17 grudnia aula Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzymała imię prof. Józefa Pietera, odsłonięte zostało również jego popiersie autorstwa Zygmunta Brachmańskiego. W uroczystości wzięły udział: władze Uczelni, przedstawiciele Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ oraz zaproszeni na tę okazję goście: członkowie rodziny Profesora Józefa Pietera (córka Ewa Pieter-Kania oraz syn Jacek), dyplomaci z Republiki Czech i Republiki Słowacji oraz przedstawiciele uczelni założycielskich czasopisma The New Educational Review (Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Uniwersytetu Ostrawskiego, Uniwersytetu Konstantina Filozofa w Nitrze oraz Uniwersytetu Karola w Pradze).
Obranie Profesora Józefa Pietera na patrona auli, jest uhonorowaniem tego wybitnego psychologa, pedagoga i filozofa, który był jednym z pierwszych orędowników idei powstania Uniwersytetu Śląskiego, a wiele serdeczności okazywał mu sam Władysław Tatarkiewicz.
Profesor Józef Pieter urodził się w 1904 roku, w Ochabach.
Ewa Pieter-Kania wraz z JM Rektorem UŚ prof. dr. hab. Januszem Janeczkiem osłonili popiersie Józefa Pietera |
W 1945 roku Józef Pieter zamieszkał w Katowicach, gdzie w 1949 roku zorganizował Oddział Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od 1949 roku pracował jako profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Łódzkim, następnie został służbowo przeniesiony na Uniwersytet Warszawski. W 1962 roku otrzymał nominację na profesora zwyczajnego, natomiast w latach 1953-1956 był kierownikiem katedry psychologii w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W 1946 roku Profesor Pieter podjął się zorganizowania Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach, którą kierował aż do przeniesienia jej do Łodzi (do roku 1947). W 1956 roku objął stanowisko rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach. Kierował nią, aż do 1968 roku, gdy z jej połączenia z filią Uniwersytetu Jagiellońskiego, powstał Uniwersytet Śląski.
Józef Pieter jest autorem ponad 200 publikacji naukowych
Dzieci Józefa Pietera: dr Ewa Pieter-Kania i Jacek Pieter w towarzystwie siostry Jerzego Buzka - Heleny Machy |
Agnieszka Łuczakowska
Autorka jest studentką V roku geografii na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ