SESJA NAUKOWA: FAMILOK

Ślaskie Stowarzyszenie Akademickie z siedzibą w Imielinie, Samorząd Studencki Wydziału Filologicznego oraz Tomasz Głogowski serdecznie zapraszają do udziału w konferencji zatytułowanej "Familok". Będzie to kontynuacja sesji zorganizowanej 25 kwietnia 1996 roku "Śląsk inaczej". Konferencja odbędzie sie 15 - 16 maja w Katowicach w sali Rady Wydziału Filologicznego (Plac Sejmu Śląskiego 1).

Hasło "Familok" traktujemy jako alegorię - paralelę Śląska, wszelkich spraw i problemów z nim związanych. Planujemy takie oto bloki tematyczne:

1. "Familok" jako konstrukcja - blok poświęcony architekturze, muzyce i w ogóle sztuce Śląska;

2. śląska odrębność kulturowa - poczucie specyfiki tożsamości;

3. obraz literacki familoka, literatura śląska (czy taka istnieje? ), literatura o Śląsku;

4. rodzinność, familijność, lokalność, wspólnota - blok kulturowo - socjologiczny;

5. język familoka;

6. familok (Śląsk) widziany przez "innych";

7. codzienność familoka - blok etnograficzny;

8. historia widziana z okna familoka;

9. kompleks niższości - poczucie odrębności - postawy mieszkańców familoka;

10. wyjście z familoka - perspektywy dla Śląska.

Zapraszamy!