35 lat minęło...

35 lat temu na antenie Studenckiej Stacji Radiowej Egida został wyemitowany pierwszy Dziennik Akademicki.

21 listopada 1969, Dziennik Akademicki nr 1:

Dzisiaj, w dniu imienin Janusza Muszyńskiego, członka redakcji muzycznej naszego Radia, uroczystym sygnałem rozpoczęliśmy działalność radiową. Liczymy na uczucie sympatii ze strony wszystkich słuchaczy, jak też na pomoc ogólną Państwa. Liczymy, iż program nasz odbierać będą Państwo regularnie i bez zakłóceń. Tego też życzymy wszystkim naszym słuchaczom i sobie. Tak brzmiały pierwsze słowa, jakie padły na antenie Radia, które nazwę swą zyskało już kilka dni później - 5 grudnia 1969 roku. W celu wybrania nazwy ogłoszono konkurs, na który wpłynęło 15 zgłoszeń. Pośród nich znalazły się ciekawe, a nawet oryginalne propozycje: Echo, Grom, Uszko, Decybel, Kantata, Zgrzyt, Studenckie Studio Las, Promień, Węzełek, Studenckie Studio Stu-Stu. Ostatecznie wybrano nazwę Egida, którą zaproponował Franciszek Procek, późniejszy Kierownik Redakcji Publicystycznej i Dzienników.

Na pierwszy program przyszło czekać

Katarzyna Ramut - obecna szefowa radia Egida
Katarzyna Ramut - obecna szefowa radia Egida
jeszcze dwa lata w związku z koniecznością przygotowania aparatury i podłączenia, działających do dzisiaj, radiowęzłowych głośników. 6 grudnia 1971 roku z głośników III DS-u Osiedla Akademickiego na Ligocie popłynęła pierwsza audycja, a w dwa dni później, uzupełnieniem dla działań Egidy, stała się emisja programu III Polskiego Radia. Do tej pory, w kilkugodzinnej przerwie między audycjami, tradycja ta jest kontynuowana.

Nie sposób pominąć milczeniem nazwisk tych ludzi, którzy budowali Egidę, tworząc jednocześnie jedno z największych w Polsce Studenckich Studiów Radiowych. Wspomniany Franciszek Procek, pomysłodawca nazwy, Marek Mikuła, pierwszy kierownik Egidy, Edward Kabiesz, Jan Kochańczyk, Małgorzata Pokorzanka, pierwsza szefująca dziewczyna czy też Zygmunt "Klemens" Piotrowski, oddany sercem Radiu, technik i Administrator, tworzą żywą historię Radia.

Kolejne lata były dla Egidy czasem rozwoju i

Obecna załoga Egidy liczy blisko 50 osób
Obecna załoga Egidy liczy blisko 50 osób
rozbudowy. Zespół Radiowy rozrastał się i następna dekada oraz przełom lat 70-tych i 80-tych należą do okresu świetności Radia. Młodzi Redaktorzy i Dziennikarze zapisali się w naszej pamięci nie tylko prowadząc audycje, które w ogromnej mierze są zmagazynowane na szpulowych taśmach w Archiwum Radia. Ich pomysły stale są dla Nas inspiracją do kolejnych poszukiwań. Nie zabrakło zarówno poważnych przedsięwzięć jak i studenckich szaleństw. Do historii przeszły Wernisaże Radiowe, z których pierwszy odbył się w Bierach w 1978 roku, nocny bieg przełajowy o puchar X-lecia Radia czy reporterski lot nad Śląskiem w 1982 roku. Egidowa reprezentacja została wysłana na I Maraton Pokoju w 1979 roku w Warszawie, a grono entuzjastów na Moskiewską Olimpiadę w 1980 roku.

Zimowiska i wakacje zespół Radiowy spędzał wspólnie, zdarzały się także dalekie wyjazdy, jak chociażby wyprawa na Syberię w 1981 roku, a obok nich bliskie wycieczki uświetnione pieczeniem barana. Pomiędzy innymi rozgłośniami studenckimi zawiązały się przyjaźnie i do tradycji weszły wizyty "u kolegów" czy Ogólnopolskie Sejmiki Dziennikarzy Studenckich i Ogólnopolskie Giełdy Studenckich Audycji Radiowych.

Pod datą 1 maja 1981 roku w radiowej Kronice

Radio Egida zawsze wspierało swoich studentów
Radio Egida zawsze wspierało swoich studentów
widnieje następujący zapis, dokonany ręką ówczesnego Redaktora Naczelnego Henryka Grzonki: EGIDA - to nie tylko program, pomieszczenia i sprzęt - to przede wszystkim Ludzie, którzy odchodząc czasami idą w niepamięć swoich następców. Chcemy by kronika pokazywała pokolenia ludzi, którzy pokochali taśmę, magnetofony i mikrofon, ludzi, którzy bez reszty swoje studenckie czasy poświęcili Naszemu Radiu. Nie wiemy w czyje ręce trafi ten zapis za 20 czy 30 lat, ale mamy gorące pragnienie, by dalej dokumentować wszystko, czym Nasze Radio żyje. Może na 40-leciu SSR Egida spotkamy się i wspólnie z łezką w oku poczytamy kronikę, którą dzisiaj przyszło nam zakładać. Zapis ten trafił w nasze ręce, nadal dopisujemy karty w historii Studenckiej Stacji Radiowej Egida.

Katarzyna Ramut
Redaktor Naczelny Radia Egida

Autorzy: Katarzyna Ramut, Foto: Agnieszka Sikora
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...