Firma Synthos sponsoruje projekty badawcze poprzez stypendia dla studentów i doktorantów; jest również głównym sponsorem VI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego

Obustronne korzyści

Synthos jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych oraz trzecim europejskim producentem polistyrenu do spieniania. Firma dostarcza zaawansowane technologicznie produkty najwyższej jakości, w skład których wchodzą kauczuki syntetyczne, tworzywa styrenowe (EPS, PS, XPS), lateksy syntetyczne, dyspersje oraz kleje do drewna.

Wizyta w laboratorium Synthos. Od lewej: prof. UŚ dr hab. inż. Marek Matlengiewicz, prof. UŚ dr hab. inż. Ewa Schab-Balcerzak i dr mgr inż. Jarosław Rogoża, dyrektor R&D w Synthos S.A.
Wizyta w laboratorium Synthos. Od lewej: prof. UŚ dr hab. inż. Marek Matlengiewicz, prof. UŚ dr hab. inż. Ewa Schab-Balcerzak i dr mgr inż. Jarosław Rogoża, dyrektor R&D w Synthos S.A.

Synthos S.A. jest firmą ciągle rozwijającą się i poszukującą nowych rozwiązań. Wszystkie działania ukierunkowane są na ciągłe doskonalenie wizerunku jako atrakcyjnego pracodawcy, w którym obecni i przyszli pracownicy dostrzegą atrakcyjne środowisko dla rozwoju swojej kariery. Aby sprostać tym oczekiwaniom, uczestniczy w targach pracy, targach kariery, po raz kolejny jest fundatorem 17. edycji ogólnopolskiego konkursu „Grasz o staż” i aktywnie promuje firmę poprzez nowe programy. Ponadto proponuje studentom i absolwentom uczelni Program Płatnych Praktyk Studenckich w wielu obszarach. Oferuje realizację ciekawych zadań, zdobycie praktycznej wiedzy i nowych doświadczeń – przede wszystkim w Centrum Badawczo-Rozwojowym, którego laboratoria wyposażone są w nowoczesny sprzęt, a pracownicy mają zagwarantowaną ciekawą, pełną wyzwań pracę w komfortowych warunkach, dostęp do wszelkich źródeł wiedzy, takich jak: bazy danych, literatura, bezpośrednia współpraca z ośrodkami naukowo-badawczymi w kraju i na świecie, uczestnictwo w najbardziej prestiżowych wydarzeniach środowiska chemicznego oraz udział w licznych zagranicznych konferencjach naukowych.

Niezwykle ciekawym spośród realizowanych w firmie projektów jest Program Stypendialny Generacja Synthos, skierowany do studentów ostatnich lat studiów dziennych i doktorantów na kierunkach chemicznych, gotowych podejmować wciąż nowe wyzwania w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. Docierając do zainteresowanych realizacją wspólnie zdefiniowanych projektów badawczo- rozwojowych, przedstawiciele firmy we wrześniu ubiegłego roku nawiązali kontakt z Uniwersytetem Śląskim, inicjując tym obecną współpracę. Goście z Uniwersytetu Śląskiego zwiedzili Centrum Badawczo-Rozwojowe Synthos S.A., zapoznali się z urządzeniami laboratoryjnymi, a przede wszystkim omówili szczegóły wspólnych przedsięwzięć i zakresy projektów, które będą realizowane przez studentów i doktorantów. W ramach nawiązanej z Instytutem Chemii UŚ współpracy, Synthos sponsoruje projekty badawcze poprzez stypendia dla studentów, doktorantów; jest również głównym sponsorem VI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, organizowanego przez Instytut Chemii UŚ, katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Pałac Młodzieży w Katowicach. Celem sponsora jest nagradzanie ludzi młodych, ambitnych, będących pasjonatami chemii. Przedstawiciele firmy, zaangażowani w to przedsięwzięcie, są pewni, że zachęcając ich do podjęcia nauki w tym kierunku, w przyszłości mogą liczyć na współpracę z firmą w ramach wspólnych projektów – w charakterze stażystów, jak i pracowników Synthos.

Autorzy: Joanna Kleczar
Fotografie: Adam Bogusz