Nagrody i wyróżnienia studentów i pracowników Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie

Sukcesy artystyczne

Marek Głowacki w gronie laureatów

Marek Głowacki, Przy stole (dyptyk), rysunek, technika
mieszana
Marek Głowacki, Przy stole (dyptyk), rysunek, technika mieszana

Marek Głowacki, pracownik Zakładu Rysunku UŚ, został nagrodzony wyróżnieniem honorowym na 12. Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki 2014 w Ostrowcu Świętokrzyskim za rysunek zatytułowany Przy stole.

Konkurs organizowany przez Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim jest przeglądem najciekawszych postaw twórczych artystów plastyków z Polski i zagranicy, stwarza możliwości porównawcze, które pozwalają usytuować osiągnięcia polskich artystów w dziedzinie plastyki na szerszym tle sztuki europejskiej. W konkursie wzięły udział prace z różnych dziedzin sztuki powstałe w latach 2012– 2014, wykonane w dowolnej technice i konwencji. Do 12. edycji konkursu wpłynęło 528 prac 212 artystów z Niemiec, Francji, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Japonii, Wielkiej Brytanii i Polski.

Pierwsza nagroda dla Pauliny Poczętej

Dr Paulina Poczęta (Zakład Rysunku UŚ) otrzymała I nagrodę w 29. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki w Rzeszowie (październik 2014 roku) za zestaw trzech prac malarskich nawiązujących estetyką do gier komputerowych. 29. edycja poświęcona była malarstwu.

Prestiżowa wystawa

14 lutego w Radzionkowie uroczyście otwarto Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Z tej okazji przed budynkiem instytucji prezentowana była wystawa plakatów pracowników naukowych Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Kuratorem wystawy był dr hab. Tomasz Kipka, autor znaku Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, zastępca dyrektora Instytutu Sztuki w Cieszynie. Zaproszenie do udziału w wystawie przyjęli m.in. prof. Michał Kliś (grafik, plakacista, rektor ASP w Katowicach w latach 2001–2005) oraz dr Monika Starowicz i asystent Filip Ciślak z katowickiej ASP. Instytut Sztuki UŚ reprezentowali graficy z Zakładu Projektowania Graficznego: prof. Aleksander Ostrowski, doktorzy habilitowani: Tomasz Kipka, Sebastian Kubica, Stefan Lechwar, Łukasz Kliś, Ryszard Pielesz, doktorzy: Piotr Grabowski, Tomasz Jędrzejko, Marcin Urbańczyk i doktoranci: Magdalena Strączyńska, Iwona Cichy i Wojciech Osuchowski. Do wystawy na zasadach konkursu przystąpili także studenci. Wśród zakwalifikowanych autorów znaleźli się Patrycja Warzeszka, Martyna Sobolewska, Aleksandra Wilk, Marzena Daduń, Piotr Kowal i Daria Łuków.

„To my. Polska” w Meksyku

21 kwietnia 2015 roku w Monterrey Mexico odbył się wernisaż wystawy grafiki studentów i wykładowców Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zatytułowany „To my. Polska”. Przyjęcie zaproszenia do pokazania i wyeksponowania dzieł młodej grafiki polskiej w galerii Instytucji od lat organizującej światowe konkursy grafiki o tematyce globalnego pokoju wiąże się z wytypowaną prezentacją dzieł twórców, co roku z innego kraju.

W 2015 roku zaproszenie otrzymała Polska – graficy skupieni w artystycznym kręgu wokół Natalii Pawlus, laureatki Sixth International Printmaking Call Prints for Peace w 2012 roku.

Na wystawie w meksykańskiej placówce nauki, kultury i sztuki zaprezentowano około 70 grafik pokazujących, jak różnorodne, bogate i niestereotypowe jest podejście autorów do otaczającego ich świata zewnętrznego, ale i meandrów wnętrza.

Biennale w Sint-Niklaas

Podczas 20. Międzynarodowego Biennale Exlibrisu i Małej Formy Graficznej w Sint- Niklaas (maj 2015) troje studentów Instytutu Sztuki zostało laureatami. Do konkursu zgłosiło się 519 artystów z 51 krajów z całego świata, nadesłano 1283 prace. Tematem biennale 2015 był portret. Nagrody Miasta Sint-Niklaas zdobyli: Michał Pisiałek za najlepszy portret, Grzegorz Izdebski za najlepszą grafikę wykonaną w technice druku cyfrowego. Tomasz Hankus otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Grafików i Exlibrisu. Specjalne wyróżnienie odebrał dr hab. Krzysztof Bąk z Zakładu Grafiki, na wystawie znalazły się także prace dr Natalii Pawlus oraz studentki Agnieszki Broź.

Nagrodzone plakaty

Joanna Hetman, Niska emisja
Joanna Hetman, Niska emisja

W maju w Galerii Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej można było oglądać wystawę II Biennale Plakatu Bielsko-Biała 2015 „Cóż nam po prawdzie”. 308 prac nadesłało 170 uczestników z 18 krajów (Białoruś, Chiny, Czechy, Ekwador, Francja, Iran, Japonia, Litwa, Meksyk, Niemcy, Polska, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Taiwan, USA). Jury zakwalifikowało 53 plakaty 42 autorów. Wśród nagrodzonych znaleźli się pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ. III nagrodę za plakat Socjotechnika otrzymał doktorant Instytutu Sztuki Wojciech Osuchowski. Wyróżnienia przyznano dr. hab. Sebastianowi Kubicy za plakat Prawda oraz Wojciechowi Osuchowskiemu za plakat Książka skarg. Do wystawy zakwalifikowana została również praca Joanny Hetman, studentki kierunku grafika.

Autorzy: Maria Sztuka