Lekkoatletyka

Monika Hałasa, akademicka mistrzyni Polski w biegu na
1500 m
Monika Hałasa, akademicka mistrzyni Polski w biegu na 1500 m

Bardzo udane dla lekkoatletów z Uniwersytetu Śląskiego były Akademickie Mistrzostwa Polski rozegrane w połowie maja w Łodzi. Akademicką mistrzynią Polski w biegu na 1500 m została Monika Hałasa, studentka I roku Wydziału Prawa i Administracji, która startowała także w biegu na 800 m i zajęła drugie miejsce, przegrywając minimalnie z koleżanką z Lublina. Monika jest członkinią kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i łączy studia z wyczynowym uprawianiem sportu. Czwarte miejsce w punktacji generalnej, a pierwsze wśród uniwersytetów zajął Mateusz Dłutek, student Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, który zdobył złoty medal w skoku wzwyż w klasyfikacji uniwersytetów. W pchnięciu kulą najlepszy wynik wśród studentek uniwersyteckich uzyskała Joanna Kijanka z inżynierii biomedycznej. Z brązowym medalem wróciła sztafeta 4 x 400 m kobiet, biegająca w składzie: Monika Hałasa, studentka pedagogiki Martyna Puschhaus, studentka Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Julia Korzuch i Agnieszka Szurko studiująca na Wydziale Filologicznym.

Aerobik sportowy

Zwycięska sekcja aerobiku sportowego z trenerką Katarzyną
Ostrowską
Zwycięska sekcja aerobiku sportowego z trenerką Katarzyną Ostrowską

Zawodnicy sekcji aerobiku sportowego Uniwersytetu Śląskiego zajęli I miejsce wśród wszystkich uniwersytetów w Polsce, w klasyfikacji generalnej uplasowali się natomiast na V miejscu. Zawodniczki, solistki śląskiej Alma Mater, po raz drugi zdominowały podium Mistrzostw Śląska i Mistrzostw Polski. W gronie najlepszych znalazły się: Sonia Egner, studentka zarządzania międzykulturowego w Szkole Zarządzania UŚ (I miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski i II miejsce w Otwartych Akademickich Mistrzostwach Śląska), Natalia Mordarska, studentka Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii (II miejsce w AMP i I miejsce w OAMŚ), Karolina Zasada, studentka Wydziału Filologicznego (IV miejsce w AMP i II miejsce w OAMŚ) oraz Agnieszka Rawinis, studentka psychologii (III miejsce w AMP i III miejsce w OAMŚ).

Sukcesem zakończyły się również występy pary Agnieszka Rawinis i Kamil Zdańkowski (student Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii), którzy zajęli I miejsce w OAMŚ oraz trójki w składzie: Sonia Egner, Natalia Mordarska i Karolina Zasada, która stanęła na najwyższym podium zarówno w AMP, jak i w OAMŚ. Podczas tegorocznych mistrzostw zawodnicy Uniwersytetu Śląskiego prezentowali układy w każdej konkurencji. Laureatki już po raz drugi reprezentowały Polskę i Uniwersytet Śląski podczas Mistrzostw Europy w 2014 roku w Wiedniu i w 2015 roku w Dordrecht w Holandii.

Zwycięską drużynę trenuje wykładowczyni Studium Wychowania Fizycznego i Sportu mgr Katarzyna Ostrowska.

Ergometr wioślarski

W rozegranych w kwietniu w Warszawie Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim reprezentanci Uniwersytetu Śląskiego potwierdzili przynależność do czołówki w tej dyscyplinie. Po raz trzeci z medalem wróciła Karolina Mrowca, studentka III roku z Wydziału Prawa i Administracji, zajmując w kategorii wagi lekkiej drugie miejsce pośród uniwersytetów i trzecie w punktacji generalnej. Drużyny kobiet i mężczyzn w rywalizacji uniwersyteckiej uplasowały się na czwartej pozycji.

Kolarstwo górskie

Kolarze górscy, zdobywcy pucharu i srebrnych medali podczas
Akademickich Mistrzostw Polski w Katowicach
Kolarze górscy, zdobywcy pucharu i srebrnych medali podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Katowicach

W Akademickich Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Górskim, które odbyły się w Jeleniej Górze (29–31 maja 2015 roku), Uniwersytet Śląski reprezentowali: Rafał Gorzelany, Łukasz Fliś, Rodion Ryhun, Oskar Küttner, Eduard Gruzicki. Zawodnicy, trenujący pod okiem mgr. Wiesława Majchera, wrócili z mistrzostw z pucharem i dwoma srebrnymi medalami. Niewiele ustępując Uniwersytetowi Warszawskiemu, drużyna kolarstwa górskiego UŚ zajęła na podium drugie miejsce. Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim są imprezą rozgrywaną od 1998 roku. To największe w Polsce zawody w olimpijskiej formule cross-country. Początkowo mistrzostwa rozgrywane były co dwa lata, w cyklu Mistrzostw Polski Szkół Wyższych, obecnie organizowane są co roku i posiadają rangę Akademickich Mistrzostw Polski. W imprezie startują zarówno czołowi kolarze należący do kadry narodowej, jak i studenci – pasjonaci kolarstwa.

Koszykówka

Koszykarskie mistrzynie Śląska z trenerem Witoldem Wróblewskim

Tytuł mistrzyń śląska i złoty medal wywalczyła drużyna koszykarek Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Śląskiego. Finałowy turniej Akademickich Mistrzostw Śląska Szkół Wyższych odbył się 19 kwietnia 2015 roku w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Drużyna w półfinale wygrała z faworytem zawodów – zespołem Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (wynik 40 : 30), w finale koszykarki pokonały zespół z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Trenerem drużyny jest mgr Witold Wróblewski ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Śląskiego.

Autorzy: Maria Sztuka