26 maja odbyła się 10. Cieszyńska Noc Muzeów, w której organizację, podobnie jak w ubiegłym roku, włączył się Uniwersytet Śląski

Noc pełna wrażeń

Wśród wielu miejscowych instytucji kultury, które zadbały o aranżację tego wydarzenia, ton nadało mu środowisko akademickie: studenci oraz absolwenci i pracownicy Wydziału Etologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Najliczniej reprezentowali nasz Uniwersytet studenci animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną.

Warsztaty „Przymierz bucik” – odlewy stóp w wykonaniu studentów
animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną
Warsztaty „Przymierz bucik” – odlewy stóp w wykonaniu studentów animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną

W ramach „Nocy twórczości animatora” przygotowano 10 powiązanych tematycznie wydarzeń skierowanych do mieszkańców miasta w każdej grupie wiekowej pod wspólną nazwą „Noc z Kopciuszkiem”. Propozycją dla najmłodszych były warsztaty pt. „Wszyscy goście księcia” polegające na pomalowaniu sukien, w które zostały na tę okazję ubrane dwa pomniki usytuowane w przylegającym do Muzeum Parku Pokoju: założyciela muzeum – Leopolda Szersznika oraz Józefa II Habsburga. Umiejętności plastyczne były również przydatne podczas warsztatów pt. „Przymierz bucik”, podczas których uczestnicy mogli zrobić gipsowy odlew stóp. W specjalnie na tę Noc zaaranżowanym studiu fotograficznym „Przemiana” można było wcielić się w postać księżniczki lub księcia, przebierając się w odpowiedni strój zgodnie z zamysłem „od Kopciuszka do królewny”. Inną propozycją warsztatową była możliwość wykonania własnoręcznie nadruku na szarfie z okazji Dnia Matki, która stawała się stosowną dekoracją dla rabatowych kwiatów przygotowanych przez Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ.

Dla rodzin z dziećmi lubiących zagadki studenci animacji zorganizowali grę miejską „W poszukiwaniu zagubionego pantofelka”, której celem było zbieranie pantofelków ukrytych w instytucjach biorących udział w Nocy Muzeów.

Jedną z największych atrakcji, podobnie jak w ubiegłym roku, stał się teatr cieni, który przyciągnął tłum widzów. Oczywiście motywem przewodnim była historia Kopciuszka. Na finał całego wydarzenia przygotowano spektakl uliczno- kuglarski z elementami fireshow, który zaprezentowano na płycie cieszyńskiego rynku. W scenie finałowej do wspólnego walca wraz z tańczącą parą – księciem i Kopciuszkiem – zaproszono wszystkich zebranych. Nad całością wydarzeń animatorów czuwała mgr Jolanta Gisman-Stoch, opiekun Koła Naukowego Animatorów.

Teatr Cieni „ Kopciuszek” w wykonaniu studentów
animacji społeczno-kulturalnej z edukacją
kulturalną
Teatr Cieni „ Kopciuszek” w wykonaniu studentów animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną

Oprócz animatorów w Parku Pokoju pojawiły się także studentki pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej, które wraz z dr Katarzyną Marcol z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej poprowadziły warsztaty pt. „Gry i zabawy naszych dziadków”. Mgr Jakub Staroń z Instytutu Nauk o Edukacji przygotował „warsztaty makowe”. Niecodziennym wydarzeniem był występ Chóru Niemego Uniwersytetu Śląskiego składający się z członków Koła Naukowego Pedagogów oraz wykładowców Zakładu Pedagogiki Specjalnej pod dyrekcją mgr Anny Wojtas- -Rduch. Po występie można było przejść krótki kurs migania.

Reprezentanci Wydziału Artystycznego swoją twórczość zaprezentowali w kilku miejscach w mieście. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbyła się prezentacja baśni muzycznej pt. „O młodzieńcu, który nie znał strachu” oraz „Alladyn” w wykonaniu pracowników i studentów Instytutu Muzyki UŚ pod kierunkiem dr. Bogusława Jana Bembena. W muzealnej Sali Rzymskiej odbył się także spektakl pt. „Zbrodnia i kara”; autorką scenariusza i reżyserką była Magdalena Podeszwa, studentka Wydziału Artystycznego. Również we wnętrzach Muzeum zaprezentowali się członkowie Międzywydziałowego Zespołu Folkowego FolkUŚ, którzy wykonali kilka utworów osadzonych w tematyce folkloru muzycznego Karpat.

W pobliskim ULu Kultury zlokalizowanym przy ulicy Srebrnej 1 miała miejsce Interdyscyplinarna wystawa pt. „Brzemię” autorstwa studentek z pracowni dr Pauliny Poczętej z Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ. Na ulicy Kluckiego w Cieszynie studenci IV roku grafiki Instytutu Sztuki zaprezentowali działanie w procesie pt. „Ulica Kluckiego to coś więcej niż schody”.

W Państwowej Szkole Muzycznej odbyła się prezentacja fragmentów bajki muzycznej dla dzieci pt. „Tajna misja Bombika” pod kierunkiem dr Aleksandry Zeman z Instytutu Muzyki i ks. Bogusława Zemana SSP. Jako Słoń Bombik wystąpił Szymon Goraus, jako wokaliści: Alicja Olschowsky, Marlena Zając, Aneta Witosz oraz Michał Kasztura, piano i aranżacje dr Karol Pyka.

Na całością „czuwał” uniwersytecki Usiołek, który pojawiając się w różnych miejscach Cieszyna, budził uśmiech na twarzach najmłodszych (i nie tylko).

Autorzy: Edyta Diakowska-Kohut
Fotografie: Edyta Diakowska-Kohut