Uczestnicy IT Academic Days 2011 mogli losować wiele atrakcyjnych nagród
My, jako informatycy, jesteśmy małym wycinkiem społeczeństwa, inni ludzie nas nie rozumieją – Rafał Czupryński (Microsoft)

IT Academic Day 2011

29 listopada na Międzywydziałowej Auli przy Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu odbyła się konferencja IT Academic Day. ITAD to cykl konferencji informatycznych, organizowanych przez studentów na uczelniach w całej Polsce. Organizatorem tegorocznej edycji wydarzenia była Grupa .NET UŚ „BIOS”, działająca przy Kole Naukowym Informatyków UŚ

Celem IT Academic Day jest prezentacja aktualnej wiedzy dotyczącej programowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i języków dostarczonych przez firmę Microsoft. Konferencja adresowana jest zarówno do specjalistów IT, jak również osób rozpoczynających przygodę w świecie technologii Microsoft. Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Gości – wśród których dominowali studenci informatyki – przyciągnęły ciekawe wykłady i prelekcje, a także sami referenci.

Pierwszą prelekcję prowadził, znany już studentom z poprzednich edycji ITAD, Rafał Czupryński z firmy Microsoft. Tematem wykładu były innowacje w ofercie Microsoftu, omówił także wiele interesujących projektów firmy skierowanych do studentów, ale nie tylko. Rafał Czupryński opowiadał o możliwościach MSDN AA i Dreamsparka. Duże zainteresowanie studentów wzbudziły informacje o konkursie Geek Clubu, w którym nagrodą za napisanie pięciu aplikacji na Windows Phone jest otrzymanie smartfonu od firmy Microsoft – właśnie z tym systemem. Rafał Czupryński poruszył wiele ważnych kwestii, m.in.: konsumeryzacji branży IT, która stała się głównym motorem jej rozwoju. Dzisiaj nie korporacje i firmy kierują rozwojem, a rynek i konsumenci. Padło wiele imponująco brzmiących statystyk, takich jak porównanie kosztu danych z 2000 i 2010 roku. 11 lat temu za 1 GB danych płaciliśmy 10 dolarów, natomiast rok temu było to już jedynie 6 centów.

Rafał Czupryński podczas tegorocznego IT Academic Day przeprowadził również ciekawy wykład na temat Kinecta. Kinect to urządzenie wejściowe, czujnik ruchu dla konsoli Xbox 360, wyprodukowane przez Microsoft. Pozwala użytkownikowi na interakcję z konsolą bez konieczności używania kontrolera, poprzez interfejs wykorzystujący gesty wykonywane przy pomocy kończyn i całego ciała, jak i przez komendy głosowe. Kinect został wprowadzony do handlu dopiero rok temu, więc Rafał Czupryński wyjaśnił zgromadzonym zasady budowy i działania urządzenia oraz przybliżył informacje na temat istniejącej konkurencji rynkowej. Bardzo ciekawym elementem wystąpienia było zaprezentowanie środowiska developerskiego do Kinecta i kilku tricków programistycznych.

Prelegent przekazał również wiele bezcennych porad programistów Microsoftu. Stwierdził, że Kinect, w pewnym sensie, jest lepszy od ludzi, gdyż nie ma uprzedzeń ani do osób niepełnosprawnych, ani koloru skóry – wszystkich traktuje tak samo. Warto dodać, że Kinect został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako „najszybciej sprzedające się urządzenie elektroniki konsumenckiej” po tym, jak w ciągu pierwszych 60 dni został sprzedany w liczbie przekraczającej 8 milionów egzemplarzy, zaś w marcu 2011 roku liczba sprzedanych urządzeń przekroczyła 10 milionów!

Kolejny wykład został prowadzony przez Tomasza Poławskiego i Olgierda Rutkowskiego, a jego tematem był Imagine Cup – konkurs technologiczny organizowany corocznie dla studentów przez firmę Microsoft. Każda edycja składa się z kilku etapów, z których ostatni, finał światowy, rozstrzygany jest co roku w innym mieście świata – w tegorocznej edycji odbędzie się w Australii. Głównymi dyscyplinami konkursu są projektowanie oprogramowania oraz gier. Nagrody za podium to kwoty rzędu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Oprócz dwóch głównych dyscyplin, jest jeszcze kilka tzw. challengów, w których można wziąć udział dodatkowo i niezależnie.

W trakcie ITAD tematem dyskusji były również nowości w .NET 4.5 (platformie programistycznej opracowanej przez Microsoft, obejmującej środowisko uruchomieniowe (Common Language Runtime – CLR) oraz biblioteki klas dostarczające standardowej funkcjonalności dla aplikacji). Przedstawione zostały ulepszenia wprowadzone w nowym .NET Frameworku. Użytkownicy będą mieli możliwość tworzenia przepływów zadań (TPL Dataflow), bloków zadań i tworzenia z nich przepływów oraz zasilania ich danymi. Ważną nowością jest szybszy start aplikacji i zmniejszenie ilości pochłanianej pamięci, lepszy dostęp do danych EF, ADO.NET, WCF, Websockets i in.

Ostatni wykład poprowadził przedstawiciel firmy Orange. Można było dowiedzieć się m.in. o akcji Twoja Perspektywa czy Europraktyki 2012. Przed wejściem do auli każdy z uczestników dostał karteczkę z pytaniami dotyczącymi europraktyk, a odpowiadając na nie, miał szansę na zdobycie ciekawej nagrody. Tuż po wykładzie odbyło się losowanie i szczęśliwcy otrzymali wartościowe upominki: smartfony, piłki, koszulki czy torby na laptopy.

Konferencja była niezwykle udanym wydarzeniem i z pewnością każdy z uczestników wyniósł z niej coś dla siebie. Pozostaje podziękować organizatorom i zaprosić za rok na następny ITAD oraz inne konferencje organizowane przez Koło Naukowe Informatyków UŚ.

Autorzy: Jakub Sikora
Fotografie: Jakub Sikora