"Wolontariat Europejski" to tytuł jednej z akcji realizowanych w ramach programu "Młodzież" przez Polskie Forum Edukacji Europejskiej - katowickie stowarzyszenie zajmujące się propagowaniem różnorakich inicjatyw związanych z integracją europejską. Akcja skierowana jest do młodzieży zainteresowanej pracą społeczną w krajach Unii Europejskiej. Dzięki PFEE mogą w niej uczestniczyć także studenci Uniwersytetu Śląskiego.
Uczestnicy międzynarodowej wymiany |
- Realizowana przez nas akcja stwarza młodym ludziom możliwość wykorzystania własnych umiejętności, rozwijania zainteresowań, zdobywania doświadczeń w nowych dziedzinach, poznawania języków i kultur krajów Piętnastki. Osoby biorące udział w "Wolontariacie Europejskim" pracują na rzecz społeczności lokalnych w krajach UE, angażując się w realizację różnych przedsięwzięć o charakterze ekologicznym, socjalnym, kulturalnym czy edukacyjnym. Taka działalność z pewnością zwiększa szanse wolontariuszy na znalezienie w przyszłości atrakcyjnej i odpowiadającej ich oczekiwaniom pracy - mówi Anetta Rusecka - Prezes Polskiego Forum Edukacji Europejskiej w Katowicach. - Każdy, kto chce wziąć udział w projekcie, może zgłosić się do biura PFEE i we współpracy z członkami stowarzyszenia opracować program swojego wyjazdu. Dobrze też, aby kandydat na wolontariusza nawiązał współpracę z organizacją pozarządową, która mogłaby mu pomóc w przygotowaniu pobytu za granicą, zdobyciu wizy, ubezpieczenia, nawiązaniu niezbędnych kontaktów. Wolontariusz nie musi mieć żadnych kwalifikacji czy doświadczenia, nie musi znać języka obcego na określonym poziomie. Wymagamy od niego jedynie silnej motywacji - zapewnia Rusecka.
Uczestnicty jednej z międzynarodowych wymian organizowanych przez PFEE |
Zabawy integracyjne podczas warsztatów |
W ramach "Wolontariatu Europejskiego" młodzi ludzie współpracują z niezliczoną ilością stowarzyszeń, fundacji i ośrodków kultury. Wybór instytucji, w której wyjeżdżający podejmuje pracę, zależy od jego zainteresowań, kwalifikacji i oczekiwań - każdy wolontariusz sam określa rodzaj działalności, którą podejmie za granicą. Atutem programu jest możliwość zaoferowania młodym ludziom kilkudziesięciu różnorodnych form współpracy. Jedna z wolontariuszek, która przyjechała do Polski z Niemiec, pracowała przez rok na rzecz lokalnego środowiska w Lublinie wspólnie z Fundacją "Szczęśliwe Dzieciństwo". Pod nadzorem pedagogów opiekowała się dziećmi i młodzieżą z rodzin patologicznych, pomagała organizować dla nich wycieczki i letnie obozy. Inna uczestniczka projektu, która wyjechała z Polski do Portugalii, zbierała materiały do publikacji i wystawy na temat wpływu środowiska naturalnego na kulturę regionu Coimbra. Przesłaniem jej pracy było promowanie ochrony środowiska i współpracy europejskiej. Dwóch wolontariuszy z Niemiec i Portugalii przez siedem miesięcy pracowało w Akademickim Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej Camp-Rodowo w Sorkwitach na Mazurach. Pomagali przy realizacji międzynarodowych projektów młodzieżowych, organizowali zajęcia dydaktyczne, sportowe, językowe oraz warsztaty o tematyce europejskiej, dziennikarskiej i ekologicznej.
Zajęcia warsztatowe organizowane przez PFEE |
- Z rozmów z wolontariuszami wiem, że udział w projekcie jest dla nich nie tylko fantastyczną przygodą, ale skutkuje konkretnymi pomysłami, które po powrocie realizują w swoich krajach - w szkołach, na uczelniach czy w ramach środowiska lokalnego. Zależy nam aby z ofertą wyjazdów dotrzeć do jak największej liczby studentów. Liczymy m.in. na żaków z takich kierunków, jak politologia, prawo, socjologia, psychologia, pedagogika, kulturoznawstwo czy ochrona środowiska - podkreśla Anetta Rusecka. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w programie mogą zgłaszać się do biura Polskiego Forum Edukacji Europejskiej, które mieści się przy ul. Sokolskiej 10a/4 w Katowicach. Informacje na temat wyjazdów uzyskać można także telefonicznie pod nr.: 251-40-99 oraz w Internecie (www.free.ngo.pl/pfee; www.youth.org.pl; www.sosforevs.org).