Udało się! Wysłaliśmy Usiołka w stratosferę!

Pierwszy osioł w kosmosie

10 czerwca w ramach uniwersyteckiego Projektu „Space Donkey – Usiołek w kosmosie” uczniowie ze śląskich gimnazjów i techników wraz z naukowcami z Unibota i Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży wypuścili balon stratosferyczny z podwieszoną sondą badawczą oraz Usiołkiem.

Przygotowanie do startu

Uczniowie pracowali nad projektem kilka tygodni, poznając podstawy programowania i elektroniki. Wszystko po to, by skonstruować amatorską sondę badawczą i zebrać kilka danych dotyczących atmosfery, lotu balonu i… by nauczyć Usiołka latać.

Usiołek wzniósł się na wysokość prawie 30 km i przy tym bardzo nie zmarzł. Temperatura okazała się łaskawa, najniższa zarejestrowana to -13ºC. Szczerze zazdrościmy Usiołkowi widoków ze stratosfery. Natomiast faza spadania (259,20 km/h) jest nie do pozazdroszczenia. Najszybszy rollercoster to nic przy tym, co przeżył Usiołek.

Usiołek w stratosferze

Dziękujemy dr. hab. inż. Arturowi Chrobakowi z Zakładu Fizyki Ciała Stałego z Instytutu Fizyki UŚ za pomoc i współpracę w części elektronicznej i programistycznej Projektu. Za cenne wskazówki i pomoc w części technicznej wypuszczenia balonu stratosferycznego dziękujemy Tomaszowi Brolowi – krótkofalowcowi z Gliwic. Wiktorowi Przybylskiemu z Hackerspace z Krakowa dziękujemy za wsparcie techniczne podczas startu balonu. Balon wypuszczaliśmy z terenu Aeroklubu Gliwickiego – dziękujemy za tę możliwość Edmundowi Mikołajczykowi, szefowi wyszkolenia Aeroklubu Gliwickiego. Dzięki uprzejmości firmy Freeway OMT (wyłącznego dystrybutora marki GoPro w Polsce) mieliśmy możliwość nakręcenia filmu panoramicznego podczas lotu balonu Space Donkey.

Statystyki lotu balonu Space Donkey

Balon osiągnął wysokość 29 479 m
temp. min.: -13ºC
temp. maks.: 37ºC