Biennale fotografii "Nauka w obiektywie"

Celem nadrzędnym pierwszego Biennale Fotografii "Nauka w obiektywie" była promocja dorobku naukowego pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego. Tegorocznej edycji przyświecało hasło "Śląsk okiem naukowca" obejmujące wszystkie projekty badawcze związane ze Śląskiem i realizowane na Uniwersytecie.

Przewodniczącym jury konkursu został profesor Bogdan Dziworski, prodziekan ds. Artystycznych i Naukowych Wydziału Radia i Telewizji UŚ. W jury zasiedli także: Katarzyna Łata-Wrona ze Związku Polskich Artystów Fotografików, prof. UŚ dr hab. Witold Jacyków z Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie, operator i reżyser filmowy Adam Sikora oraz przedstawiciele Biura Promocji i Karier, "Gazety Uniwersyteckiej UŚ", a także pięciu zaangażowanych w konkursie wydziałów.

Do konkursu zgłoszono ponad 200 zdjęć z 27 projektów badawczych. Autorami zdjęć byli przeważnie amatorzy, choć nie brakowało wśród nich laureatów innych konkursów fotograficznych. Zdjęcia były albo integralną częścią projektu stanowiącą jego dokumentacje, albo powstały dla upamiętnienia samego wydarzenia, jakim był projekt badawczy. Najwięcej, bo aż 19 projektów, zgłosił do konkursu Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, nic więc dziwnego, że aż 51 zdjęć związanych z projektami tego wydziału zostało zakwalifikowanych przez jury do wystawy pokonkursowej. Łącznie do wystawy zakwalifikowano 81 zdjęć, starając się by każdy z projektów miał w niej swoje odzwierciedlenie.

Laureatka nagrody Grand Prix - Agnieszka Mandal z Wydziału Pedagogiki i Psychologii
Laureatka nagrody Grand Prix - Agnieszka Mandal
z Wydziału Pedagogiki i Psychologii

13 października w Muzeum Śląskim w Katowicach oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu i otwarto wystawę 1. Binneale Fotograficznego UŚ "Śląsk Okiem Naukowca". Do tego dnia wyniki trzymano w ścisłej tajemnicy. Grand Prix konkursu jury przyznało Agnieszce Mandal z Wydziału Pedagogiki i Psychologii za zdjęcie "Anna" z projektu "Nowe kobiety - stary Śląsk". Agnieszka Mandal została także wyróżniona za najlepsze zdjęcie w kategorii "Człowiek" za zdjęcie "Ania i Fabian" z tego samego projektu.

Jury przyznało też I i II miejsca w kategoriach "zdjęcie przyrodnicze" i "zdjęcie społeczno-kulturalne". I tak w kategorii zdjęcia przyrodniczego I nagrodę otrzymał Andrzej Siudy za cykl "Ujście Małej Wisły do Jeziora Goczałkowickiego" z projektu "Misterium Jeziora Goczałkowickiego", zaś II nagrodę otrzymała Izabella Franiel za zdjęcie "Dwie Siewki" z projektu "Zielono na czarnym Śląsku".

Grand Prix konkursu - zdjęcie ''Anna'' z projektu ''Nowe kobiety - stary Śląsk'' Agnieszki Mandal
Grand Prix konkursu - zdjęcie
"Anna" z projektu "Nowe kobiety
- stary Śląsk" Agnieszki Mandal
W kategorii zdjęcia społeczno-kulturalnego pierwsze miejsce przypadło Małgorzacie Kożusznik, Mariuszowi Perlakowi i Joannie Piątek za zdjęcie "Ruch Chorych" z projektu "Psycholog w szpitalu - w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań organizacyjnych służby zdrowia", zaś drugie miejsce Alicji Jakimców za zdjęcie "Praca nad efektem końcowym" z projektu "SurDada - Surrealizm i Dadaizm w pikselach".

Jury przyznało ponadto trzy wyróżnienia; pierwsze to wspomniane już wyróżnienie za najlepsze zdjęcie w kategorii "Człowiek". W kategorii "Mikroświat" wyróżniono Wojciecha Sierkę za cykl zdjęć z projektu "Wciornastki - ukryte piękno w wiązance kwiatów". W kategorii "Z perspektywy" jury wyróżniło Andrzeja Siudego za zdjęcie "Stare Wały Wiślane".

Wystawa pokonkursowa trwać będzie do dnia 12 listopada, do tego czasu można ją oglądać w budynku Muzeum Śląskiego w Katowicach przy Al. Korfantego 3.

ARTUR BAŁAZIŃSKI

Autorzy: Artur Bałaziński, Foto: Małgorzata Krasuska-Korzeniec