Zrealizowanie za granicą części studiów lub praktyk wywiera ogromny wpływ na osobisty rozwój studenta. Pozwala na zdobycie dodatkowych, cennych umiejętności i doświadczeń. Wymiana akademicka przyczynia się do kształtowania uczelni jako otwartego na świat i ludzi miejsca twórczej pracy i swobodnej wymiany myśli. Bardzo często decyduje także o przyszłym powodzeniu na rynku pracy. Prowadzona przez Uniwersytet Śląski intensywna współpraca międzynarodowa pozwala na wymianę akademicką i wspólne prowadzenie różnorodnych przedsięwzięć edukacyjnych i naukowych z uczelniami i innymi instytucjami z ponad 40 państw, w tym: z Brazylii, Japonii, Chin, Korei Południowej, Rosji, Stanów Zjednoczonych i ogromnej większości państw europejskich.
Warto spróbować
Program działa na wszystkich wydziałach naszej uczelni i jest dostępny dla wszystkich kierunków. Na każdym poziomie studiów: licencjackim, magisterskim, doktoranckim masz do dyspozycji 12 miesięcy, które możesz przeznaczyć na studia na zagranicznej uczelni partnerskiej lub zagraniczną praktykę studencką w Europie lub poza Europą, w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Zagraniczna praktyka w ramach Erasmus+ może trwać od 2 do 12 miesięcy. Studia na zagranicznej uczelni partnerskiej, a właściwie część studiów realizowana w ramach Erasmus+, może obejmować okres od 3 do 12 miesięcy (najczęściej jest to jeden pełny semestr lub cały rok akademicki). Wyjechać można wielokrotnie – aż do wykorzystania limitu 12 miesięcy. Później jest możliwość kontynuowania studiów na wyższym stopniu i cieszenia się kolejnymi 12 miesiącami.
Na studia lub praktykę w ramach Erasmus+ student otrzymuje dofinansowanie. Jeżeli znajduje się w trudnej sytuacji finansowej lub boryka się z innymi problemami, np. niepełnosprawnością, może uzyskać dodatkową pomoc, wsparcie i dofinansowanie.
Program otwarty jest dla wszystkich, ale liczba miejsc jest ograniczona. Podstawowym kryterium rekrutacji są wyniki w nauce. Nie można z góry zakładać, że na pewno uda się wyjechać, ale trzeba próbować. Warto!
Dokąd można wyjechać?
W ramach programu Erasmus+ można wyjechać do państw członkowskich Unii Europejskiej, krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, do Turcji i państw partnerskich programu (grupa tych ostatnich cały czas się zmienia). Czasami w programie uczestniczą Macedonia i Szwajcaria. Do Islandii, Lichtensteinu i Norwegii można pojechać, otrzymując zamiast dofinansowania Erasmus+ dofinansowanie z innego źródła: Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego (informację o nim znajdziesz na stronie: www.fss.us.edu.pl). Dofinansowanie w ramach FSS jest wyższe, ale ma to swoją cenę – miejsc jest mniej, więc trudniej je uzyskać. Dofinansowanie w ramach Erasmus+ zapewnia Unia Europejska, w Funduszu Stypendialnym i Szkoleniowym – państwa darczyńcy, czyli Islandia, Lichtenstein, Norwegia, w ramach Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.
Erasmus+ w liczbach
4658 – liczba mobilności studenckich (wyjazdów i przyjazdów) zrealizowanych na Uniwersytecie Śląskim do czerwca 2015 roku w ramach kolejnych edycji programu Erasmus i Erasmus+.
303 – aktualna liczba uczelni partnerskich, do których można wyjeżdżać i z których przyjeżdżają studenci, aby studiować na Uniwersytecie Śląskim.
Gdzie szukać informacji?
Biuro Programu Erasmus
na Uniwersytecie Śląskim
ul. Bankowa 12, pok. 75
40-007 Katowice
tel./fax: 32 359 11 78
e-mail: erasmus@us.edu.pl
www.erasmus.us.edu.pl
Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy (FSS)
www.fss.us.edu.pl
Biuro Programu Erasmus