Festiwal Ziemi i Badań Polarnych

Od Arktyki po śniegi Kilimandżaro

Od 19 do 21 maja na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbywał się Festiwal Ziemi i Badań Polarnych zorganizowany z okazji Międzynarodowego Roku Planety Ziemia oraz IV Międzynarodowego Roku Polarnego 2007-2008. Celem imprezy było przybliżenie wszystkim zainteresowanym, a zwłaszcza młodzieży licealnej i gimnazjalnej, najnowszych wyników badań Ziemi oraz obszarów polarnych. W czasie Festiwalu przeprowadzone zostały dwie sesje popularnonaukowe z wykładami światowej klasy badaczy. Dla uczestników zostały także zorganizowane zajęcia praktyczne: warsztaty tematyczne, zwiedzanie Wydziału, laboratoriów, projekcje filmów polarnych czy demonstracja wykorzystania aparatury badawczej w plenerze.

Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi prof. zw. dr hab. Jacek Jania dokonał oficjalnego otwarcia Festiwalu Ziemi i Badań Polarnych w stroju roboczym
Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi prof. zw. dr hab. Jacek Jania dokonał
oficjalnego otwarcia Festiwalu Ziemi i Badań Polarnych w stroju roboczym

Drugi dzień Festiwalu wypełniła uroczystość nadania godności doktora honoris causa prof. dr. Jonowi Ove Hagenowi z Uniwersytetu w Oslo, wybitnemu glacjologowi i badaczowi polarnemu.

Jedną z największych atrakcji Festiwalu było otwarcie nowej ekspozycji Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi - rekonstrukcji hominidów. Ewolucja potrzebowała 500 milionów lat na zrodzenie nas - ludzi. Kiedy nimi zaczęliśmy być? Czy był to jednorazowy, celowy akt stworzenia, czy seria przypadków? Jak wyglądali nasi poprzednicy, pierwsza Ewa? Antropolodzy, genetycy, filozofowie ciągle jej poszukują. Najstarsze szczątki hominida - czaszkę - datowano na około 7 mln lat. I właśnie rekonstrukcja tej pierwszej, chodzącej na dwóch nogach istoty, znalazła się w Muzeum WNoZ. Na wystawie można zatem obejrzeć dwie rekonstrukcje paleośrodowiska z rzeźbami: forma najstarsza - Sahelantropus tchadensis, gatunek człowieka - Homo neandertalis, pięć czaszek hominidów, szereg rekonstrukcji malarskich gatunków z rodziny hominidów. Wszystko w nastrojowej oprawie, sprzyjającej osobistej refleksji. Kuratorem wystawy jest mgr Ewa Budziszewska-Karwowska, konsultacja naukowa, projekty i ilustracje dr. Andrzeja Boczarowskiego, zaś rzeźbiarskie wykonanie modeli hominidów zawdzięczamy Marcie Szubert.

Patronat honorowy nad Festiwalem Ziemi i Badań Polarnych objęli: prezydent Sosnowca Kazimierz Górski oraz JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Agnieszka Sikora