Nagrody i wyróżnienia absolwentów i pracowników Instytutu Muzyki UŚ

Na scenach świata

Nagroda Pro Scientia et Arte dla prof. Krystyny Turek

Prof. dr hab. Krystyna Turek z Zakładu Teorii Muzyki i Kompozycji została wyróżniona w 2014 roku za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne uniwersytecką Nagrodą Pro Scientia et Arte. Laureatka jest cenionym nauczycielem akademickim, teoretykiem muzyki, autorytetem w dziedzinie badań folklorystycznych i etnomuzykologii, jest silnie zaangażowana w upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu śląskiego, jest także organizatorką badań naukowych i kształcenia uniwersyteckiego. Efektem dociekań naukowych prof. K. Turek jest ponad 150 publikacji. Należą do nich wysoko cenione pozycje, m.in. Pieśni ludowe na Górnym Śląsku w XIX i w początkach XX wieku. Charakterystyka poetyckomuzyczna źródeł, Ludowe zwyczaje, obrzędy i pieśni pogrzebowe na Górnym Śląsku, Kolędy górnośląskie. Wybór źródeł i opracowanie, Górnośląskie pieśni ludowe, Sylwetki zbieraczy i badaczy muzycznego folkloru Śląska oraz Adolf Dygacz.

Koncert Michała Korzistki w Polish Museum of America

Na zaproszenie Polish Museum of America (PMA) oraz PMA Library i Chicago Chopin Society 31 stycznia 2015 roku dyrektor Instytutu Muzyki prof. dr hab. Michał Korzistka wystąpił w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz Muzeum Polskiego w Chicago. W programie koncertu znalazły się utwory Fryderyka Chopina i Jarosława Gołembiowskiego. Pianiście towarzyszył kwartet smyczkowy w składzie: Miguel Garcia-Bender – skrzypce, Agnieszka Likos – skrzypce, Davis Perez – altówka, Patrycja Likos – wiolonczela. Zgodnie z życzeniem artysty dochód z koncertu został przeznaczony na rzecz projektu konserwacji starych druków Biblioteki PMA. W lutym prof. Michał Korzistka koncertował w Kalifornii, w Teksasie wystąpił z recitalem fortepianowym w ramach Classical Music for the World. Spring 2015 Concert Series in Partnership with Austin Polish Society „From Poland with Love…”.

Grzegorz Niemczuk w Brazylii i Japonii

Grzegorz Niemczuk (Zakład Instrumentalistyki UŚ) w listopadzie 2014 roku po raz pierwszy odwiedził Amerykę Południową. Podczas dwutygodniowego tournée po Brazylii wystąpił z recitalami fortepianowymi w Porto Alegre, Campos do Jordão, Kurytybie, São Paolo oraz Florianópolis. W programie koncertów znalazły się utwory F. Chopina, I.J. Paderewskiego oraz K. Szymanowskiego. W marcu 2015 roku G. Niemczuk wziął udział w symfonicznym koncercie charytatywnym dla osób poszkodowanych w wyniku wielkiego trzęsienia Ziemi i tsunami w Tohoku. W legendarnej sali Kioi Hall w Tokio artysta wykonał Koncert fortepianowy nr 26 D-dur K. 537 „Koronacyjny” W.A. Mozarta.

Najlepszy dyrygent

Karol Pyka (Zakład Dyrygowania i Wokalistyki Instytutu Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego), kompozytor, aranżer, dyrygent, muzyk sesyjny, pedagog otrzymał nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu (Trofeo Migliore Direttore D’Orchestra) podczas XVI Festival Internazionale Bande Musicali w Giulianova we Włoszech (czerwiec 2015).

Eu Te Amo

W 2014 roku ukazała się pierwsza płyta CD zespołu T&R Guitar Duo (Tomasz Spaliński i Rafał Jarczewski) zatytułowana Eu Te Amo. Wydawcą płyty jest Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na płycie zarejestrowano utwory kompozytorów brazylijskich, argentyńskich, muzykę filmową oraz kompozycje Tomasza Spalińskiego.

Pierwsi

Wydana przez wytwórnię fonograficzną NAXOS płyta CD Ferenc Liszt Works for violin and piano (Voytek Proniewicz – skrzypce, Wojciech Waleczek – fortepian) została płytą tygodnia Programu Drugiego Polskiego Radia, uzyskała też znakomite recenzje w specjalistycznych czasopismach muzycznych m.in. w „Piziccato Magazine” oraz „The Classical Music Guide”. Wykonawcy są pierwszymi polskimi artystami, którzy zarejestrowali ten niezwykle trudny i rzadko wykonywany repertuar. Dr Wojciech Waleczek pracuje w Zakładzie Instrumentalistyki Instytutu Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Studenckie laury

Magdalena Podeszwa, studentka I roku studiów licencjackich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, zdobyła II nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Interpretacyjnym Študentská umelecká činnosť – ŠUČ w Rużomberku na Słowacji (kwiecień 2015), a Tymoteusz Tomala, student I roku studiów magisterskich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, otrzymał wyróżnienie. Oboje grę na fortepianie studiują w klasie Grzegorza Niemczuka.

Folkover

Wojciech Golec (Zakład Instrumentalistyki UŚ) otrzymał III nagrodę XVIII Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” odbywającego się w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Nagroda była ukoronowaniem występu z zespołem Wałasi. W 2015 roku ukazała się kolejna płyta CD (wyd. Uniwersytet Śląski w Katowicach) zespołu Besquidians – „Folkover”, jej wykonawcami są Wojciech Golec – akordeon, mikst materiału audio, Marcin Żupański – klarnet basowy, saksofon tenorowy, saksofon sopranowy, kontroler elektroniczny Ewi.

Autorzy: Maria Sztuka