22 listopada Studenckie Studio Radiowe „Egida” świętowało 45-lecie istnienia

Na początku była…tarcza

Jubileuszowa gala odbyła się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach, gdzie od 17 listopada do 6 stycznia można było obejrzeć wystawę ilustrującą czterdziestopięcioletnią działalność „Egidy”. Tydzień później redakcja radia przygotowała specjalną 45-godzinną ramówkę.

Obecni egidowcy: Adrian Bobak, koordynator promocji, i Michał Kurka, kierownik SSR
„Egida”
Obecni egidowcy: Adrian Bobak, koordynator promocji, i Michał Kurka, kierownik SSR „Egida”

Uniwersytet Śląski, na którym radio rozpoczęło swoją działalność 21 listopada 1969 roku, reprezentowali kanclerz dr Agnieszka Skołucka oraz prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. Mirosław Nakonieczny.

– Słyszeliśmy przed chwilą motyw muzyczny ze „Stawki większej niż życie”. Tak, „Egida” była czasem stawką większą niż życie, bo poświęcało się całe życie temu radiu – powiedział prorektor Nakonieczny, a kanclerz Skołucka dodała: – Radio „Egida” to nie tylko antena, to nie tylko audycje, ale przede wszystkim ludzie, którzy oddali tej idei swoje serce.

„Egida”, powstając pod koniec lat 60. XX wieku, wzięła sobie za cel ochronę i obronę interesów studenckich. Stąd nazwa. Egidowcy-założyciele często powtarzali, że faktycznie byli pewnego rodzaju tarczą broniącą studentów w czasach, kiedy nie mieli oni innych możliwości obrony swoich interesów i praw ani organizacji, jakie mają do dyspozycji dzisiejsi studenci. Przez wiele lat na drzwiach wejściowych do redakcji wisiało hasło „Egida waszą egidą”.

Jednym z tych, którzy bez reszty poświęcili się „Egidzie”, był pierwszy redaktor naczelny Franciszek Procek: – Radio to jedno z przyjemniejszych wspomnień z mojego życia. Wielu rzeczy się już nie pamięta, ale kilka momentów związanych z „Egidą” bardzo mocno utkwiło mi w pamięci.

Archiwalne legitymacje byłych członków radia
Archiwalne legitymacje byłych członków radia

Radosław Aksamit, po wielu latach następca Franciszka Procka na stanowisku naczelnego, a dzisiaj pełnomocnik rektora ds. mediów akademickich, dziękował wszystkim młodym adeptom dziennikarstwa, którzy obecnie działają na rzecz „Egidy”:

– Należą im się wielkie podziękowania i wielkie brawa, bo to jest naprawdę gigantyczna praca, poprzez którą udowadniają, że media akademickie są wciąż bardzo potrzebne – przekonywał. Z kolei obecna redaktor naczelna Anna Rybaczek wyznała: – Już przyjeżdżając na studia do Katowic, a pochodzę z daleka, bo aż spod Lublina, wiedziałam, że chcę dołączyć do „Egidy”. Jestem niesamowicie szczęśliwa, że ma już 45 lat, i mam nadzieję, że pociągniemy do stówy, a może i nawet dłużej.

W ramach jubileuszu organizatorzy spotkania przygotowali w CINiBA prowizoryczne studio, a podczas zaimprowizowanej audycji na czterech gości czekały zadania radiowe: Zdzisław Makles przeczytał serwis złożony z absurdalnych newsów, Henryk Szrubarz zapowiadał pogodę na Księżycu, Wojciech Zawioła skomentował na żywo zawody motocyklowe RedBull X-Fighters, a na zakończenie kolejne wiadomości, tym razem wymagające pod względem wymowy i dykcji, przedstawił Michał Kozioł.

Społeczność radiowa postanowiła również uhonorować pamiątkowym dyplomem postaci bardzo ważne dla całej „Egidy”: Czesława Mazura, wieloletniego pracownika technicznego, oraz Bartłomieja Wawro, który zajmował się kwestiami informatycznymi i realizacją dźwięku. Pan Czesław, cieszący się niezwykłą estymą wśród członków radia wszystkich pokoleń, nie krył wzruszenia.

Stół realizatorski znajdujący się w radiowym muzeum
Stół realizatorski znajdujący się w radiowym muzeum

Podczas uroczystości wystąpiły również Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” oraz tercet „Po Sygnale Odjazdu”.

Na gali zjawiło się wielu byłych członków radia, którzy bardzo chętnie – zwłaszcza w części nieoficjalnej imprezy, odbywającej się już w Domu Studenta nr 1 na osiedlu akademickim w Katowicach-Ligocie – dzielili się z obecnymi dziennikarzami „Egidy” wspomnieniami z lat spędzonych w studenckiej rozgłośni i spostrzeżeniami na temat współczesnych mediów.

Autorzy: Tomasz Płosa
Fotografie: Agnieszka Szymala