CZYLI - CO MOŻNA WYGRZEBAĆ W INTERNECIE?

Czytelnia w sieci

Wczoraj dostałam do napisania kolejny referat. Temat rzeczywiście wczorajszy - mam na to dwa dni, ale żadnych pomysłów: kilka sugestii i brak czasu. Jak każdy przeciętny student zaczęłam od wydziałowej biblioteki. Materiałów, jak zwykle, sporo ale dostępnych jedynie w czytelni. Na mojej ławce wylądowało kilka grubych tomisk i nagle uświadomiłam sobie, że samo pobieżne ich przejrzenie zajmie mi ze trzy dni. Sytuacja prawie bez wyjścia, rozwiązaniem może być "lewe" zwolnienie, albo...

- Na śmiech mi się zbiera, gdy obserwuję moich kolegów z roku, którzy każdą wolną chwilę wykorzystują na ślęczenie nad książkami w wydziałowej czytelni. Napisanie referatu czy znalezienie materiałów na zajęcia nie sprawia mi większych kłopotów i - przede wszystkim - nie zabiera mi tyle czasu. Alternatywą wobec siedzenia godzinami w bibliotece jest Internet - uważa Agata z 3 roku politologii. - W pracowni komputerowej jest dużo sympatyczniej niż w czytelni, gdzie nie wolno nawet kichnąć, a informacje znajduje się dużo szybciej i wygodniej. Poza tym, dzięki sieci mam też możliwość nawiązania szerokich kontaktów z ludźmi z całego świat, którzy chętnie służą mi pomocą. Przeszkodą może być tylko nieznajomość języka angielskiego, bo poruszanie się po sieci jest naprawdę dziecinnie proste - dodaje.

Wydziałowa Pracownia Komputerowa WNS mieści się w sali nr 35, na pierwszym piętrze budynku wydziału. Od października 1994 prowadzone są tu zajęcia dydaktyczne dla studentów tutejszych kierunków. Nad całością czuwa wykładowca Zakładu Dziennikarstwa, mgr Ilona Neffe. - W pracowni studenci skorzystać mogą z 7 stanowisk 486 DX z kolorowymi monitorami oraz 2 stanowisk P100, zaopatrzonych w CD-ROM i karty dźwiękowe. Wydział posiada również server Intel Express, najnowsze oprogramowanie sieciowe Novell 4. 1, oprogramowanie graficzne w środowisku Windows 3. 1, win 95 oraz Internet. W przyszłości będzie można skorzystać z sieciowej drukarki laserowej.

Program zajęć prowadzonych w pracowni dostosowany jest do potrzeb rynku pracy: oprócz podstaw obsługi mikrokomputera, znajomości systemu operacyjnego i 2 edytorów tekstu, student ma szanse poznać możliwości jakie oferuje właśnie międzynarodowa sieć komputerowa Internet. Już ubiegłoroczni magistranci korzystali z Internetu jako źródła informacji - przeszukiwali biblioteki i bazy danych, biegle wymieniali informacje z innymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą za pomocą poczty elektronicznej. W sieci znaleźć można wszystko: począwszy od aktualnych informacji ze scen politycznych całego świata, a skończywszy na wynikach NBA, można bez ruszania się z miejsca zwiedzić Biały Dom, najsłynniejsze muzea i galerie oraz wziąć udział w forum dyskusyjnym praktycznie na każdy temat. Internet łączy zatem w sobie cechy encyklopedii, mediów, punktu sprzedaży wysyłkowej oraz party-line. Poczta elektroniczna umożliwia wysłanie listu na drugi koniec świata w ciągu kilku sekund: bez użycia papieru, znaczka i długopisu.

- Osobiście jestem pasjonatką historii i kultury irlandzkiej, w związku z czym szczególnie leży mi na sercu kwestia konfliktu o sześć hrabstw Ulsteru. Wbrew pozorom w Polsce nie jest łatwo o informacje dotyczące sytuacji w Irlandii Północnej - media w zasadzie milczą - więc najwięcej wiadomości dostarcza mi Internet - opowiada stała bywalczyni pracowni. - Dzięki poczcie elektronicznej udało mi się nawiązać kontakt z Irlandczykiem, który w USA propaguje cele IRA i prowadzi wojnę informacyjną z amerykańskimi mediami. Zaprzyjaźniliśmy się i zostaliśmy stałymi korespondentami. Prowadzę też dyskusje z wieloma innymi osobami w samej Irlandii oraz emigrantami w USA i Kanadzie. Internet umożliwia mi także udział w publicznej dyskusji na temat sytuacji w tamtym kraju. Ma to swoją przewagę: za moje radykalne poglądy ktoś może obrzucić mnie błotem na forum, ale nie podbi je mi oka!

- W Internecie znajduję wiadomości dotyczące afery Watergate, przemówienia Nixona, "wycinki prasowe" z tamtego okresu. Jestem zainteresowana tym tematem, chcę go wykorzystać w pracy proseminaryjnej, w przyszłości magisterskiej. Po Internecie można łatwo się poruszać, mogę zaoszczędzić dużo czasu i większość potrzebnych materiałów znajduję w jednym miejscu - twierdzi Ola z politologii.

Na zapleczu pracowni znajduje się centrum zarządzania, stanowisko administratora sieci, z pozycji którego prowadzona jest "polityka sieciowa" w obrębie budynku. Administrator dołącza do sieci nowe jednostki, konfiguruje oprogramowanie, przydziela indywidualne konta poczty elektronicznej pracownikom naukowym oraz studentom w uzasadnionych przypadkach (poważna współpraca z innymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą). Podobne pracownie działają na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii, Wydziale Prawa, Wydziale Filologicznym i Techniki w Sosnowcu oraz w Centrum Techniki Obliczeniowej.

Na WNS pracownia jest ogólnodostępna we wtorki (12. oo - 16. oo) i czwartki (16. oo - 19. oo) oraz w "okienkach" między zajęciami; (w razie większego zapotrzebowania również w soboty 9. oo16. oo), zaś w CTO - od poniedziałku do piątku (8. oo-18. oo). W obu pracowniach studenci mogą korzystać nie tylko z zasobów sprzętowych, ale także z konsultacji.