Kronika Uniwersytecka - Czerwiec 2006

VIII PRZEGLĄD FILMOWY "KINO NA GRANICY"

W Cieszynie odbywał się współorganizowany przez działające na Wydziale Filologicznym UŚ Koło Naukowe Slawistów "Światowid" VIII Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Przegląd obejmował prezentację najnowszych filmów polskich, czeskich i słowackich, retrospektywy Wojciecha Marczewskiego i Elo Havetty oraz cykl "Życie seksualne Czechów (na ekranie)", a także koncerty muzyczne i wystawy.

I POLSKO-NIEMIECKIE DNI UNIWERSYTECKIE W DREŹNIE

Uniwersytet Śląski był jednym z uczestników I Polsko-Niemieckich Dni Uniwersyteckich, które odbywały się 24 i 25 kwietnia na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego. Dni były okazją do zaprezentowania oferty kształcenia i badań naukowych prowadzonych na uczelni, a także rozwinięcia współpracy - dotychczas UŚ zawarł 14 porozumień z uczelniami niemieckimi. Konferencja obejmowała prezentacje, wykłady i forum dyskusyjne dla studentów i ekspertów, reprezentujących uczelnie polskie i niemieckie. Organizatorem udziału polskiej delegacji była Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Reprezentantem UŚ był Adam Kurzeja - Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą.

JUWENALIA 2006

Tegoroczne Juwenalia - święto studenckie organizowane przez Porozumienie Studentów Uczelni Śląskich odbywały się w Katowicach od 15 do 20 maja. W programie Juwenaliów znalazły się liczne koncerty, spektakle teatralne, kabareton, wystawy, zwiedzanie obserwatorium astronomicznego w Planetarium Śląskim, wielkie grillowanie i biesiada piwna, i wiele innych. Uroczyste otwarcie odbyło się 15 maja w katowickim Kinoteatrze Rialto. Juwenalia organizowane przez studentów UŚ i Śląskiej Akademii Medycznej odbywały się również w Sosnowcu.

ROZSTRZYGNIĘTY PRIMUS IN PRIMIS 2006

Maciej Koszowski, student V roku Wydziału Prawa i Administracji UŚ, zajął III miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszego studenta prawa Primus in Primis. Finał konkursu, organizowanego przez Kancelarię Prawniczą Domański Zakrzewski Palinka, Ernst & Young oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA, odbył się 22 kwietnia w Warszawie. Przeprowadzony został w formie ustnego egzaminu z wiedzy prawniczej, podczas którego najwyżej oceniano poprawność merytoryczną odpowiedzi, spójność, logikę argumentacji oraz styl. Pytania sprawdzały umiejętność prawniczego myślenia, wymagały umiejętności kojarzenia i znajomości aktualnych problemów prawnych. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. dr hab. Marek Safjan. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe oraz możliwość odbycia płatnego stażu w jednej z kancelarii organizujących konkurs.

"MUMIOWIKTORY"

Członkowie Mumio: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński i Jacek Borusiński zostali wyróżnieni Wiktorami - nagrodami dla najbardziej popularnych osobowości telewizyjnych 2005 roku - w dwóch kategoriach: najwyżej ceniony piosenkarz lub artysta estrady oraz największe odkrycie telewizyjne 2005 roku. Uroczysta gala wręczenia wyróżnień odbyła się 24 kwietnia w Teatrze Narodowym w Warszawie. Dariusz Basiński i Jacek Borusiński są absolwentami Uniwersytetu Śląskiego. Pomysłodawcą Wiktorów jest dziennikarz Józef Węgrzyn. Kandydatów typują członkowie Telewizyjnej Akademii Wiktorów, składającej się z laureatów dotychczasowych edycji. Wybór opierają na własnych gustach i listach kandydatów, zgłoszonych przez ekspertów z branży i autorytety w dziedzinie mediów.

BADANIA SOCJOLOGICZNE W BORNEM SULINOWIE

Studenci Koła Naukowego Socjologii działającego na Wydziale Nauk Społecznych UŚ wzięli udział w obozie naukowym Borne Sulinowo 2006. Narodziny i rozwój miasta, który trwał od 24 kwietnia do 4 maja w Bornem Sulinowie. Opiekę naukową nad badaniami sprawowali mgr Agata Zygmunt, dr Tomasz Nawrocki i dr Andrzej Górny z Instytutu Socjologii UŚ. Obóz stanowił kontynuację badań prowadzonych przez studentów Koła Naukowego i doktorantów Instytutu w latach 1998 i 2002. Był trzecim etapem badań socjologicznych poświęconych kształtowaniu się społeczności miejskiej oraz rozwojowi miasta Borne Sulinowo, przywróconego Polsce w 1992 roku po opuszczeniu miasta-garnizonu przez wojska radzieckie i zasiedlanego przez przybyszów.

INTERNETOWY SERWIS UŚ CZĘSTO ODWIEDZANY

Uniwersytet Śląski znalazł się wśród najpopularniejszych niekomercyjnych serwisów odwiedzanych przez polskich internautów. Wyniki badania Megapanel PBI/Gemius przeprowadzone w grudniu 2005 r. opublikowane zostały w najnowszym magazynie Brief. Uniwersytet Śląski w kategorii serwisów niekomercyjnych sklasyfikowany został na 19 pozycji, a wśród uniwersytetów zajął 7 miejsce. Badanie Megapanel PBI/Gemius przeprowadzone zostało w oparciu o unikatową metodologię łączącą badania panelowe z udziałem internautów (user-centric) oraz dane z monitoringu ruchu na witrynach internetowych (site-centric). W badaniu wzięła udział grupa ok. 18 tys. osób.

FINAŁ X KONKURSU WIEDZY TECHNICZNEJ

Siedmioro uczniów śląskich szkół ponadgimnazjalnych otrzymało indeksy na studia na kierunkach: informatyka i edukacja techniczno-informatyczna, prowadzonych na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ. Nagrodzeni są laureatami jubileuszowego X Konkursu Wiedzy Technicznej, organizowanego przez Zakład Dydaktyki Przedmiotów Technicznych WINM. Finał konkursu odbył się 21 kwietnia. W uczelnianym etapie konkursu wzięło udział 144 uczniów z 38 szkół województwa śląskiego. Zmagali się z pytaniami z zakresu matematyki, fizyki, informatyki i przedmiotów ogólnotechnicznych, przygotowanymi przez pracowników Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach pod kierunkiem prof. dr. hab. Jana Ilczuka. Patronat nad konkursem jak co roku objęli JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Prezydenci Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.

AKTORSKI SUKCES ROMANISTÓW UŚ

Les Michaelangelettes endiablées - grupa teatralna studentów romanistyki Uniwersytetu Śląskiego zdobyła Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim, który odbywał się od 24 do 27 kwietnia w Krakowie. Nagrodę specjalną jury za efektowną rolę otrzymała Ewelina Bartas, studentka I roku języka francuskiego. Organizatorami festiwalu byli Instytut Francuski w Krakowie i krakowska Akademia Pedagogiczna.

W festiwalu co roku biorą udział polscy studenci filologii romańskiej, studenci wydziałów aktorstwa, studenci francuscy i francuskojęzyczni oraz aktorzy francuskojęzyczni, którzy prezentują się w przedstawieniach teatralnych. W tym roku uczestniczyły grupy z Polski, Szwajcarii, Belgii i Francji. W programie obecne były dramaty klasyczne, adaptacje powieści, teatralne wersje scenariuszy filmowych i sztuki polskie tłumaczone na język francuski. Jury oceniało wybór tekstu, inscenizację, interpretację i oryginalność w podejściu do tekstu.

Les Michaelangelettes endiablées zaprezentowali spektakl "Un air de famille". Jako zwycięzcy krakowskiego festiwalu w nagrodę wezmą udział w festiwalu w Awinionie, który odbędzie się w lipcu 2006 r.

RANKING SZKÓŁ WYŻSZYCH WPROST 2006

Uniwersytet Śląski zajął 7 miejsce wśród polskich uniwersytetów w tegorocznym rankingu szkół wyższych tygodnika "Wprost". Jest to najwyższa z zajmowanych dotąd przez UŚ pozycji w przygotowywanym przez "Wprost" zestawieniu (w roku 2005 - miejsce 8, 2004 i 2003 - 9). UŚ zdobył ogółem 90,5 punktów na 100 możliwych. W kategorii uczelni artystycznych UŚ zajął miejsce 19. Podobnie jak w zeszłym roku zaliczony został do klasy międzynarodowej - wśród 28 polskich uczelni uzyskujących najwyższe wyniki w rankingu - lokując się na pozycji 18.

Wśród najpopularniejszych kierunków studiów prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim, branych w rankingu pod uwagę znalazły się: prawo (miejsce 6), socjologia i psychologia (3) oraz informatyka (8). Podstawowymi kryteriami zestawienia były: ocena "zaplecza intelektualnego" szkoły, ocena procesu kształcenia, ocena szans kariery zawodowej, a także ocena warunków socjalnych studiowania.

RANKING "RZECZPOSPOLITEJ"

W tegorocznym rankingu akademickich szkół wyższych przygotowanym przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy" Uniwersytet Śląski znalazł się na 25 miejscu wśród 86 uczelni wyższych (w zeszłym roku miejsce 26) oraz na miejscu 11 wśród 23 polskich uniwersytetów (w zeszłym roku: 9). Na pozycję uczelni w rankingu wpływ mają takie kryteria jak: prestiż, siła naukowa, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów.

AKREDYTACJA DLA PEDAGOGIKI

Pedagogika - kierunek studiów na poziomie I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich prowadzonych na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego otrzymał pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Była to powtórna ocena kierunku przez PKA dokonana po wprowadzeniu przez uczelnię zalecanych zmian. Następna ocena jakości kształcenia na kierunku pedagogika powinna nastąpić w roku akademickim 2008/2009.

GEO-EKOTURYSTYKA DLA STUDENTÓW GEOGRAFII

Od roku akademickiego 2006/07 studenci geografii na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ będą mogli wybrać nową specjalność: geo-ekoturystykę. Będzie to specjalność studiów II stopnia, prowadzonych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. W programie studiów znajdują się m.in. zajęcia z turystyki wysokogórskiej, speleologicznej, polarnej, a także z ekonomii i marketingu. Studenci zdobędą wiedzę m.in. z zakresu środowiskowych uwarunkowań turystyki, turystyki wyspecjalizowanej i ekstremalnej. Zostaną przygotowani do planowania wycieczek i wyjazdów turystycznych oraz do organizowania i zarządzania ruchem turystycznym. Geo-ekoturystyka to pierwsze tego typu studia na uczelniach państwowych w województwie śląskim. Stanowią odpowiedź na wzrastające wciąż zainteresowanie młodych ludzi problematyką turystyki.

PIERWSZY POLSKI PRZEKŁAD EWANGELII JUDASZA DOKONANY Z JĘZYKA KOPTYJSKIEGO

Na stronie internetowej Wydziału Teologicznego UŚ został opublikowany pierwszy polski przekład Ewangelii Judasza dokonany z języka koptyjskiego (wcześniejsza publikacja Gazety Wyborczej zawierała tłumaczenie z angielskiego przekładu). Tekst przełożył ks. prof. dr hab. Wincenty Myszor, Dziekan Wydziału, wybitny specjalista z dziedziny patrologii, jeden z najlepszych w Polsce znawców koptyjskich gnostyckich tekstów. Udostępniona edycja zachowuje układ paleograficzny, tzn. odwzorowuje oryginalny podział wersetów.

UROCZYSTY KONCERT AKADEMICKI

JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego i Prezydent Katowic zapraszali na Uroczysty Koncert Akademicki w wykonaniu Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu w Heidelbergu, Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Chóru Akademickiego Politechniki Krakowskiej pod dyrekcją Petera Shannona. Koncert odbył się 11 maja w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

IX FESTIWAL FILMÓW KULTOWYCH

Od 7 do 21 maja w Katowicach trwał IX Festiwal Filmów Kultowych, organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa. W ramach festiwalu obejrzeć można było filmy fabularne, dokumentalne i animowane, zrealizowane zarówno przez twórców profesjonalnych jak i amatorów. Patronat nad festiwalem objęli Marszałek Senatu RP Kazimierz Kutz i Prezydent Katowic Piotr Uszok. Uniwersytet Śląski był jednym z współorganizatorów imprezy.

INTERNETOWA REJESTRACJA KANDYDATÓW NA STUDIA NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM

15 maja ruszyła internetowa rejestracja kandydatów na studia na Uniwersytecie Śląskim. Internetową rejestracją kandydatów objęte są tylko studia stacjonarne (tj. dzienne) pierwszego stopnia (trzyletnie licencjackie) oraz stacjonarne (tj. dzienne) jednolite pięcioletnie magisterskie. Rejestracja potrwa do 17 lipca.

COOL KIDS OF DEATH. KONCERT NA DACHU

19 maja na dachu Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się bezpłatny koncert zespołu Cool Kids of Death. Organizatorami koncertu byli Antyradio i Tak Tak. Katowicki koncert, wraz z mającym odbyć się równocześnie w Warszawie występem Oddziału Zamkniętego, był częścią trasy koncertowej Antyradia pod hasłem TAK TAK, TO... DEKAROCK ANTYRADIA!, w której poszczególne wydarzenia odbywają się w nietypowych miejscach Warszawy i Śląska - na dachach, pieszych estakadach i w wystawowych oknach. Oprócz Cool Kids of Death i Oddziału Zamkniętego w imprezach biorą też udział: Hey; Grabaż i Strachy Na Lachy, Lady Pank, Homo Twist i T.Love.

NAGRODZONA PRACA DOKTORSKA

Doktor Joanna Panek, autorka pracy Elektrochemiczna charakterystyka warstw kompozytowych niklu z metalami d-elektronowymi w środowisku alkalicznym, napisanej pod kierunkiem prof. zw. dr. hab. Antoniego Budnioka, na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ, otrzymała nagrodę im. prof. Tadeusza Żaka w konkursie na najlepsze prace doktorskie z zakresu galwanotechniki w 2005 roku. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 9 czerwca w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, w trakcie Seminarium Polskiego Towarzystwa Galwanotechnicznego.

WIZYTA NA WEST CHESTER UNIVERSITY

JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek wraz z delegacją naukowców UŚ złożyli wizytę na West Chester University w Pensylwanii. Wizyta trwała od 14 do 21 maja, obejmując udział w konferencji RECAP 2006 (Resources for the Electronic Classroom: A Faculty-Student Partnership), której jednym z tematów jest zastosowanie najnowszych technologii w procesie aktywnego uczenia się i distance learning. Było to kolejne spotkanie reprezentantów obu uczelni w ramach podpisanego w 2005 roku porozumienia o współpracy na poziomie instytucjonalnym i badawczym - w maju ubiegłego roku delegacja z West Chester University była uczestnikiem organizowanego na UŚ sympozjum Innovation in Higher Education: A Global Perspective.

WIZYTA AMBASADORA FRANCJI

22 maja wizytę w Katowicach złożył Ambasador Francji w Polsce Pierre Menat, który wziął udział w spotkaniu z prof. dr. hab. Wiesławem Banysiem, Prorektorem ds. Nauki i Informatyzacji UŚ. Tematem rozmów była francuska propozycja kompleksowego funkcjonowania ośrodków Alliance Française w Polsce. Katowicki ośrodek AF jest jednym z wyróżniających się polskich ośrodków, które strona francuska pragnie w szczególny sposób rozwijać.

PIERWSZE MIEJSCE DLA KABARETU ŁOWCY.B

Kabaret Łowcy.B, którego członkowie są absolwentami Uniwersytetu Śląskiego, otrzymał pierwszą nagrodę ex aequo w kategorii piosenki premierowej podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. 2006. koncert galowy odbył się 21 maja. Podczas ubiegłorocznego festiwalu kabaret Łowcy.B otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę publiczności.

WIZYTA AMBASADORA CHIN

23 maja gościem Uniwersytetu Śląskiego był Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Yuan Guisen. Podczas spotkania z JM Rektorem UŚ prof. zw. dr. hab. Januszem Janeczkiem i prof. UŚ dr hab. Barbarą Kożusznik, Prorektorem ds. Współpracy i Promocji, omówił kwestie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim i uczelniami w Chinach. Na UŚ studenci filologii angielskiej mogą już w tej chwili wybierać specjalność - program tłumaczeniowy język chiński. Intencją obu stron jest aktywne rozwijanie wspólnych działań w różnych dziedzinach. Ambasador Yuan Guisen przekazał uczelni w darze komputer z pełnym oprogramowaniem w języku chińskim i z chińską klawiaturą, który będzie służył studentom Wydziału Filologicznego uczącym się języka chińskiego oraz do tłumaczeń.

W ramach dotychczasowej współpracy Uniwersytetu Śląskiego z chińskimi partnerami od roku 2005 odbyło się wiele spotkań i wspólnych inicjatyw: uczelnię odwiedziło 11 studentów (w Szkole Języka i Kultury Polskiej) oraz 9 wykładowców i oficjalnych przedstawicieli. Aktualnie na UŚ pracuje 2 wykładowców z Chin. We współpracy z chińskimi partnerami uczelnia prowadzi 4 projekty badawcze. Prowadzone są rozmowy na temat kolejnego wspólnego projektu: porozumienia o współpracy pomiędzy Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska UŚ i Akademią Rolniczą w Heilongjiang. Uniwersytet Śląski jest współorganizatorem VII Międzynarodowego Sympozjum Lingwistyki Stosowanej i Nauczania Języka, które odbędzie się w sierpniu 2006 roku w Pekinie i Hong Kongu. Jednym z przewodniczących komitetu organizacyjnego jest prof. zw. dr hab. Janusz Arabski, Dyrektor Instytutu Języka Angielskiego UŚ.

Uniwersytet Śląski aktywnie uczestniczy w targach edukacyjnych organizowanych przez chińskie uczelnie i instytucje. UŚ prezentował się podczas CIIET - targów edukacyjnych w Pekinie (luty 2004 r.), Education EXPO w Pekinie (październik 2005) i CIIET (w roku 2006).

Wśród aktywnie współpracujących z UŚ uczelni chińskich jest Pekiński Uniwersytet Języków Obcych, gdzie lektorem języka polskiego jest pracująca kiedyś na UŚ dr Jagna Malejka. UŚ wystosował zaproszenie dla dwóch studentów Katedry Języka Polskiego na Wydziale Języków Europejskich Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, obejmujące bezpłatny udział w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej, która odbędzie się w sierpniu 2006 roku w Cieszynie.

Opracowała
Małgorzata Krasuska-Korzeniec
Biuro Promocji i Karier UŚ