W 2011 roku władze Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie podpisały porozumienie o współpracy z dyrekcją Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie. W ramach umowy zrodziło się wiele pomysłów. Jednym z nich był happening, który odbył się 7 marca, aktywizujący uczniów i nauczycieli oraz przedstawicieli Wydziału do wspólnych działań.
Uczniowie systematycznie odwiedzają cieszyński Wydział, biorąc udział w warsztatach o różnorodnej tematyce, przygotowanych zarówno przez nauczycieli akademickich, jak i studentów. Również szkoła gościła przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego, którzy zaproponowali młodzieży różnorodne wykłady, hospitacje i warsztaty. Ta dotychczasowa działalność sprawiła, że gimnazjaliści, decydując o wyborze szkoły średniej, wybierają PZS nr 2, natomiast absolwenci szkoły bardzo często zasilają szeregi studentów Uniwersytetu Śląskiego.
Happening miał na celu zaprezentowanie oferty edukacyjnej i działalności szkoły oraz instytucji, z którymi współpracuje, czyli Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie, Zakładu Karnego w Cieszynie, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W programie imprezy znalazły się między innymi: prezentacja kierunków kształcenia, występy szkolnych artystów, wystawa nowoczesnych ciągników rolniczych, pokazy musztry, pierwszej pomocy oraz robotów, a także liczne quizy, konkursy i zabawy. Swoje umiejętności zaprezentowali również uczniowie technikum wchodzącego w skład PZS nr 2: kucharze, hotelarze, mechatronicy, geodeci, informatycy, budowlańcy, rolnicy, architekci krajobrazu, ekonomiści, organizatorzy reklamy, organizatorzy turystyki, spedytorzy, ekonomiści i logistycy, zaś uczniowie kierunku żywienia i usług gastronomicznych przygotowali smaczny poczęstunek.
Największą rolę w tworzeniu happeningu, oprócz uczniów, odegrali jednak studenci, przede wszystkim specjalności animacja społeczno- kulturalna, którzy przygotowali występy artystyczne, w tym warsztaty kuglarstwa oraz Fire Show (pokazy tańca z ogniem). Wystąpił również zespół Silesian Singers, w skład którego wchodzą studenci Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie i wychowankowie chóru „Harmonia”.
Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Pszczyny i z pewnością w nowatorski i atrakcyjny sposób zaprezentowała potencjał Uniwersytetu Śląskiego oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie.
Pomysłodawcy akcji mają nadzieję, że dla wielu uczęszczających dzisiaj do gimnazjum uczniów najpierw PZS nr 2, a potem Uniwersytet Śląski będą naturalną ścieżką dalszego kształcenia.