NOWA STRONA WWW BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

Z przyjemnością informujemy, że w została uruchomiona nowa strona WWW Biblioteki Głównej UŚl. pod adresem http: //www. bg. us. edu. pl. , będąca kontynuacją poprzedniej wersji (http://www.us.edu.pl/uniwersytet/usbiblioteka/tekst/).

Można na niej znaleźć aktualne informacje dotyczące adresów oraz godzin otwarcia wszystkich bibliotek sieci UŚl. Korzystających czasopism zainteresuje na pewno wykaz wydawnictw ciągłych prenumerowanych przez Uniwersytet Śląski, Akademię Ekonomiczną oraz Bibliotekę Śląską (dla ostatniej tylko czasopisma zagraniczne). Podana jest także szczegółowa lokalizacja czasopisma w obrębie Uniwersytetu. Wyeksponowano informację o bazach danych na CD-ROM-ach oraz on-line, które są dostępne w lokalnej sieci UŚl i stanowią niewyczerpane źródło informacji, głównie bibliograficznej. Bez tego typu danych trudno sobie obecnie wyobrazić napisanie nawet pracy semestralnej. Zamiast nerwowo biegać po bibliotekach lub zmuszać promotorów do podania literatury na dany temat, warto zajrzeć na stronę biblioteki, aby dowiedzieć się z jakich baz danych warto skorzystać przy zbieraniu bibliografii do pracy. Ułatwieniem jest tematyczny podział baz danych wg kierunków studiów uniwersyteckich. Strona WWW nie daje możliwości bezpośredniego dostępu do baz danych, gdyż zabraniają tego prawa autorskie i umowy licencyjne, ale na pewno informacja o bazach pomoże wielu zagubionym magistrantom i pracownikom naukowym.

Nie wszyscy wiedzą, że wiele czasopism ukazuje się już w nowej formie - elektronicznej. Jest to sporym udogodnieniem, zwłaszcza jeśli chodzi o najnowsze numery, które przychodzą często z dużym opóźnieniem. Uniwersytet Śląski ma dostęp do 33 czasopism on-line, a liczba ta ciągle się powiększa. Dotyczą one przede wszystkim nauk ścisłych.

Polecamy także uzupełnianą na bieżąco stronę "Interesujące miejsca w Internecie". Stanowi ona szeroki zbiór informacji o dobranym bardzo starannie fragmencie zasobów sieci. Znajduje się tam zestaw połączeń do bibliotek polskich i światowych, których strony funkcjonują w Internecie. "Bazy danych i katalogi" to komplet odnośników do katalogów bibliotek polskich oraz ciekawszych baz danych dostępnych on-line. Dzięki tej stronie można uzyskać połączenie m. in. z bazami danych Biblioteki Narodowej (np. Przewodnikiem Bibliograficznym za l. 1983-1998, Bibliografią Zawartości Czasopism za l. 1996-1997, Bazą Wydawców Polskich i wieloma innymi), Wykaz czasopism naukowych i innych nośników informacji naukowej importowanych do Polski w latach 1992-97, bazą "Sympozja", w której odszukać można informacje o konferencjach, Bazą Informacji Skierowującej. Jeśli chodzi o światowe zasoby, to godne polecenia jest połączenie z katalogiem Biblioteki Kongresu, który często jest wykorzystywany jako źródło informacji bibliograficznej oraz największą bazą danych z medycyny - Medline (jej zasoby szacuje się na ok. 9, 5 mln. rekordów). W "Interesujących miejscach" można też znaleźć obszerny zestaw wyszukiwarek ułatwiających nawigowanie po coraz bogatszych zasobach Internetu. Sporą listę prezentują też polskie wydawnictwa i księgarnie, które coraz więcej informacji zamieszczają na swych stronach WWW i ułatwiają dotarcie do wielu poszukiwanych pozycji. Osobna strona jest poświęcona czasopismom z dziedziny bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. W większości z nich znaleźć można oprócz spisów treści także pełne teksty niektórych artykułów. Wyodrębniono także kategorię, w której znajdują się połączenia ze światowymi stowarzyszeniami bibliotekarskimi (m. in. ASLIB, ALA, IFLA). Szybki rozwój Internetu sprawił, iż bliższa stała się idea biblioteki elektronicznej. Zapoczątkowany kilka lat temu projekt Gutenberg, który zakłada umieszczanie pełnych tekstów dokumentów w sieci (głównie z literatury pięknej, ale nie tylko) ma swoich naśladowców także w Polsce. Na stronie WWW Biblioteki Głównej Uniwersytetu odnaleźć można linki do takich właśnie miejsc. Godny polecenia jest zestaw anglojęzycznych słowników, w tym "Merriam Webster Dictionary" i "Mały słownik angielskopolski". Wszystkich podróżujących zainteresuje na pewno dokładny rozkład jazdy pociągów dla całej Europy, z którym połączenie można znaleźć w kategorii "Inne". Kto chce nauczyć się jak stworzyć własną stronę WWW lub chce pogłębić swoje umiejętności, tego zaciekawi specjalnie w tym celu wyodrębniony zbiór linków.

Zapraszamy do odwiedzenia nowej strony i przekazania nam wszelkich uwag, które jej dotyczą.