Wybór studiów może być problemem, kiedy w grę wchodzą zainteresowania potwierdzone dokonaniami w niejednej dziedzinie.
Justyna Kijonka zawsze pasjonowała się teatrem i nosiła się z zamiarem podjęcia studiów reżyserskich. Zdolności plastyczne i prace z tego obszaru skłaniały ją również do zainteresowania się scenografią. To się zresztą mogło złożyć w interesującą całość. Jednocześnie pasjonowała się literaturą i zadebiutowała cyklem wierszy. Jeszcze w szkole średniej zajęła się dziennikarstwem i na łamach szkolnego pisma katowickiej "Konopy" zamieściła szereg rozmów z tak sławnymi osobami, jak m.in.: Kazimierz Kutz, Wiesław Ochman, Tadeusz Bradecki i Krystyna Bochenek. Nic zatem dziwnego, że zdecydowała się na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne, gdzie można dokonywać wyborów kierunków, łączyć różne specjalności i rozwijać zainteresowania. Zapewne uzasadnieniem były dotychczasowe pasje. Tym bardziej, że studenci MISH-u mogą uczestniczyć także w zajęciach ASP, Wydziału RTV UŚ i nie tylko.
Stało się jednak tak, że już po pierwszym roku skoncentrowała uwagę na socjologii i kulturoznawstwie, które mają wiele punktów stycznych i mogą stanowić wzajemne dopełnienie. MISH miał jeszcze jeden ważny atut - atmosferę studiów. Większość studentów tego wydziału to indywidualiści i pasjonaci, z których każdy godzi zainteresowania z własnym rytmem pracy nad sobą.
Justyna uważa, że studia minęły nadzwyczaj szybko, nie może uwierzyć, że upłynęło pięć lat. W 2005 r., po czterech latach studiów, ukończyła z wyróżnieniem socjologię pod kierunkiem prof. zw. dr. hab. Marka S. Szczepańskiego. Rok później obroniła pracę magisterską "Rzeczywistość polska w Kabarecie Starszych Panów" na kulturoznawstwie, napisaną pod kierunkiem prof. zw. dr. hab. Tadeusza Miczki. Cztery dni po obronie wyszła za mąż za socjologa dr. Marka Niezabitowskiego.
Za pracę magisterską z socjologii "Narodowość śląska. Problemy i kontrowersje" otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Floriana Znanieckiego na najlepszą pracę magisterską z socjologii, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne, a także wyróżnienie "Otwartej Rzeczpospolitej" w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego na najlepszą pracę magisterską z humanistyki, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita".
Będąc na piątym roku MISH rozpoczęła dzienne studia doktoranckie w Instytucie Socjologii UŚ, z czym wiąże się także okazja do prowadzenia zajęć ze studentami. Jednocześnie finalizowała studia na kulturoznawstwie, a przedstawiona praca magisterska zdobyła wysokie uznanie.
Dodajmy do tego, że w latach 2003-2006 Justyna Kijonka była trzykrotną stypendystką Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Została także Stypendystką DAAD - Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (Deutsche Akademische Austausch Dienst).
W lipcu i sierpniu 2005 roku odbyła również praktykę w Institut für Internationale Kommunikation und Auswärtige Kulturarbeit działającym przy Uniwersität Bayreuth, w ramach której brała udział w organizowaniu letniego uniwersytetu (Sommeruniwersität für Interkulturelle Deutsch-Studien).
Justyna ma w swoim dorobku między innymi obszerne publikacje zamieszczone w Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym "Śląsk", w tym rozmowy z Wojciechem Kilarem i Jerzym Dudą-Graczem, artykuły "Architektura jest sztuką" i "Wielobok losów" (wojenne i powojenne dzieje rodziny z Krzemieńca). Natomiast w "Pismach Humanistycznych" opublikowano jej esej pod tytułem "Absurd i rzeczywistość. Panopticum postaw i typów w «Kabarecie Starszych Panów»", a następnie artykuł "Spory o narodowość śląską w kontekście obecności Polski w Unii Europejskiej". Zamieściła również w "Przeglądzie Polonijnym" szkic "Wokół sporów o narodowość śląską".
Do ważnych dat w jej biografii zaliczyć należy 23 listopada br., gdy Justyna odbierze dyplom najlepszej absolwentki UŚ.