(26.04.2002)

NADZWYCZAJNY KONCERT W FILHARMONII

Rzadko zdarza się, aby Filharmonia Śląska mogła gościć na jednym koncercie tak wielkich artystów. Ograniczenia finansowe nie zawsze pozwalają nam zaprosić wybitnych i wytrawnych muzyków, dlatego też zapowiadane od wielu miesięcy pojawienie się w Katowicach dwóch znanych na całym świecie muzyków na pewno ściągnie do sali koncertowej im. Karola Stryji rzesze melomanów spragnionych wielkiej kreacji artystycznej.

Michael Zilm należy do grona najbardziej rozchwytywanych dyrygentów średniego pokolenia. Początkowo jego kariera muzyczna przebiegała pod olbrzymim wpływem Herberta von Karajana, legendy sztuki dyrygenckiej i wieloletniego szefa berlińskich filharmoników. Przez kilka lat Michael Zilm przygotowywał pod czujnym okiem Karajana wiele przedstawień operowych w Niemczech i w Austrii. Później duże znaczenie w jego karierze miały zwycięstwa w dwóch renomowanych konkursach dyrygenckich: im.Vuillermoza w Besançon (I nagroda) oraz im.Fitelberga w Katowicach (1987, I nagroda, nagroda orkiestry, 3 nagrody specjalne i złoty medal).

Od początku kariery dyrygenckiej w centrum zainteresowań Zilma pozostawała muzyka przełomu XIX i XX wieku, w szczególności twórczość austriackiego symfonika Gustawa Mahlera, którego muzyki stał się wybitnym propagatorem. Jako dyrygent gościnny współpracuje z wieloma znanymi orkiestrami: Berlina, Turynu, Tuluzy, Paryża, Kolonii, także Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zaproszenie do udziału w koncercie przyjął również Kevin Kenner, amerykański pianista, który w 1990 roku zwyciężył w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Jest także laureatem Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Jego osiągnięcia artystyczne znalazły odzwierciedlenie w entuzjastycznych głosach krytyków z całego świata. Był chwalony jako "jeden z najwspanialszych amerykańskich pianistów ostatnich lat" ("Chicago Tribune"), "... niebywałe zdolności i wrażliwość - kryterium, które tylko jedno znaczy - wielki chopinista jak Rubinstein, Benedetti Michelangeli i Dino Lipatti" (Winfried Wild, "Schwaebische Zeitung", Niemcy). Adrian Jack, słynny brytyjski krytyk w londyńskim Independent tak oto opisał jeden z recitali Kennera: "....najlepsze wykonanie kompletu Ballad Chopina, jakie kiedykolwiek słyszałem w sali koncertowej". A według Evelyn Vogel z "Munich's Suddeutche Zeitung" "... wykonane przez Kennera 4 Scherza Chopina to prawdziwe arcydzieło". Niedawno podczas recitalu w Wigmore Hall, Kevin Kenner był chwalony przy trzy największe gazety i entuzjastycznie określany jako wykonawca Chopina dysponujący gracją, finezją i niepowtarzalną osobowością "...dojrzały muzyk bliski osiągnięcia szczytu doskonałości...".

Kevin Kenner będzie solistą w Koncercie fortepianowym A-dur KV 488 Mozarta, a Michael Zilm poprowadzi V Symfonię Mahlera. Cóż można jeszcze dodać?... Koncert nie wymaga większej rekomendacji. Kto lubi sztukę przez duże "S" nie ma wyjścia, musi zarezerwować sobie wieczór 26 kwietnia o godz. 19.00 i odwiedzić Filharmonię Śląską.

Dla czytelnika "GU", który jako pierwszy zadzwoni pod numer 259 60 74 (Filharmonia Śląska), mamy 1 podwójne zaproszenie na koncert w dniu 26 kwietnia br. o godz.19.00.

* * *

Plan Koncertów w Filharmonii Śląskiej w kwietniu 2002 r.

5.04. (piątek) g. 19.00, abonament, sala im. Karola Stryji
Koncert symfoniczny
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Piotr Warzecha - dyrygent
Absolwenci Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach:
1. W. Lutosławski - Koncert fortepianowy
wyk. Tomasz Lupa z klasy prof. Czesława Stańczyka
2. P. Hindemith - Koncert na altówkę "Der Schwanendreher"
wyk. Elżbieta Mrozek - z klasy prof. Zygmunta Jochemczyka
3. M. Ravel - "Tzigane" na skrzypce
wyk. Adam Mokrus z klasy prof. Pawła Puczka
4. J. G. Albrechtsberger - Koncert na puzon
wyk. Maciej Pietraszko z klasy adt II st. Jana Górnego
5. A. Głazunow - Koncert na saksofon
wyk. Piotr Wyszogrodzki z klasy st. wykł. Bernarda Steura

* * *

9.04. (wtorek) g. 19.00, abonament, sala im.Karola Stryji
Koncert kameralny
Śląska Orkiestra Kameralna

Jan Wincenty Hawel - dyrygent
Jadwiga Kotnowska - flet
Program:
J. S. Bach -III Koncert brandenburski G-dur BWV 1048
C. Ph. E. Bach -Koncert fletowy d-moll
J. Suk -Serenada na orkiestrę smyczkową op.6

* * *

19.04. (piątek) g. 19.00, abonament, sala im.Karola Stryji
Koncert kameralny
Chór Filharmonii Śląskiej
Śląska Orkiestra Kameralna

Jan. W. Hawel - dyrygent
Tomasz Strahl - wiolonczela
Maciej Bartczak - baryton
Jan Wojtacha - przygotowanie chóru
Program:
E. Elgar - Serenada na smyczki
J. Haydn - Koncert wiolonczelowy D-dur
G. F. Händel - Te Deum

* * *

23.04.2002r. ( wtorek ) g. 18.00
Koncert kameralny
Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach
Śląska Orkiestra Kameralna

F. Lapa - Koncert na flet i fortepian
J. Braga - Nokturn na smyczki

* * *

26.04. (piątek) g. 19.00, abonament, sala im.Karola Stryji
Koncert symfoniczny
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Michael Zilm - dyrygent (NIEMCY)
Kevin Kenner - fortepian (USA)
Program:
G. Mahler - V Symfonia cis-moll
W.A. Mozart - 23. Koncert fortepianowy A-dur KV 488

Autorzy: Wojciech Odoj