OD REDAKCJI

W numerze, który oddajemy do rąk Czytelników, szczególnie polecamy ważny - choć z pewnością dyskusyjny - tekst profesora Jacka Wodza. Myślę, że artykuł ten wywoła dyskusję, którą z przyjemnością streścimy na naszych łamach.

W cyklu rozmów na trzydziestolecie UŚ prezentujemy wywiad z profesorem Maksymilianem Pazdanem, rektorem UŚ w latach 1990-1996, rozmawiamy także z dr. Czesławem Martyszem, przewodniczącym Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Włączamy się także aktywnie w dyskusję na temat reformy systemu oświaty. W dzisiejszym numerze "Gazety" zamieszczamy sprawozdanie z konferencji na temat Nowej Matury. Kontynuujemy Forum Informatyki (w odpowiedzi na głosy Czytelników, drukujemy słownik objaśniający ważniejsze pojęcia), Witrynę Samorządu Studenckiego, prezentację stypendystów MEN.

Miło nam donieść, że nasz współpracownik Tomasz Głogowski, student filologii polskiej UŚ wraz z Michałem Sporoniem (absolwentem polonistyki naszej Uczelni) został uhonorowany przez Związek Górnośląski Nagrodą im. Wojciecha Korfantego. Gratulujemy.

W czerwcowym numerze "Gazety" zamieścimy sprawozdanie z kwietniowego Senatu, które - z przyczyn technicznych - "nie zmieściło się" w majowym numerze. Przepraszamy.

Nieubłaganie zbliża się trzydziestolecie UŚ. Już dzisiaj zapraszamy Wspólnotę Akademicką Uniwersytetu Śląskiego do udziału w dwóch uroczystościach:

23 maja o godz. 18. 00 w siedzibie Państwowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się uroczysty Wieczór Akademicki. Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody wykonają Stabat Mater G. Rosiniego, a wykład wygłosi prof. dr hab. Ireneusz Opacki.

8 czerwca o godz. 18. 00 w krypcie Archikatedry w Katowicach odbedzie się uroczysta Msza św. w intencji społeczności akademickiej UŚ, koncelebrowana przez ks. dr. Damiana Zimonia, arcybiskupa, metropolitę górnośląskiego.