Kanał SF - Telewizja alternatywna.

Po wielu miesiącach oczekiwania pod koniec lutego można było zobaczyć pilot nowego programu o tematyce kulturalnej Kanał SF.

O projekcie tego programu w październiku mówił już Adam Sikora (opiekun artystyczny przedsięwzięcia): "Mamy plany, żeby stworzyć na Śląsku nowa telewizję o nazwie SF. Byłby to osobny program przy Telewizji Katowice, ale zupełnie autonomiczny. Adresowany będzie do widzów między 17 a 30 rokiem życia"

Powstał więc program z określonym odbiorcą, a co ważniejsze, jego twórcy, to ludzie młodzi nie związani z strukturami Telewizji Katowice. Program łączy w sobie relacje z wydarzeń kulturalnych "na żywo" z wstawkami ze studia. Jako, że był to pilot programu - studio kanału SF polegało na przedstawieniu się prezenterów. Pięciu młodych ludzi mówiło co ich najbardziej interesuje i na czym będzie polegać ich wkład w tworzenie programu. Pośród relacji z wydarzeń kulturalnych dominowały wywiady z muzykami. Można było posłuchać co sądzą o przyszłości sztuki medialnej uczestnicy projektu YeShe (m.in. Antoni Ziut Gralak, Wojciech Waglewski czy Maciej Maleńczuk) czy przysłuchać się rozmowie o życiu z Ryszardem Tymańskim (twórca wielu projektów związanych ze sceną yassową). Poza tym znalazł się materiał z premiery filmu "Angelus", niezauważonego na Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni, docenionego za to przez międzynarodowe jury na Festiwalu Sztuki Operatorskiej "Camerimage" w Łodzi, wywiad z muzykami kontrowersyjnego niemieckiego zespołu RAMMSTEIN i relacja z pobytu czeskich młodych czeskich poetów na Śląsku.

Co charakteryzuje Kanał SF i wyróżnia go spośród innych programów o tej tematyce? Przede wszystkim jest to forma - wywiady nie są pokazane jako "gadające głowy", ale rozmówcom towarzyszy zawsze ruchoma kamera oddająca atmosferę miejsca i dookreślająca charakter rozmowy. Jest to też wybór tematów. Kanał SF zajmuje się zjawiskami, które są postrzegane jako kultura alternatywna. Przez to sytuują się na obrzeżu tzw. kultury oficjalnej i są przez to rzadziej lub całkowicie nieobecne w mediach. Program tworzony jest przez zespół ludzi, którzy robią go z wielką pasją i zaangażowaniem. Ważne jest również to, że zawsze są przygotowani merytorycznie do tematu i potrafią zainteresować tym widza. W dobie "neotelewizji", kiedy atakuje nas przekaz informacji podawany w niedbałej formie, o wątpliwej warstwie - program SF może pełnić rolę przewodnika po bogatym świecie kultury współczesnej.

Pierwsza edycja programu była przeglądem tego, co ciekawego zdarzyło się w naszym regionie w ciągu ostatnich trzech miesięcy, kolejne odcinki mają się już koncentrować na wydarzeniach aktualnych. Będzie on nadawany w paśmie Telewizji Regionalnej prawdopodobnie w soboty o godzinie 17:00.