28 listopada w auli Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu odbyła się kolejna edycja dorocznej konferencji IT Academic Day

Nowa platforma dla młodych programistów

Tradycyjnie, wydarzenie na Uniwersytecie Śląskim zostało zorganizowane przez grupę .NET z Instytutu Informatyki UŚ. W konferencji wzięło udział ponad 200 osób, a prelegentami byli przedstawiciele firm branży IT, m.in. Microsoftu, Future Processing i Jcommerce.

Jan Kleczkowski z firmy Microsoft
Jan Kleczkowski z firmy Microsoft

Głównym tematem konferencji był nowy system firmy Microsoft – Windows 8, oraz możliwości, jakie daje on programistom i deweloperom. Jedną z głównych zalet systemu jest jego uniwersalność. Jako że Windows 8 jest dostępny równocześnie na komputerach typu PC, tabletach i smartfonach, pisząc aplikację, programowana jest jednocześnie na wszystkie trzy urządzenia. Windows 8 pozwala również na trzy sposoby programowania aplikacji. Każda niesie ze sobą mnóstwo możliwości, aczkolwiek wśród developerów ostatnio prym wiedzie HTML5, który rozwija się w błyskawicznym tempie i zaskakuje swoimi rozwiązaniami, a przy tym jest niezwykle prosty i intuicyjny. Podczas pierwszej prelekcji, Jana Kleczkowskiego z Microsoftu, w tle odtwarzana była dynamiczna i bardzo atrakcyjna pod względem graficznym prezentacja napisana właśnie w HTML5.

Znaczną różnicą w stosunku do poprzednich systemów jest Windows Store, czyli miejsce, w którym znajdziemy wszystkie aplikacje możliwe do pobrania na nasz komputer. Teraz wszystkie programy użytkowe, gry czy miniaplikacje znajdziemy w jednym miejscu, z którego możemy je pobrać za darmo lub kupić prosto od developera. Jest to znaczne ułatwienie i ogromna zmiana, jeśli chodzi o system operacyjny na PC. WinStore jest zintegrowany ze środowiskiem programistycznym Visual Studia, dzięki czemu publikowanie aplikacji odbywa się niemal automatycznie.

Aula Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu zgromadziła ponad 200 uczestników IT Academic Day 2013
Aula Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu zgromadziła ponad 200 uczestników IT Academic Day 2013

Firma Jcommerce przedstawiła Microsoft SQL Server 2012 w kontekście rozwiązań Business Intelligence. Jest to narzędzie analityczne, które gromadzi, segreguje, a następnie, w przejrzystej formie, udostępnia wszystkie przepływające przez firmę dane. Analiza pozyskanych w ten sposób informacji umożliwia, z kolei, precyzyjne określenie kondycji przedsiębiorstwa. Pozwala zwiększyć efektywność, konkurencyjność i dochodowość. Wykład wygłosił Michał Noworyta, a firma Jcommerce przedstawiła studentom atrakcyjną ofertę praktyk oraz urządziła minikonkurs, którego zwycięzca otrzymał książkę: Łamanie ludzi, nie haseł. Sztuka podstępu Kevina Mitnicka.

Piotr Wieszyński z Future Processing mówił o dobrych praktykach w programowaniu. Wykład był interaktywny i studenci sami proponowali ewentualne zmiany w kodzie prezentowanym na slajdzie, aby był bardziej optymalny, przejrzysty i uniwersalny, za co wygrywali liczne nagrody. Prelekcja niosła ze sobą duży bagaż praktycznej wiedzy, której zdobycie wymaga zazwyczaj lat pracy. Bardziej doświadczony programista jest często skarbnicą wiedzy praktycznej dla młodszego stażem, gdyż żadna wiedza teoretyczna na temat konkretnego języka programowania nie zastąpi dobrych praktyk i nabytych zwyczajów podczas programowania. Jest to jedna z cech, które charakteryzują dobrego programistę.

Po zakończeniu wszystkich prezentacji i prelekcji, przedstawiciele grupy .NET przygotowali kilka pytań konkursowych, można było wygrać drobne nagrody. Rozdano książki, koszulki, kubki czy pendrive’y od firmy Nokia. Nagrody ufundował również Microsoft oraz Koło Naukowe Informatyków UŚ. Konferencja była bardzo udanym wydarzeniem, szczególnie dla studentów, którzy korzystają już z programów praktyk promowanych podczas poprzednich ITAD. Liczymy, że współpraca pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a firmami branży IT będzie dalej się rozwijać.

Autorzy: Jakub Sikora
Fotografie: Przemysław Gałuszka