„ Agere Gratias Antiqua”- harmonia, elegancja i uśmiech

W podzięce dawnej sztuce

- Muzyka renesansowa daje nam poczucie równowagi i spokoju, uczy nas pokory. Słuchanie muzyki dawnych mistrzów skłania nas do refleksji nad życiem, upływającym czasem. Wymaga to jednak oderwania się od codziennego gwaru, natłoku informacji i zatopienia się w ciszy – mówi Marcin Szymik, członek Zespołu Muzyki Dawnej „Agere Gratias Antiqua”.

W grudniu ubiegłego roku młodzi muzycy - studenci Instytutu Muzyki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie-wydali pierwszą płytę- podsumowanie dotychczasowej pracy.

„Agere Gratias Antiqua” został założony w 2000 roku przez Grażynę Klein. Opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje mgr Grażyna Heller. Muzycy wielokrotnie uświetniali swoimi koncertami uroczystości odbywające się w rektoracie uczelni. Występowali w kraju i zagranicą - w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

Zespół tworzy pięć osób - Grażyna Klein, Anna Szłapa, Magdalena Szwanda, Marcin Szymik i Tomasz Polak. Muzycy grają na fletach, lutni, gitarze, klawesynie i instrumentach perkusyjnych. Dopełnieniem niepowtarzalnego klimatu koncertów są stroje z epoki renesansu. Zespół planuje także zaprezentować na swoich występach taniec dworski.

Na płycie znajdują się średniowieczne, renesansowe i barokowe utwory instrumentalne i wokalne.

- Gramy muzykę religijną i świecką. Rytmy nostalgiczne, pełne powagi, skupienia, skłaniające do zadumy, przeplatają się z kompozycjami spontanicznymi, tanecznymi i żartobliwymi- mówi Ania Szłapa.- Jest to muzyka dla każdego, kto chciałby odnaleźć siebie, spojrzeć na świat oczami tamtych ludzi.

Najstarszy nagrany na płycie utwór powstał około 1240 roku. Jest to pieśń J. Fornsete „Summer is incomming”. Muzyka renesansowa zrodziła utwory rozrywkowe, przeznaczone do tańca - rondo, pavana, allemande. „II Sonata F- dur” B. Marcello wprowadza w klimat pełnego przepychu i wirtuozerii baroku. Płyta „W podzięce dawnej sztuce” prezentuje również polskie, opracowane instrumentalnie, m.in. anonimową pieśń maryjną „Bądź wiesioła Panno czysta”, taniec Mikołaja z Krakowa „Hayducki”.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni prof. Alojzemu Kopoczkowi, który wspiera nasze instrumentarium i miał swój udział w wydaniu płyty- mówią studenci. - Wielkim przyjacielem zespołu jest także rektor UŚ prof. Tadeusz Sławek.