Wydanie nr 4 (224) styczeń 2015

26 grudnia 2014 roku w Newtonville (USA) zmarł Stanisław Barańczak, wybitny polski poeta, krytyk literacki, tłumacz poezji, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, założyciel i działacz Komitetu Obrony Robotników, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego (1995). Po uroczystości śp. Stanisław Barańczak udzielił wywiadu „Życiu Uniwersyteckiemu”, miesięcznikowi UAM w Poznaniu, który następnie został przedrukowany w „Gazecie Uniwersyteckiej UŚ”. O swym honorowym doktoracie w Katowicach redaktor Ewie Staniewicz Stanisław Barańczak mówił: „Z inicjatywą przyznania doktoratu wystąpiła Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej przy Uniwersytecie Śląskim. Moją kandydaturę forsował Leonard Neuger, profesor literatury polskiej na Uniwersytecie w Sztokholmie, zarazem wykładowca tej szkoły. Uroczystość pociągała dwa obowiązki z mojej strony: musiałem napisać mowę okolicznościową i przyznam, że poczucie odpowiedzialności bardzo mnie tym razem krępowało, więc płodziłem tekst długo; zarazem musiałem dokończyć książeczkę Pomyślane przepaście, którą Uniwersytet Śląski wydawał z tej okazji. Książka zawierała osiem interpretacji wierszy poetów polskich. Zaimponowało mi tempo wydania i byłem pod wrażeniem doskonałej organizacji całej ceremonii. Wśród organizatorów, moich przewodników i opiekunów, wymieniłbym ze szczególną wdzięcznością panią Jolantę Tambor i pana Romualda Cudaka”.

Stanisław Barańczak podzielił się z czytelnikami również swoimi wrażeniami z uroczystości: „Gala odbyła się w sali Sejmu Śląskiego; wnętrza doskonale podkreślały nastrój spotkania. Wystąpienie doktora Ireneusza Opackiego, promotora przewodu doktorskiego, okazało się sensacyjne. Uważam, że rewelacyjnie połączył w nim różne wątki mojej działalności i twórczości. W kolejnych przemówieniach także przechwalano mnie może nadmiernie, ale tak się robi w podobnych okolicznościach. Oddano mi sprawiedliwość i czuję, że mnie to podbudowało moralnie. W swoim wystąpieniu natomiast zastanawiałem się nad problemem bardzo podstawowym: jaki jest dziś pożytek z poezji, skoro nie ma żadnego realnego wpływu na nasze życie”.

Warto dodać, że na uroczystość nadania tytułu doktora honorowego Stanisławowi Barańczakowi przybyło wielu dostojnych gości, przedstawicieli świata kultury, literatury i poezji, w tym przyszła noblistka – Wisława Szymborska.

Zapraszamy do numeru lutowego, w którym ukaże się artykuł wspomnieniowy prof. dr. hab. Dariusza Pawelca.