Perfekcyjny warsztat Pawła Maślony
Etiuda dyplomowa Pawła Maślony Magma ze zdjęciami Cezarego Stoleckiego kontynuuje pasmo sukcesów zapoczątkowane przed dwoma laty. Po spektakularnych nagrodach na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Palm Springs, Poczdamie, Pradze, Gdyni, w minionym roku pojawiły się kolejne: główna nagroda Złotego Bobra na European Short Film Festival at MIT w Bostonie, Grand Prix w konkursie etiud filmowych w kategorii fabuła na Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy, „Złoty Łucznik” na festiwalu Kameralne Lato w Radomiu, Nagroda Krytyków podczas 37. edycji festiwalu filmów studenckich we francuskim Poitiers za perfekcyjny warsztat i niekonwencjonalne ujęcie dramatu jednostki wobec machiny korporacyjnej, a także nagroda specjalna na XIII Międzynarodowym Forum Niezależnych Filmów Fabularnych „Cinemaforum” w Warszawie.
Nagroda publiczności
Film Jedyne wyjście w reżyserii Piotra Domalewskiego i ze zdjęciami Kacpra Sędzielewskiego otrzymał Nagrodę Publiczności na 6. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich „Flicks” w Holandii. To pierwsza nagroda dla filmu, którego premierowy pokaz miał miejsce w maju 2014 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W festiwalu „Flicks” brało udział sześć filmów zrealizowanych przez studentów WRiTV.
Festiwal „Watersprite”
Damian Kocur, student realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, otrzymał nagrodę w kategorii najlepsze zdjęcia podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Studenckich „Watersprite” w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Nagroda została przyznana za zdjęcia do filmu pt. Lekcja. Podczas festiwalu „Watersprite” nominację do nagrody za zdjęcia otrzymał również Piotr Pawlus za pracę przy filmie pt. Errata.
Grand Prix
Film Zabicie ciotki w reżyserii Mateusza Głowackiego i ze zdjęciami Kacpra Sędzielewskiego otrzymał Grand Prix 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Wiz-Art we Lwowie. Nagrodę poprzedził m.in. Srebrny Dinozaur za ciekawą interpretację prozy Andrzeja Bursy, nowatorską narrację i surrealistyczną wizję peerelowskich realiów na MFF Etiuda & Anima oraz wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym, zwycięstwo w 2014 roku w konkursie Poznań Open podczas Short Waves Festival, a także I nagroda w konkursie Mistrzowie Krótkiego Metrażu na festiwalu Złote Mrówkojady w Lublinie. Film był wyemitowany przez TVP Kultura w ramach cyklu „Młoda Polska”.
Sukces w Rhode Island
Film Las cieni Andrzeja Cichockiego (reżyser i autor zdjęć) otrzymał nagrodę za najlepszy montaż na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rhode Island (USA). Festiwal ten znajduje się na liście festiwali kwalifikujących do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Las cieni zyskał także aprobatę publiczności festiwalowej, która przyznała mu swoją nagrodę. Na 12. Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej film Andrzeja Cichockiego został uznany za najlepszy krótkometrażowy film fabularny. Sukcesem zakończył się także udział Lasu cieni na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage w Bydgoszczy, gdzie w Konkursie Etiud Studenckich film został nagrodzony Srebrną Kijanką.
Festiwal Filmowy w Gdyni
Podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni przyznano po raz pierwszy w konkursie Młodego Kina Nagrodę Szkoły Wajdy. Otrzymał ją film Źle nam z oczu patrzy w reżyserii Arkadiusza Biedrzyckiego i ze zdjęciami Piotra Pawlusa. Film był jedną z pięciu produkcji WRiTV UŚ zakwalifikowanych do tegorocznej edycji Konkursu Młodego Kina.
Na przestrzeni ostatnich czterech lat produkcje Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego trzykrotnie zdobywały Nagrodę Główną w Konkursie Młodego Kina. Festiwal Filmowy w Gdyni jest najważniejszym festiwalem prezentującym polskie kino.
Polish Shorts
Filmy studentów WRiTV co rok biorą udział w projekcie Polish Shorts, realizowanym przez Krakowską Fundację Filmową. Projekt ma na celu promocję najlepszych polskich filmów krótkometrażowych na międzynarodowych festiwalach i targach filmowych. Na najnowszej edycji DVD „Polish Shorts 2014” znalazły się dwie produkcje WRiTV: Rwetes (reż. Kuba Czekaj) i Źle nam z oczu patrzy (reż. Arkadiusz Biedrzycki).
Węgiel Student Film Festival
Wizytówką Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego jest Węgiel Student Film Festival, który z roku na rok zyskuje coraz wyższą rangę i cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Na tegoroczną edycję (16–17 kwietnia 2015 roku) organizatorzy otrzymali ponad 220 zgłoszeń, m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Danii. Austrii, Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Indii, Argentyny i Polski. Do konkursu trafiło prawie 30 tytułów. Filmy oceniali: Tomasz Jurkiewicz, Andrzej Ramlau, Grzegorz P. Kowalski oraz Patrycja Mucha. Ideą festiwalu jest prezentacja twórczości studentów uczelni filmowych z całego świata, a także wymiana doświadczeń twórczych i integracja szkół.