10 przykazań dla (nieudanego) prelegenta

Jeżeli w najbliższym czasie masz wygłosić przemówienie, miej na względzie następujące zalecenia:

  1. Nie rób żadnych przygotowań do swojego wystąpienia. Wejdź na mównicę, otwórz usta i czekaj, co przez nie wyleci. Cokolwiek to będzie, zawsze zwrócisz uwagę spontanicznością.
  2. Nie powoduj się w najmniejszym stopniu zainteresowaniami swych słuchaczy. Gdy zwracając się do hodowców drobiu poczęstujesz ich prelekcją o kulturze Etrusków, nikt nie będzie ci mógł zarzucić, iż upraszczasz zagadnienia.
  3. Przemawiaj tak długo, jak tylko zechcesz i przekraczaj przyznany ci czas. Gdy zamilkniesz, spotkasz się przynajmniej z objawami ulgi i wdzięczności.
  4. Mów o wszystkim, nie tylko o uzgodnionym temacie. Wolność słowa nie da się wcisnąć w ciasne ramy powziętych uzgodnień.
  5. Przed wystąpieniem przekaż przewodniczącemu zebrania swój życiorys na co najmniej dwóch stronach. Nalegaj na odczytanie tego tekstu w całości. Jeśli słuchacz nie będzie zafascynowany informacją, ile lat zajęło ci przebrnięcie przez szkołę podstawową - nie jest godny słuchania twych wywodów.

    mówca

  6. Gdyby przemówienie miało być wsparte przezroczami, daj baczenie, aby klisza miała co najmniej 25 wierszy drobnego druku i około 25 strzałek kierunkowych. Nie zapomnij powiedzieć, że wcale nie jest wymagane, aby na tych przezroczach cokolwiek rozpoznać.
  7. Przestrzegaj zasady, że Twoje wywody nie mają nic wspólnego z wyświetlanymi przezroczami. Zbieżność obrazu i słowa działa nużąco.
  8. Nie patrz na słuchaczy. Przemawiaj możliwie beznamiętnie, a najlepiej czytaj z kartki. Monotonia twego głosu działa uspokajająco na słuchaczy.
  9. Efekt napięcia uzyskasz, gdy po 20 minutach przemówienia stwierdzisz: "o tym właśnie dziś chcę porozmawiać", a w dalszych 10 minutach oświadczysz: "a teraz przechodzę do właściwego tematu". Nie zapomnij w ostatnim kwadransie co najmniej pięć razy powiedzieć "na zakończenie".
  10. Dobry referat nie pozostawia pytań bez odpowiedzi; to tylko słuchacze odczuwają nagłą potrzebę opuszczenia sali.

(Wolny przekład z "British Medical Journal")
tłum. WALDEMAR MRUCZKOWSKI