WŁADZA MEDIÓW W STUDENCKICH RĘKACH

Zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ na nasze życie mają środki masowego przekazu? Czy dostarczają nam one codziennej porcji obiektywnych informacji, potrzebnych do świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym? A może każdego dnia ulegamy manipulacji i pozwalamy, by ktoś inny kształtował nasze poglądy? Nad zagadnieniami dotyczącymi mediów i ich znaczeniem dla odbiorców debatowali w dniach 8-10 br. grudnia uczestnicy I Ogólnopolskiej Konferencji Studenckiej Siła polskich mediów - czwarta czy pierwsza władza?, zorganizowanej przez Sekcję Medioznawczą Międzywydziałowego Stowarzyszenia Dziennikarzy MOSTY.

Koło naukowe od wielu lat prowadzi aktywną działalność na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. W tym roku, po zmianie zarządu MOST-ów, studenci podjęli się realizacji nowych projektów naukowo-dziennikarskich, z którymi starają się "wyjść" poza mury uczelni. - Chcemy, aby nasze Stowarzyszenie, dotychczas o charakterze jedynie międzywydziałowym, nawiązało kontakt z placówkami akademickimi na terenie całego kraju. Podczas wakacyjnego obozu dziennikarskiego zastanawialiśmy się, jak najlepiej zainaugurować współpracę międzyuczelnianą. Tak zrodził się pomysł zorganizowania ogólnopolskiej konferencji, umożliwiającej studentom z różnych miast wymianę poglądów i doświadczeń - wyjaśnia Agnieszka Turska, przewodnicząca MSD MOSTY, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Na zaproszenia wysłane do przedstawicieli kół naukowych zainteresowanych zagadnieniami z obszaru dziennikarstwa, politologii, socjologii i psychologii, odpowiedzieli młodzi ludzie z Warszawy, Lublina, Wrocławia i Krakowa. W konferencji wzięło udział dwudziestu gości oraz studenci Uniwersytetu Śląskiego. - Zdecydowałam się na przyjazd do Katowic, aby, wraz z żakami z innych szkół wyższych, przedyskutować zagadnienia dotyczące siły polskich mediów. Temat ten jest bardzo aktualny, budzi kontrowersje. Przy okazji chciałam nawiązać bliższe znajomości ze studentami z różnych części Polski - opowiada Milena Jagiełło, studentka filologii polskiej Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Idea dialogu między młodzieżą żyjącą w różnych miastach została zrealizowana poprzez warsztaty i panele dyskusyjne, skłaniające uczestników do aktywnego włączania się w rozmowę. Zajęcia dotyczyły m.in. manipulacji (prowadzący: Mirosław Rusecki, rzecznik prasowy Teatru Śląskiego), etyki w mediach (dr Marek Migalski), psychologii marketingu politycznego (dr Damian Grabowski) oraz zależności między mass mediami i demokracją w Polsce (dr hab. Adam Bartoszek). Zainteresowaniem gości konferencyjnych cieszyła się także Debata Oksfordzka Media - czwarta czy pierwsza władza?

Największe poruszenie wywołał wśród uczestników konferencji warsztat Manipulacja i socjotechnika w mediach, prowadzony przez redaktora Marka Kopczackiego - pracownika TVP3, byłego współpracownika TVN i autora wielu programów z serii "Rozmowy w toku". Oparty na własnym doświadczeniu i autentycznych przeżyciach panel przyciągnął niezapowiedzianych, żądnych sensacji gości z Krakowa, rodzimej siedziby TVN. - Z zaskoczeniem przywitałam producenta programu "Rozmowy w Toku" oraz wydawcę "Uwagi". Uczestnicy konferencji, chyba równie zaskoczeni, zasypali ich mnóstwem pytań dotyczących programu, stąd uważam, że akurat ta wizyta była bardzo owocna. Mieliśmy również odwiedziny dziennikarzy z "Gazety Krakowskiej" i policjanta, chcącego doręczyć wniosek do sądu, jednemu z prowadzących warsztaty, który pierwotnie miał wziąć w nich udział.. Niestety, a może i na szczęście, nie przyjechał. Natomiast te półtora godziny warsztatu było strasznie "gorące"… - mówi Agnieszka Turska.

- Konferencję uważam za bardzo udaną. Organizatorzy stworzyli nam możliwość podjęcia żywej i bezpośredniej dyskusji dotyczącej praktyki funkcjonowania polskich mediów. Początkowo liczba uczestników wydawała mi się zbyt mała, podczas warsztatów okazała się ona jednak znaczną zaletą spotkania - podsumowuje konferencję Maciej Czerski, student socjologii Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Grudniowe spotkanie młodzieży studiującej w różnych zakątkach Polski jest początkiem szerszej współpracy międzyuczelnianej. MSD "Mosty" planuje zorganizowanie kolejnej konferencji w przyszłym roku, natomiast podczas najbliższych wakacji studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego będą uczestniczyć wraz z przyszłymi prawnikami z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy we wspólnym projekcie naukowym na Helu.

Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...