Zespół Szkół nr 10 w Zabrzu aktywnie uczestniczy w projekcie „Partnerzy w nauce”, który umożliwia uczniom i nauczycielom czynną współpracę z Uniwersytetem Śląskim

Młodzi z pasją

To naprawdę ciekawa przygoda, w czasie której świat uczelni wyższej przestaje być obcy. Można rozwijać swoje zainteresowania, przygotować się do świadomego wyboru kierunku studiów, a w konsekwencji – pracy zawodowej.

Gościem Festiwalu Nauki i Sportu była m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik
Gościem Festiwalu Nauki i Sportu była m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik

Projekt Uniwersytetu Śląskiego cieszy się w naszej szkole dużym zainteresowaniem i możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że już przyniósł uczniom wymierne korzyści. Zapewnia m.in. udział w trzydniowych wycieczkach oraz tygodniowym obozie naukowym, podczas którego młodzież poszerza swoje horyzonty, poznaje uczniów i nauczycieli z innych szkół. Młodzi ludzie przekonują się, że wielu ma podobne problemy – często nie wiedzą, jaką rolę chcą odegrać w dorosłym życiu. Projekt „Partnerzy w nauce” staje się w tym wypadku bardzo pomocny.

Przedsięwzięcie trwa trzy lata, podczas których uczniowie przygotowują się do świadomego uczestnictwa w życiu społecznym. Zajęcia prowadzone są nowoczesnymi metodami pracy, przy wsparciu różnego rodzaju specjalistów, w świetnie wyposażonych pracowniach – często szkoły macierzyste nie zapewniają takich warunków. Takie lekcje są inspiracją dla naszych nauczycieli i uczniów, którzy zaproponowali już po raz drugi, dla miejscowej społeczności młodych ludzi, Noc Nauki. Tegoroczne przedsięwzięcie cieszyło się jeszcze większą popularnością niż pierwsza edycja. Oprócz przeprowadzania różnego rodzaju eksperymentów, młodzież mogła rywalizować w zajęciach sportowych: tenisie stołowym, piłce nożnej, ręcznej, koszykówce czy siatkówce. Takie imprezy, organizowane pod osłoną nocy, kiedy szkoła zwykle jest zamknięta, to niezapomniane przeżycie dla uczniów – to nauka w pełnym tego słowa znaczeniu, a co najważniejsze – dobrowolna. Młodzież chętnie uczestniczy w zajęciach, podczas których wszystkiego można dotknąć i spróbować. Nauczyciele i uczniowie uczestniczący w projekcie „Partnerzy w nauce” przygotowali wiele praktycznych lekcji. Można było zobaczyć na żywo sekcję serca i jego budowę, obserwować „fizykę wokół nas”, zabawić się w układanie figur matematycznych z różnych materiałów oraz poznać sztukę Polski i Europy po II wojnie światowej. Ciekawa okazała się również prelekcja pt. „Najważniejsza jest w życiu pasja”, dotycząca kobiety niezwykłej – Marii Skłodowskiej-Curie.

Na pewno pasji nie zabrakło Irenie Bacz, Wirginii Tomczyk i Marii Przybyłowicz oraz nauczycielom wychowania fizycznego. Bez ich pracy i zaangażowania takiej Nocy Nauki by nie było. Warto dodać, że w Festiwalu Nauki i Sportu uczestniczyła również prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Ewa Wolnica. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka noc, podczas której pojawiają się światłe umysły: „mądrość bowiem jest cenniejsza niż korale i żadne klejnoty jej nie dorównują”.

Autorzy: Beata Wyrzykowska-Piesik
Fotografie: Jagoda Wierzbińska