Profesor Józef Ober należy do naukowców, znanych nie tylko w polskim środowisku naukowym. Ponadto jego imponujący dorobek naukowy, któremu towarzyszy członkostwo w Akademii Inżynierskiej w Polsce i udział w licznych sympozjach, konferencjach i seminariach, wzbogacony jest o ogromne doświadczenie pedagogiczne. Należy też podkreślić, że prof. Józef Ober z Instytutu Automatyki Politechniki Śląskiej został wyróżniony na V Europejskich Targach Nowych Technologii '96 w Grenoble oraz podczas prestiżowych międzynarodowych targów "Technomart '97" w Osace. Jego badania nad zastosowaniem systemu pomiaru ruchu oka w medycynie i technice uznano za najbardziej innowacyjną technologię.
Prof. Józef Ober dał się też poznać, jako doskonały mówca, wygłaszając wykłady dla grupy studentów i pracowników naukowych. Prelekcja odbyła się 3 grudnia w jednej z sal cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego i dotyczyła problemów związanych z dysleksją, którymi prelegent zajmuje się konsekwentnie od wielu lat.
Na początku wystąpienia prof. Józef Ober
prof. J. Ober |
Wykład miał formułę otwartą i podjął istotny problem, który domaga się ciągłych wyjaśnień. Słuchających w szczególności zainteresowała możliwość rozpoznania dziecka dyslektycznego. Prof. Józef Ober z sobie tylko właściwą maestrią szczegółowo odpowiadał na pytania publiczności oraz bawił zebranych ciekawymi historiami, które miały miejsce podczas rozlicznych prezentacji systemu pomiarowego OBER2.
Poproszony o ocenę problemu dysleksji prof.
R. Kopoczek i E. Smyrnowa-Trybulska |
Prace nad budową systemu pomiarowego ruchu oka były prowadzone od blisko 14 lat we współpracy z firmą Permobil ze Szwecji i firmą UNIPROD z Gliwic. Jednymi z najbezpieczniejszych systemów do pomiaru ruchu oka, do których należy także system pomiarowy OBER2, są urządzenia wykorzystujące zjawisko odbicia światła podczerwonego od powierzchni gałki ocznej. Ponieważ promieniowanie podczerwone wysyłane jest w kierunku gałki ocznej tylko w bardzo krótkich impulsach, oczy nie są wystawione na stałą ekspozycję promieniowania a jedynie na 80-mikrosekundowe błyski. Sprawia to, że system jest bezpieczny dla zdrowia i może być stosowany w medycynie do bezinwazyjnych badań układu okulomotorycznego oraz wykrywania niektórych schorzeń lub dysfunkcji systemu wzrokowego w najszerszym znaczeniu. |
Ze względu na prostotę pomiaru i jego szybkość (do 2000 pomiarów/s), a także niewielkie wymiary urządzenia, jest możliwe jego szerokie zastosowanie w dziedzinach technicznych, od informatyki zaczynając (mysz optyczna), poprzez przemysł samochodowy (detekcja zasypiania u kierowców, ocena wpływu alkoholu lub innych środków wpływających na układ nerwowy), po sferę bankowości (identyfikacja osobnicza w systemach zabezpieczających). Prowadzona jest również współpraca z uczelniami medycznymi w zakresie zastosowań systemu do diagnostyki chorób oczu, wpływu leków na organizm a także w neurologii. Planuje się dalszy rozwój urządzenia poprzez zastosowanie nowszych rozwiązań zarówno w sprzęcie jak i oprogramowaniu. |
Studenci pochłonięci wykładem prof. J. Obera |