Od pierwszej edycji Festiwalu ślimak jest symbolem Absurdaliów
Od 19 do 26 listopada w Katowicach odbywała się trzecia edycja Festiwalu Kultury Absurdalnej

Absurdalia 2011

Tegoroczna edycja święta absurdu objęła swoim zasięgiem 8 przeglądów, stanowiących trzon festiwalu, a także wydarzenia towarzyszące (warsztaty taneczne, tramwajadę – Tram Party, Złombole, Absurdalną Grę Miejską) oraz podsumowującą festiwal Galę Rozdania Nagród i XX Urodziny AEGEE Katowice. Koordynatorami projektu byli Ewa Bieniasz i Łukasz Krawiec.

Z nadesłanych zgłoszeń jury wyłoniło artystów, którzy otrzymali szansę i możliwość przedstawienia swojej twórczości na żywo, podczas festiwalowych przeglądów. Zarówno organizatorzy – AEGEE Katowice, jak i sami jurorzy – m.in. Dariusz Wiktorowicz, Mateusz Damięcki, Michał Kempa, Kabaret Kałasznikof, Brain Surgery, Michał Łukowicz, byli zdumieni wysokim poziomem artystycznym występów i różnorodnością podejścia do tematyki absurdu, co nierzadko stanowiło nie lada dylemat w wyborze laureatów. Dlatego też, prócz pierwszych miejsc, zdecydowano się przyznać wiele wyróżnień.

Przegląd filmowy udowodnił ogólnopolskie zainteresowanie tematyką absurdu. Produkcje krótkometrażowe, niezwykle bogate w zwroty akcji, zadziwiające i inspirujące zarazem, bawiące do łez czy skłaniające do chwili refleksji, prezentowali młodzi, obiecujący reżyserzy z całej Polski – od Szczecina aż po Górny Śląsk. Różnorodność gatunków i zaproponowanych w nich perspektyw ukazała, jak inspirujący i wieloraki w podejściu może być absurd.

Kabarety – silna i prężnie rozwijająca się w Polsce od kilku lat forma rozrywki – i tym razem nie zawiodły. Sceną zawładnęły grupy męskie, żeńskie, mieszane, soliści. Miejsce pochodzenia kabaretu (m.in. Białystok, Szubin) nie miało tu żadnego znaczenia – liczyły się bowiem emocje, jakich widownia mogła doświadczyć podczas kontemplacji ukazanych w absurdalny sposób sytuacji dnia codziennego, dylematów i wynikających z nich decyzji oraz postaw życiowych.

Również przegląd muzyczny sprostał wysoko postawionej poprzeczce. Różnorodność gatunków na scenie, rozmaitość akordów, tonacji i rytmów, wielorakość użytych instrumentów sprawiły, iż przegląd z każdą minutą nabierał tempa i zaskakiwał nawet najbardziej wymagających koneserów. Całe spektrum prezentowanych stylów ukazało i tym razem, jak ciekawa w interpretacji i odbiorze może być pozytywna strona absurdu.

Sala wypełniona po brzegi potwierdziła, że slam poetycki cieszy się dużą popularnością zarówno wśród młodzieży, dorosłych, jak i ludzi starszych. Któż z nas nie ma w sobie pierwiastka poety? Jeśli dodatkowo publiczność miała okazję sprawować rolę jury, efekt nie mógł być inny. Każdy otrzymał szansę wybrania zwycięzcy zgodnie ze swoim gustem, upodobaniami literackimi i sympatią, jaką wzbudzili uczestnicy przeglądu. W ten jakże demokratyczny sposób, zwyciężyła osoba, która wywarła największe wrażenie, zaskoczenie i zdumienie zarazem.

Przegląd taneczny przybrał postać prawdziwego widowiska tworzonego wraz z publicznością. W tym dniu swoje zdolności taneczne zaprezentowali uczestnicy, gościnnie występujący zespół tańca irlandzkiego oraz sama widownia, chętnie bawiąca się na parkiecie pod wodzą genialnie prowadzącego przegląd wodzireja. Poprzez zabawne i niewyobrażalnie dziwne choreografie znanych przebojów zafundował wszystkim doskonałą zabawę i uśmiechy na twarzach.

Mateusz Damięcki i Dariusz Wiktorowicz długo nie mogli wyjść z podziwu, jak wysoki poziom zaprezentowały grupy teatralne. Z uwagą śledzili każdy moment występów, a ich wrażenia estetyczne rosły w miarę wystawiania kolejnych sztuk. Sami przyznali, że to, co zobaczyli, napawa ich dumą i wiarą w wielki rozkwit teatru absurdu w realiach naszej rzeczywistości.

Wystawa fotografii i prac plastycznych dała organizatorom namacalny dowód na to, że absurd w sztuce jest pojęciem niezwykle pojemnym i może być ukazywany w wielu różnych perspektywach. Nadesłane prace podejmowały najróżniejsze tematy i ukazywały całą gamę możliwości przedstawienia absurdu dotyczącego wydarzeń oraz sytuacji rzeczywistych, jak i scen zupełnie wyimaginowanych w wyobraźni tworzącego.

Lista laureatów wyłonionych w poszczególnych przeglądach została ogłoszona podczas uroczystej Gali Rozdania Nagród, wieńczącej cały Festiwal Kultury Absurdalnej Absurdalia 2011 i rozpoczynającej XX Urodziny AEGEE Katowice. Wydarzenie poprowadził Mariusz Kałamaga (uczestnik I edycji), a oprawę muzyczną zapewnił zespół Curly Heads. Wspólne krojenie tortu, symboliczna lampka szampana i „Sto lat” dla AEGEE Katowice dopełniły tradycji i rozpoczęły wspólne świętowanie.

Dziękujemy wszystkim patronom honorowym, medialnym oraz partnerom za włączenie się w promowanie idei pozytywnego absurdu w życiu codziennym i serdecznie zapraszamy na naszą stronę na Facebooku www.facebook. com/festiwal.absurdalia, gdzie udostępniamy m.in. listę zwycięzców oraz zdjęcia z przebiegu całego Festiwalu.

Autorzy: Katarzyna Pniak
Fotografie: Łukasz Krawiec