacji miało swoją siedzibę w Rektoracie, gdzie każdy chętny mógł usłyszeć od studentów odpowiedzi na nurtującego go pytania i wątpliwości dotyczące studiów na danym kierunku. Dzięki staraniom Ewy Kural, głównego koordynatora Dni Otwartych, wszystkie wydziały naszej Uczelni otwarte były w tych dniach dla tych, którzy chcieli zapoznać się z warunkami studiowania na Uniwersytecie.

Zwiedzanie Katedry Genetyki Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska
Zwiedzanie Katedry Genetyki Wydziału Biologii
i Ochrony Środowiska

Zainteresowanie Festiwalem oraz Dniami Otwartymi było ogromne. Każdego dnia przez Rektorat oraz poszczególne wydziały przewijały się setki gości. Byli nimi głównie uczniowie szkół z województwa śląskiego, ale zdarzali się także przyjezdni z dalszych zakątków Polski; pojawili się u nas licealiści znad morza czy grupa uczniów spod Wadowic.

Foto: Regina Watycha

Oferta zajęć przedstawiona przez członków Kół Naukowych była na prawdę imponująca. Z różnorodnych prezentacji każdy mógł wybrać coś dla siebie. Humaniści uczestniczyć mogli w procesie przygotowanym przez przyszłych prawników, zgłębić tajniki propagandy, czy zapoznać się z kulturą różnych krajów; antycznej Grecji czy współczesnej Turcji.

Happening ''O cenzurze bez cenzury'' przed budynkiem Rektoratu
Happening "O cenzurze bez cenzury"
przed budynkiem Rektoratu
Pasjonaci nauk ścisłych zapoznać się mogli z metodami odszukiwania odległych planet, czy nauczyć się przetwarzania obrazu. Wielbiciele nauk o otaczającym nas świecie mogli zaś wziąć udział w wycieczce przygotowanej przez Koło Naukowe Geografów czy dowiedzieć się czegoś na temat hodowania różnych gatunków zwierząt. Największym sukcesem okazała się prezentacja Koła Naukowego Biotechnologów połączona ze zwiedzaniem niedostępnych zazwyczaj laboratoriów biologii molekularnej znajdujących się na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Temat zajęć: "Izolacja DNA - pokaz izolacji DNA z pomidora metodą domową" przyciągnął tylu widzów, że trzeba było organizować dla nich dodatkowe pokazy. Bardzo dużą popularnością cieszyły się również warsztaty anatomiczne i entomologiczne Koła Naukowego Zoologów "Kotek od wewnątrz, karaczan z bliska", na których można było z bardzo bliska zapoznać się z budową omawianych okazów.

Foto: Regina Watycha

Na uwagę zasługują niewątpliwie dwa artystyczne przedsięwzięcia tegorocznego Festiwalu. Studenci Wydziału Radia i Telewizji zorganizowali w Kinoteatrze "Rialto" warsztaty filmowe pod hasłem "Zostań Filmowcem". Podczas ich trwania każdy chętny mógł na chwilę stać się reżyserem, operatorem dźwięku, oświetleniowcem, czy spróbować swoich sił jako operator kamery. Uczestnicy mogli także zobaczyć etiudy studentów Wydziału oraz spotkać się z wykładowcami.

Przez całe trzy dni trwały także warsztaty teatralne prowadzone przez Koło Naukowe Teatrologów przy udziale profesjonalnych aktorów m.in. Teatru Rozrywki. Zajęcia zakończyły się spektaklem - happeningiem pod tytułem "O cenzurze bez cenzury", który miał miejsce na parkingu Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Spotkał się on z bardzo żywym przyjęciem widowni zgromadzonej na kończącym Festiwal wydarzeniu.

Foto: Regina Watycha

Nie sposób nie wspomnieć także o wielu gościach, którzy przybyli na zaproszenie kół naukowych. Wielbiciele literatury uczestniczyć mogli w spotkaniu autorskim z panem Adamem Ubertowskim, a miłośnicy przygód wyruszyć w podróż po Australii ze znanym podróżnikiem, panem Markiem Tomalikiem. Wszyscy jednak z niecierpliwością oczekiwali na najważniejsze wydarzenie tegorocznego Festiwalu. W auli im K. Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych gościł, na zaproszenie Sekcji Antropologicznego Stowarzyszenia Dziennikarzy "Mosty", pan Jacek Żakowski, wybitny publicysta i komentator życia politycznego w naszym kraju. Wypełniona po brzegi aula najlepiej potwierdziła rangę i znaczenie tego spotkania.

Pragniemy bardzo podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegorocznego Festiwalu Nauki oraz Dni Otwartych. Dziękujemy za ogromny trud włożony w przygotowanie prezentacji oraz profesjonalizm, jakim wykazaliście się przy Organizacji Dni Otwartych. Szczególne podziękowania należą się pracownikom Biura Promocji i Karier, przede wszystkim pani Agnieszce Cichy, bez której cała impreza nie mogłaby mieć miejsca. Mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku, aby pełni nowych doświadczeń móc zaprezentować się na III Studenckim Festiwalu Nauki.

REGINA WATYCHA

Foto: Regina Watycha

Autorzy: Regina Watycha