Podsumowanie

Mija właśnie półmetek kolejnego sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej. Można pokusić się więc o krótkie podsumowanie i odnotowanie najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w sali im. Karola Stryji przy ulicy Sokolskiej 2.

Spośród wielu interesujących koncertów sporo było takich, które z pewnością na długo utkwią w pamięci wytrawnych melomanów, którzy, co należy w tym miejscu podkreślić, co raz liczniej odwiedzają mury Filharmonii. Sukcesem na pewno był listopadowy koncert z udziałem Jerzego Salwarowskiego, który poprowadził Szeherezadę Rimskiego-Korsakowa oraz II Koncert fortepianowy Chopina z solistą Jerzym Sterczyńskim i chociaż odczuwało się pewien niedosyt związany z nie dość jasną i nie do końca przekonywującą interpretacją koncertu przez solistę, to końcowe wrażenie było bardzo pozytywne, szczególnie po wysłuchaniu utworu Korsakowa, zagranego z prawdziwie rosyjską duszą przez muzyków Orkiestry Symfonicznej, co przy tak wymagającym precyzji i umiejętności technicznych utworze jest trudne do osiągnięcia. Również w listopadzie, tym razem z udziałem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela odbył się koncert, na którego program w głównej mierze złożyły się utwory okresu baroku. Publiczność niezwykle ciepło przyjęła występ młodego gitarzysty Waldemara Gromolaka, który wykonał tamtego wieczora dwa koncerty Vivaldiego. Jego gra pozbawiona "taniego efekciarstwa" ujęła przede wszystkim swą prostotą i niezwykłym wyczuciem niuansów. Dobrze wypadł także Andrzej Staciwa, utalentowany flecista, który zagrał dobrze znany szerszej publiczności koncert fletowy "Il gardallino" (szczygieł) Vivaldiego. Na pochwałę zasłużyła, chyba jak zawsze, Śląska Orkiestra Kameralna, której precyzja i nienaganna intonacja stają się już powoli czymś naturalnym.

Piotra Pławnera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Przypomnę jedynie, iż jest zwycięzcą dwóch najtrudniejszych konkursów skrzypcowych na świecie: w Poznaniu i w Monachium. Swą grą prezentuje już poziom ścisłej światowej czołówki, czego dowodem niechaj będą jego występy w renomowanych salach koncertowych z najlepszymi orkiestrami naszego globu. Jednak to, w jaki sposób zagrał Koncert skrzypcowy D-dur Czajkowskiego (szczególnie III część) w sali Filharmonii świadczy już o jego niezwykłej dojrzałości muzycznej i ogromnych możliwościach technicznych.

Wyjątkowym wydarzeniem, w wymiarze historycznym i artystycznym, był koncert symfoniczny Karol Stryja in Memoriam, który odbył się 25 stycznia br. w kolejną, czwartą rocznicę śmierci artysty. Koncert poprzedziła uroczystość nadania sali Filharmonii Śląskiej imienia Karola Stryji. Wspomnienie tego dyrygenta i dyrektora Filharmonii stało się okazją do zaprezentowania śląskim melomanom fragmentów opery Eugeniusza Knapika "La liberta chiama la liberta". Wykonanie poprzedziły długie i żmudne próby bowiem sam utwór zawiera wiele trudnych i skomplikowanych ustępów, których przygotowanie wymaga od zespołu i dyrygenta ogromnego skupienia i wysiłku. W sumie końcowy efekt, będący rezultatem ogromnej pracy szefa śląskich filharmoników Mirosława Jacka Błaszczyka i Jana Wojtachy, kierownika artystycznego Chóru Filharmonii Śląskiej, był nadspodziewanie dobry.

Wszystkim wiadomo, że Krzesimir Dębski, obok Wojciecha Kilara, jest najbardziej rozchwytywanym polskim kompozytorem muzyki filmowej. Jednak mało kto wie, iż Dębski jest równie dobrym showmanem, który w sposób interesujący i z humorem potrafi opowiadać o muzyce. Koncert z jego udziałem, który odbył się 1 lutego br. w sali Filharmonii był właśnie tego przykładem. Muzyka Dębskiego, która w całości wypełniła koncert, okazała się bardzo sugestywna i obrazowa, co oczywiście w przypadku muzyki pisanej do filmów nie jest niczym niezwykłym. Jednak jej wyjątkowa żywiołowość, wręcz ludyczny charakter wprawiła melomanów w zabawowy nastrój i sprawiła, iż słuchacze zgotowali artyście owację na stojąco.

Oczywiście podczas tych kilku miesięcy, które już za nami, zdarzały się także i słabsze koncerty ale tych należałoby chyba jak najszybciej zapomnieć mając nadzieję, iż tych lepszych będzie jeszcze więcej. Trzeba przy tej okazji także nadmienić, że wygórowany poziom artystyczny poszczególnych koncertów jest i tak zaskakujący jeśli wziąć pod uwagę kulejącą, żenującą wręcz sytuację finansową instytucji kultury.

Ta króciutka relacja, nie oddająca w pełni tego co działo się w Filharmonii Śląskiej, niech będzie wspaniałą rekomendacją naszych koncertów i zaproszeniem skierowanym do Państwa do odwiedzenia sali im. Karola Stryji.

Na dwie pierwsze osoby, które na hasło "Koncerty w Filharmonii Śląskiej", zadzwonią pod numer 259 60 74 (Filharmonia) czekają podwójne zaproszenia na dowolnie wybrany koncert, który odbędzie się siedzibie Filharmonii w marcu.

01.03.(piątek) g.19.00 A
Koncert Symfoniczny
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Jan Wincenty Hawel - dyrygent
Wenancjusz Szołtysik- obój
Janusz Witkowski - fagot
Bolesław Siarkiewicz - skrzypce
Franciszek Skóra - wiolonczela
Program:
Jan Wincenty Hawel - III Symfonia W starym stylu
Joseph Haydn - 105. Symfonia koncertująca B-dur
Ludwig van Beethoven VIII Symfonia F-dur op.93

15.03. (piątek) g.19.00 A
Koncert Symfoniczny
Orkiestra Symfoniczna Fiharmonii Śląskiej

Jerzy Kosek - dyrygent
Marta Kosek- obój
Jerzy Sojka - flet
Program:
R. Strauss Koncert na obój i orkiestrę
J. Ibert Koncert na flet i orkiestrę
W. Lutosławski Koncert na orkiestrę

19.03. (wtorek) g. 19.00 A
Koncert Kameralny
Śląska Orkiestra Kameralna

Paweł Przytocki - dyrygent
Christoph Soldan - fortepian ( NIEMCY )
Program:
W. A. Mozart -Koncert fortepianowy C-dur KV 415
F. Mendelssohn-Bartholdy -X Symfonia h-moll (II część)
B.Bartok -Divertimento na orkiestrę smyczkową

20.03. (środa) g. 19.00
Koncert Symfoniczny
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego

Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Wojciech Świtała - fortepian
Szymon Krzeszowiec - skrzypce
Stanisław Dziewior - trąbka
Regina Strokosz-Michalak - fortepian
Program:
Franz Liszt -Fantazja węgierska
George Gershwin -Błękitna rapsodia
Pozostałe pozycje w ustalaniu

22.03. (piątek) g. 19.00 A
Koncert symfoniczny
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Ślaskiej

Mirosław J. Błaszczyk - dyrygent
Wojciech Świtała - fortepian.
Laureat VIII Śląskiego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Katowicach
Program:
F. Czajkowski -V Symfonia e-moll
R. Schumann -Koncert fortepianowy a-moll op. 54
Koncert skrzypcowy w ustalaniu

26.03. (wtorek) g. 18.00
Koncert Kameralny
Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach
Chór Filharmonii Śląskiej i Śląska Orkiestra Kameralna

Jan Wincenty Hawel - dyrygent
Soliści w ustalaniu
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart - Ave Verum Corpus
Giovanni Battista Pergolesi - Stabat Mater

27.03. (środa) g. 19.00 A, Kościół pw. Apostołów
św. Piotra i Pawła w Katowicach
Koncert Muzyki Pasyjnej
Chór Filharmonii Śląskiej

Jan Wojtacha - dyrygent
Program w ustalaniu

Autorzy: Wojciech Odoj