POSIEDZENIE RPR

23 kwietnia w auli im. Kazimierza Lepszego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyło się wspólne posiedzenie Regionalnego Porozumienia Rektorów województw bielskiego, częstochowskiego, katowickiego i opolskiego, ma którego czele stoi rektor UŚ, prof. dr hab. Tadeusz Sławek, z Komisją Nauki i Edukacji Narodowej Senatu RP, na której czele stoi prof. dr hab. August Chełkowski oraz przedstawicielami MEN. W drugiej części spotkania do obradujących dołączyli prezydenci i burmistrzowie miast, w których zlokalizowane są jednostki Uniwersytetu Śląskiego: Chorzowa, Cieszyna, Jastrzębia, Katowic i Sosnowca.

W dyskusji podjęto szereg ważnych zagadnień, m. in. przedstawiono problemy finansowania nauki i szkolnictwa wyższego, inwestycji w tych dziedzinach, mówiono także o kształcie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. W trakcie dyskusji m. in. prof. dr hab. Józef Suchy, rektor Politechniki Opolskiej pytał o to, czy jest możliwy radykalny przełom w finansowaniu edukacji, a prof. dr hab. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, zwracał uwagę m. in. na zwiększenie koncentracji środków na inwestycje w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego. Podkreślano także różne zagrożenia, mając nadzieję, iż rząd Premiera Jerzego Buzka już w przyszłorocznym budżecie w sposób radykalny zwiększy nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe.

Spotkanie z senatorami oraz przedstawicielami MEN było kolejnym z cyklu dyskusji Regionalnego Porozumienia Rektorów z politykami i ludźmi odpowiedzialnymi m. in. za kwestie zarządzania i finansowania nauki (uczestnikami tych spotkań byli dr hab. Irena Lipowicz - posłanka na Sejm RP, Michael Vorbeck z Departamentu Szkolnictwa Wyższego Rady Europy oraz prof. dr. hab. Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów). Szczegółową relację ze spotkania zamieścimy w kolejnym numerze "Gazety Uniwersyteckiej" w czerwcu.

Autorzy: Dariusz Rott